Maratonok hétvégéje világszerte – összefoglaló 3.

Párizs

Hétvégén Párizs nem „csak” a szerelmesek városa volt, hanem a futás szerelmeseinek városa is. A párizsi maraton egyike az öt legnépesebb maratonnak (Chicago, New York, London és Berlin a másik négy…). Több, mint száz országból negyven ezer maratonista áll rajthoz itt. A mezőny negyven százaléka külföldi. A párizsi maraton egyfajta történelmi körképként is felfogható, persze csak a nézelődésre is időt szánó amatőröknek, hisz a Champs Élysées-ről, a Diadalív árnyékából indul a mezőny, aztán hosszan fut a pálya a Szajna partján, érinti az Eiffel-tornyot, a Notre Dame-ot, a Musée d’Orsay-t,a Concorde teret, a vincennes-i erdőt, benne a vincennes-i kastéllyal…, és még sok egyéb más nevezetességet.

Parizs Maraton rajtja: a Champs Élysées és a Diadalív
A rajt: a Champs Élysées és a Diadalív

Férfi verseny

Az idei versenyt a férfiaknál Stanley Biwott nyerte pályacsúccsal (2:05:11), a nőknél Tirfi Tsegaye Beyene diadalmaskodott, szintén pályacsúccsal (2:21:39). Annak ellenére született pályacsúcs mindkét nemnél, hogy bizony már a verseny elején többször igen kemény széllökések hátráltatták a mezőnyt. A férfiaknál elég nagy, 15 fős élboly alakult ki a verseny elején, a 10 km-es idő 29:21 volt. Tizenöt km-nél 44:31-re álltak a nyulak, a félmaraton pedig 1:01:51 lett. A félmaratoni részidő 55 másodperccel volt jobb, mint a korábbi pályacsúcs részideje... Harminc kilométernél már Biwott állt az élen (aki egyébként az egy hónappal korábbi párizsi félmaratont is megnyerte, úgyhogy a pályaismeret dolgában egyáltalán nem állt rosszul...), mögötte a két etióp, Raji Assefa és a debütáló Sisay Jisa. A Rolland Garros pályáinál a “sima” aszfaltot díszkő útburkolat váltotta föl, de Biwott lendületét ez sem törte meg. 40 km után az emelkedő Foch súgárúton Biwott lelassult, de ekkor már biztos volt a győzelme... A második hely sorsáról Jisa és Assefa célegyenesbeli 100 méteres sprintje döntött, az utóbbi futó javára.

maratoni árnyjáték maraton futók árnyéka az úton   jelmezes maratonfutó a trombitás
Árnyjáték az útvonalon…                                                            Jelmezes futó…

A nők versenyében Tiki Gelanu nyert, ellentmondást nem tűrő, 2:18:58-as idővel (egyéni csúcs és etióp csúcs is). Ha egy pillantást vetünk az örökranglistára, máris láthatjuk, hogy a 24 éves etióp hölgy ezzel az eredménnyel minden idők negyedik legjobb női maratoni idejét produkálta! Ő egyébként nem először futott kiválóan Hollandiában, hisz a tavalyi évben az Amszterdam Maratonon is győzött (2:22:08). Az etióp mögött ragyogóan hajrázó, és második helyen célba érkező Valeria Straneo pedig olasz nemzeti csúcsot futott (2:23:44).

Női verseny

A női versenyre a legjobb idővel (2:22: 44, Toronto - 2010) az etióp Tirfi Tsegaye Beyene nevezett. Ennek megfelelően Beyene a verseny kezdetétől az élmezőnyében futott. A női mezőnyben egyébként egy négyfős élboly alakult ki, amiben meglepetésre Sultan Haydar, az 1500 méteres junior Európa-bajnok (2008) és U23-as mezei futó Európa-bajnok (2009) is “helyet kapott”. (Ez azért is volt meglepetés, mert Haydar tavaly egy szerényebb, 2:35:06-os idővel debütált az isztambuli maratonon.) Az 1:10:45-ös félmaraton 45 másodperccel volt gyengébb, mint a 2010-es pályacsúcs felállításakor, de a 30 km-es 1:40:06-os részidőnél már látszott, hogy folyamatosan gyorsul a tempó és meglesz az új pályacsúcs. A második helyen a lelassúló, viszont egyéni csúcsán így is tíz percet javító török lány ért be, természetesen török csúccsal (2: 25:07).

Nők

1. Tirfi Tsegaye Beyene (ETH) 2:21:39 (pályacsúcs)

2. Sultan Haydar (TUR) 2:25:07 (nemzeti csúcs)

3. Makda Harun (ETH) 2:26:46

„Egy csók és más semmi, a vágyam csak ennyi…”                    Bohócfutó….

-strucc-

Forrás:
Paris Marathon – homepage
Beyene Tirfi personal page
Biwott 2:05 and Tsegaye 2:21 defy windy conditions to set race records at Paris Marathon