Maratonok hétvégéje világszerte – összefoglaló 1.

Rotterdam

Ebben az évben hideg (8-10 celsius fok) és szeles idő jutott a maratoni futóknak osztályrészül Rotterdamban. A rotterdami az IAAF ezüst fokozatú versenye, de ez ne tévesszen meg senkit, hisz itt, a Németalföldön általában gyors maratoni versenyeket szoktak rendezni, és a rotterdami pálya világszinten is az egyik leggyorsabbnak számít.

Maratoni rajtágyú: A rajt Rotterdamban, rajtpisztoly helyett rajtágyú…   etióp férfi győztes ünnepel
A rajt Rotterdamban, rajtpisztoly helyett rajtágyú…        Az etióp férfi győztes ünnepe…

A férfiaknál fél távnál még hat másodperccel jobban állt a mezőny (1:01:38), mint Patrick Makau a tavaly berlini világcsúcskor. A félmaratonnál az élmezőnyben „tartózkodott” Getu Feleke, Yemane Tsegay, Sammy Kitwara, Moses Mosop, Peter Kirui, Stephen Kibet és Stephen Chemlany is. Előzetesen legesélyesebbnek a tavalyi őszi chicagói maratont megnyerő Mosop számított, aki végül harmadik lett. Az történt ugyanis, hogy harminc körül kiálltak a nyulak, a két etióp, Feleke és Tsegay pedig elkezdett összedolgozni, Mosop-nak 35 kilométernél már 25 másodperc hátránya volt, és ezt később se tudta teljesen ledolgozni... A két etióp srác a versenyt követően elmondta, hogy egy percig sem hittek a világcsúcsban, egyetlen dolog éltette őket, mégpedig a londoni olimpia, ti. hogy nagy időt kell futniuk, hogy bekerüljenek az olimpiára utazó etióp csapatba...

A női győztes – a 4. leggyorsabb női idő a maratoni történelemben  A férfi élmezőny az Erasmus-hídon
A női győztes – a 4. leggyorsabb női idő a maratoni történelemben. Balra: A férfi élmezőny az Erasmus-hídon

A nők versenyében Tiki Gelanu nyert, ellentmondást nem tűrő, 2:18:58-as idővel (egyéni csúcs és etióp csúcs is). Ha egy pillantást vetünk az örökranglistára, máris láthatjuk, hogy a 24 éves etióp hölgy ezzel az eredménnyel minden idők negyedik legjobb női maratoni idejét produkálta! Ő egyébként nem először futott kiválóan Hollandiában, hisz a tavalyi évben az Amszterdam Maratonon is győzött (2:22:08). Az etióp mögött ragyogóan hajrázó, és második helyen célba érkező Valeria Straneo pedig olasz nemzeti csúcsot futott (2:23:44).

Istentisztelet a maratonistáknak:

Istentisztelet a maratonistáknak Rotterdamban.
Istentisztelet a maratonistáknak

Ritkaságszámba megy Hollandiában, hogy a maratoni verseny előtt istentiszteletet adjanak a hazai és a külföldi versenyzők részére. Rotterdamban ilyen is van, a maraton történetében most szombaton immár hetedik alkalommal tartottal lelkigyakorlatot. A „lelki bemelegítésnek” a Citykerk Het Steiger adott otthont, amit Pastor Hubert Berbée valamint a maratonon is induló Reverend Guus Koelman tiszteletes celebrált.

Forrás:
Spectacular double Ethiopian success brings home 2:04 and 2:18 victories in Rotterdam