Védd az Achillesed !

Az alsó végtag izmaink közül a háromfejű lábikra izmokat (m. triceps suare) veszi leginkább igénybe a futó mozgás. Hogy miért? Ennek több oka is van . Futás közben az aktív izommunkát az éppen talajjal érintkező ún. támasztó lábunk végzi. Amikor a talajról elrugaszkodunk, a csípő és térdízületünkben egy feszítés megy végbe. A boka ízületünk talpi irányba hajlik, az alsó ugró ízületünkben egy sajátos forgatás - hanyintás - majd borintás (supinatio - pronatio) megy végbe. A csípő és térd ízületi mozgásokat, melyek egy-egy tengely körül zajlanak le, a legnagyobb tömegű és legerősebb alsó végtagizmok: a csípő külső oldalán elhelyezkedő farizmok (m. glutaeus maximus, medius minimus ) illetve a comb elülső oldalán elhelyezkedő négyfejű combfeszítő izom (m. quadriceps femoris) végzi.


A tömegében sokkal kisebb, a lábszár hátulsó oldalán található háromfejű lábikra izom viszont két ízület munkáját is segíti. Ennek az izomnak köszönhetjük, hogy a talajról a sarkunkat felemelve a boka más néven felső ugró ízületben talpi hajlítás megy végbe, valamint a talajfogásnál az alsó ugró ízületben lezajló hanyintó - supinatio-s mozgásokat is. Ez a kettős igénybevétel minden lépés megtételénél újra ismétlődik.

Az izom felépítésének további sajátossága, hogy a többi izomnál lényegesen hosszabb tapadó ina van. Az Achilles-ín nem csak hosszúságában, hanem szövettani felépítésében is különbözik a többi íntól.

Az Achilles-ín, ideális lábfelépítés esetén függőleges (a talajjal derékszöget bezárva) lefutás után végződik a sarokcsonton.

Ha a sarokcsontunk alakja lényegesen eltér az átlagostól, vagy X, vagy O lábunk van, a sarokcsont nem egyenletesen fekszik fel a talajra, hanem a külső vagy a belső oldalára elbillenve. Ezt az elváltozást a cipőnk sarkain is észrevehetjük, mert a cipősarkunk külső vagy belső oldalon lényegesen erőteljesebben kopik. Ilyenkor a két ízületet mozgató lábikraizom inának lefutása is eltér az ideálistól, egyenes lefutás helyett, kifelé vagy befelé görbül. Ez azt eredményezi, hogy az Achillesünk valamelyik oldala erőteljesebb igénybevételnek lesz kitéve futás közben. Az egyik oldalát érő túlzott igénybevétel ellen az Achilles-ín gyulladással tiltakozik. A begyulladt ín felett a bőr piros, tapinthatóan sokkal melegebb, mint a környezete. Eleinte csak reggel, felkelésnél fáj, futás közben, a bemelegedési idő után elviselhető, de ha fakír módjára, kezelés nélkül tovább erőltetjük a futást, végül minden lépésünket kínok kísérik. Még kínosabb lesz helyzetünk, ha ez a gyulladás átterjed az ín mellett és alatt elhelyezkedő kis nyálkatömlőkre- bursákra is. A lábikra izom harmadik specialitása ugyanis, hogy egyedüliként az izmok tapadó inai közül, közvetlenül vagy egy zoknival fedve dörzsölésnek van kitéve az általunk viselt cipő sarokrészétől.

Az Achilles sérülések megelőzésének ezért döntő eszköze a megfelelő cipő vásárlás. Akármilyen cipőt veszünk, mindig gondosan vizsgáljuk át a sarokrészét. A bélésén nem lehet sem függőleges, sem vízszintes varrás! Ne hordjunk olyan cipőt, amelynek a sarokbélése kikopott, összegyűrődött. Az sem előnyös, ha nagy a cipőnk, és így a sarkunk ki-be csúszkál. Ennél csak az nagyobb bűn, ha hiúságból olyan kicsi cipőt viselünk, ami a sarkunkat rendszeresen kidörzsöli. A kialakult Achilles-gyulladás, illetve bursitisek gyógyítása orvosi feladat. Sajnos általában nem könnyű, mert az ilyen típusú gyulladások elég makacsul ellenállnak a különböző gyulladáscsökkentőknek mindaddig, amíg az Achilles tehermentesítését meg nem oldottuk. Ez szerencsés esetben megtörténhet sarokemelő alkalmazásával, de a legtöbbször ennél lényegesen komolyabb, több lépcsőben, speciálisan kialakított egyéni betétek viselése jelent csak végső megoldást.

Az ilyen betétek kialakításakor magunk is ellenőrizhetjük, mennyire sikerült az ideális megoldást megközelítenünk. A legtöbb sportcipő sarkának felül középen van egy félhold vagy fekvő C betű alakú kis bevágása. A jól korrigált lábhiba esetén, az egyébként szabálytalan lefolyású Achilles-ín vége visszakerül ebbe a bevágásba, lefutása megközelíti a függőlegest.

Egy igazi futónak óriási kincse az Achillese! Védjük, dédelgessük minden eszközzel. Ne legyünk fakírok, az Achilles problémákon nem segít a kutyaharapást szőrével elv. Nem az az igazi menő, aki a fájdalomtűrést a végsőkig feszíti, hanem aki a problémáit időben orvosolja. Ha érzékeny az Achillesünk, kenjük be gyulladás csökkentő krémekkel, és hűtsük minden nagyobb igénybevétel után. Nem győzöm eleget hangsúlyozni, hogy a gyulladt felületekre nem szabad közvetlenül jeget vagy más erőteljesen hideg dolgot tenni, mert így az eredeti problémához még egy fagyási sérülést is szerezhetünk, amely tovább nehezíti a sérült terület gyógyítását Tegyünk mindig egy ruhát vagy nejlont a sérült területre és csak úgy borogassuk! Vigyázzunk arra is, hogy ne áztassuk ki a gyulladt bőrt! Márta néni fagyasztója: tegyünk egy félliteres tejes zacskót a mélyhűtőbe, félkásásra fagyasztva jól formálhatóan tudjuk a lábra illeszteni. (Nem közvetlenül!) Amikor felolvad, igyuk meg a tejet, így természetes úton a Calcium szükségletünket is biztosítjuk. Jégterápia.

Fontos segítséget nyújt, ha a gyulladt területet úgy is védjük, hogy a sarkon körbeérő kis laticel darabot teszünk a zokninkba. Ez a kis elhatároló laticel-darab segít abban, hogy a cipősarok ne érintkezzen közvetlenül a fájdalmas területekkel.

Legyen szívünk a legszebb, legdrágább cipőnktől is megválni, ha szorít, vagy nyomja a sarkunkat!


a cikk forrása : Spuri Futó-Triatlon Magazin 1999.

 

Cipő, futócipő:

Cipő és futócipő választás:
futócipő választása

Mezítláb

A mezítláb közlekedő társadalmaknál kimutatták, hogy bizonyos mozgásszervi sérülések ritkábban fordulnak elő - közte az achilles-ín sérülése vagy a talp izomhüvely gyulladása is. Mezítlábas sportok jótékony hatásai.
Miért jó mezítláb?

- Futás.Net cikkek -