Az atlétikai világbajnokság nyolcadik és kilencedik napja – Moszkva

Az atlétikai világbajnokság utolsó két napja elég sűrűre programot kínált. A vasárnap esti végelszámolás szerint az éremversenyt az oroszok nyerték (7 arany, 4 ezüst, 6 bronz) az USA (6 arany, 14 ezüst, 5 bronz) és Jamaica (6 arany, 2 ezüst, 1 bronz) előtt. A rendezők összesítése szerint mintegy négyszázezren tekintették meg a helyszínen a vébét.

Szombat

A szombati nap döntőiben a férfi maratonisták, a női magasugrók, a férfi gerelyhajítók, a női ötezresek, a 4X400-as női váltók, a 100 méteres női gátasok és a 200 méteres férfi síkfutók mérték össze erejüket.

A marathon győztese: Stephen KiprotichA marathon győztese: Stephen Kiprotich

A maraton rajtjánál népes mezőny, 70 résztvevő gyűlt össze. Óvatosan kezdett a mezőny, egy nagyjából húszfős boly hagyta el a félmaratont 1:05:12-vel, de aztán ez a tempó is elég erősnek bizonyult, 32 km-nél már csak hatan voltak az élen. A 35. km-en Stephen Kiprotich ment át elsőnek (1:48:00), 40km-nél (2:03:23) szintén. A Luzsnyiki stadionnál már látszott, hogy az ugandai fiatalember a 2012-es olimpiai bajnoki cím mellé begyűjti a világbajnoki címet is (2:09:51). Második és harmadik helyen két etióp, Lelisa Desisa (2:10:12) és Tadese Tola (2:10:23) végzett. Az előző három vébét egyébként kenyai futó nyerte, most a legjobb kenyaiként a 9. helyen Peter Kimeli Some futott be…

A női magasugrás győztese a londoni olimpia bronzérmese, az orosz Svetlana Skholina lett, aki a döntőben folyamatos, kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, az 1,97m-t, a 2,00m-t és a 2,03m-t is elsőre vitte. A 2,04m-el idén világranglistát vezető amerikai Brigetta Barrett a második (2,00m), a spanyol Ruth Beitia pedig a harmadik (1,97m) lett.

Svetlana Skholina, női magas, 1. helySvetlana Skholina, női magas, 1. hely

A női 5000 méter rajtjában igen erős kenyai és etióp mezőny gyűlt össze. Egészen háromezerig 72-75 másodperces köröket mentek, majd öt körrel a vége előtt 68 körüli körre váltottak, ez megtépázta a mezőnyt. Az elöl maradtak között a hajrában egy 64-es „dinamikus” 400 m után a maradék 200m döntött, az etióp kétszeres olimpiai bajnok, Meseret Defar javára (14:50.19). A kenyai Mercy Cherono-é lett az ezüst, miután sikerül a célegyenesben lehajráznia (14:51.22) az utolsó körökben vezető pozícióban futó Almaz Ayanát (14:51.33).

Videó: a női 5000m hajrája

Videó : a női 5000m hajrája

A női 110 gát előtt kevesen hitték volna, hogy az ausztrál Sally Pearsonnak esélye lehet megvédeni címét, hisz az idei szezonban komoly térdproblémái voltak. Pearson reakcióideje jó volt, az első gátakat kiválóan vette, úgy tűnt, tán meg is nyeri a versenyt, de aztán jött Brianna Rollins, aki amerikai rekordot (12.26) gátazott az idén, és végül most is ellenállhatatlannak bizonyult. Rollins 12.44-e a harmadik leggyorsabb idő a szezonban, ráadásul nem éppen elhanyagolandó 0,6 m/s-os szembeszélben… Pearson 12.50-et futott, harmadiknak a brit Tiffany Porter (12.55) ért be.

női 100 méter gátfutásBrianna Rollins a gátakon…

A férfi 200 méteres síkfutást Usain Bolt nyerte (19.66), aki ezzel a 2009-es berlini vébé után, ismét duplázott egyéniben 100-on és 200-on, il. begyűjtötte hetedik világbajnoki címét. A „hajrában” kiengedő Bolt mögött másodikként a szintén jamaicai Warren Weir érkezett, 19.79-es egyéni csúccsal, harmadikként pedig az amerikai Curtis Mitchell (20.04) futott be.

A férfi gerelyhajítók versenyében a cseh Vítezslav Veselý az első körben elért 87.17-es eredményével mindössze tíz centiméterrel ugyan, de jobbnak bizonyult a finn Tero Pitkämäkinál. Az élő közvetítés során a fél világ a kenyai Julius Yegonak szurkolt, hogy megszerezhesse Kenya első dobóérmét világversenyen. Ez valljuk be, tényleg világszenzáció lett volna, hisz Kenya sokkal inkább a futószámai révén ismert az atlétikában…. Nem sikerült a bravúr, mert az orosz Dmitri Tarabin (86.23) végül a negyedik helyre szorította a kenyait az utolsó körben.

A nők 4X400 méteres váltójának végeredménye: 1. Oroszország (3:20.19), 2. USA (3:20.41), 3. Nagy Britannia (3:22.61).

Vasárnap

A vébé utolsó napjának programjában a női gerelyhajítók, a férfi hármasugrók, a női 800-asok, a férfi 1500-asok és mindkét nemben a 4X100-as váltók szerepeltek.

Asbel Kiprop győzelme 1500 méteres síkfutásbana kenyai Asbel Kiprop

A férfi 1500 méteres síkfutás a kenyai Asbel Kiprop sikerét hozta, aki 3:36.28-al a hajrában verte meg a második amerikai Matthew Centrowitz-ot (3:36.78) és a harmadik dél-afrikai Johan Cronjet (3:36.83). A versenynap másik középtávfutó száma a női 800 méter volt, ahol a hazaiak favoritja, Marija Savinova (1:57.80) második lett a kenyai Eunice Jepkoech Sum (1:57.38) mögött. A bronzérmet az amerikai Brenda Martinez (1:57.91) nyakába akasztották.

Férfi hármasugrásban sokáig úgy tűnt, hogy a francia Teddy Tamgho és a kubai Pedro Pablo Pichardo hosszan elversenyeznek egymással, aztán szoros küzdelemben majd valamelyikük győz… Aztán egyszer csak a hatodik sorozatban Tamgho egy jó roham után lécet fogott, majd repült és repült, és földet ért: 18.04 méter! Óriási eredmény! Ezzel az ugrásával a francia most már elmondhatja, hogy Ő a harmadik ember kerek e világon, aki megugrotta a 18 métert (Jonathan Edwards és Kenny Harrison után). A kubai így 17.68-al második, az amerikai Will Cayne 17.52-vel harmadik.

Videó: Teddy Tamgho 18 méter fölötti ugrása…

A női gerelyhajítás győztese, Christina Obergföll 2004 óta gyűjtögette világversenyeken az érmeket, és most a vébén összejött neki a várva várt arany is. A második körben repült kezéből 69.05-re a gerely, erre sem az ausztrál Kimberley Mickle-nek (66.60), se az orosz Maria Abakumovának (65.09) nem volt válasza.

Usain Bolt, a világbajnokságok történetének legeredményesebb atlétája a futócipőivel Usain Bolt, a világbajnokságok történetének legeredményesebb atlétája pózól.Usain Bolt, a világbajnokságok történetének legeredményesebb atlétája…

A két sprintváltót, a 4X100 métert a férfiaknál és a nőknél is Jamaica nyerte. Ez egyben azt jelentette, hogy Usain Bolt begyűjtve egy váltó aranyat is, a világbajnokságok örökranglistáján az első helyre ugrott (8 arany, 2 ezüst), megelőzve Carl Lewist (8 arany, 1 ezüst, 1 bronz).

Férfi 4X100m: 1. Jamaica (37.36), 2. USA (37.66), 3. Nagy Britannia (37.80)
Női 4X100m: 1. Jamaica (42.73), 2. Franciaország (42.75) 3. USA (42.75)

-strucc-

2013.08.18.

Beszámoló az 5-7-ik nap eseményeiről: Az atlétikai világbajnokság 5-6-7 napja

A negyedik versenynap eseményeiről: Az atlétikai világbajnokság negyedik napja

Beszámoló a harmadik nap eseményeiről: Az atlétikai világbajnokság harmadik napja

Beszámoló az első két nap eseményeiről: Az atlétikai világbajnokság első két napja.