Gyaloglás
Ugrások
Dobószámok .

Fedett Pályás Országos Bajnokság - összefoglaló

Közeleg a fedett pályás szezon vége... A jó hír ebben az atlétika művelői számára az, hogy ez a tavaszt és a szabad levegőt jelenti, a rossz talán az lenne benne, hogy mi, akik a telet a SYMA Csarnok villanyfényes „odújába” bevackolva vészeltük át, most egy időre búcsút mondhatunk a fedett varázsának... Az országos bajnokságra bandukolva azon morfondíroztam, hogy nemsokára mennyire is hiányzik majd ez az összezártság: a gátzörgető ráfutások, a homorú ívben hajló magasugrások, a rúdugró légjátékok, az elnyúló röptű távolugrások, és a döntött pályán dübörgő szöges léptű távfutások világa… A mostani ob rangját az is növelte, hogy egy héttel a fedett pályás Európa-bajnokság előtt a válogatott keret tagjainak (Baji Balázs, Kazi Tamás, Bene Barnabás, Minczér Albert, Szabó Attila, Szabó Márk, Márton Anita) ez volt az utolsó lehetőségük a versenykörülmények között való megmérettetésre…

Baji Balázs idén kitűnő állapotban veszi a gátakat... Néhány hete 7.57-es düsseldorfi futásával egy ideig még vezette is az Európa-ranglistát, ami nem kis szó! Most az országos bajnokságon 7.59-et ért el, és a verseny után azt nyilatkozta, hogy szeretne a fedett eb-n döntöbe kerülni. Kaptur Éva szombaton megnyerte a 60 síkot (7.58, az előfutamban 7.61), aztán vasárnap a 200 síkot (24.44) is. Hatvan gáton a nőknél a Haladás versenyzője, Juhász Lilla diadalmaskodott (8.65). A férfi 60 méteres síkfutás első helyét a már szenior korú Németh Roland szerezte meg 6.90-nel (az előfutamban 6.91). Kétszázon és négyszázon Kása Tibor duplázott (21.76, ill. 48.25). Női 400-on a VEDAC-os Kéri Bianka ért elsőként célba. Vágtaváltóban a női 4x400-at a VEDAC (Farsang Evelin, Göncz Anna, Csorba Eszter, Kéri Bianka – 3:55.66), illetve a GEAC (Móré Győző, Mucsi Róbert, Pozsgai Dániel, Deák-Nagy Marcell – 3:19.01) nyerte.

Baji Balázs Londonban
Kéri Bianka (fotó: hajraveszprem.hu)

Mintegy az előző bekezdés folytatásaként rögtön ide kívánkozik, hogy Kéri Bianka négyszáz után a női 800-at is megnyerte (2:11.60). Ugyanebben a számban a férfiaknál Kazi Tamás győzött, igen jónak mondható, 1:48.45-ös idővel. Ebben a számban pályára lépett tízpróbázó olimpikonunk, Zsivótzky-Pandel Attila is, aki 1:58.30-ra javította még 2003-ban felállított fedett pályás egyéni legjobb 800-át. Ezerötszáz méteren a fiúknál Minczér Albert sokáig vezetett, de aztán Horváth Bálintnak (I. hely, 3:49.91) és Matkó Csabának (II. hely, 3:50.57) is sikerült megelőznie Őt. Az FTC-s Horváth Bálint győzelme talán némiképp meglepetés, bár várható volt, hogy a nyolcszázon is induló atléta egy hajráverseny esetén képes lehet kiaknázni gyorsaságát… Női 1500 méteren Erdélyi Zsófia nyert (4:31.02).

Videó: a II. 800-as időfutam Kazi Tamással….

Háromezer méteren ebben az évben mindkét nemnél maratoni futó vitte el a pálmát. A hölgyeknél a szombaton ezerötszázon már az első helyet begyűjtő Erdélyi Zsófia ismét győzött, klubtársa, Czebei Réka előtt végig vezetve, saját tempójában futva nyerte meg a versenyt (9:48.13). A férfiaknál a kezdést követően nem sokkal Szabó Sándor ellépett az addig vezető bolytól, és megkísérelte az élről megnyerni a 3 km-t. Őt egy háromfős boly követte, Szögi Istvánnal, Dani Áronnal és Józsa Gáborral. Szabó előnye lassan elfogyott, Szögi pedig néhány körrel a vége előtt hosszú hajrát nyitott. Úgy tűnt, hogy Szögi lesz a befutó, de Józsa és Dani is előhúztak egy kiváló hajrát a tarsolyból, így végül az izgalmas taktikai csatát hozó verseny végeredménye a következő lett: I. Józsa Gábor (8:22.59), II. Szögi István (8:22.65), III. Dani Áron (8:23.64), IV. Szabó Sándor (8:33.22).

A fedett ob két győztes maratonistája – Erdélyi Zsófia (1500m, 3000m), Józsa Gábor (3000m) (fotók: Ian Walton - European Athletics Championships Barcelona, origo.hu)

Gyaloglás

A férfiak 5000 méteres gyaloglásában a Nyírsuli versenyzője, Helebrandt Máté vitte el az aranyérmet, 20:48.12-es idővel, az ezüstöt pedig a BHSE atlétája, Venyercsán Bence szerezte meg (20:54.46), aki ezzel kategóriájában, azaz a junioroknál új országos csúcsot állított fel! A nők 3000 méteres gyaloglásában a Buda-cash Békéscsabai Atlétikai AC versenyzői a dobogó mindhárom fokát kibérelték: Madarász Viktória (13:00.15), Marton Mercedes (14:06.35), Lengyel Marianna (14:15.40).

Ugrások

Női távolugrásban a bajnokságban több számban is induló Zsivóczky-Farkas Györgyi (6,02m), hármasugrásban Babos Rita (13,00m), magasugrásban Czuth Réka (180m), rúdugrásban pedig Szabó Diána (3,80m) nyert. A női rúdugrást a BHSE fölénye jellemezte, hiszen Szabó Diánán kívül Siskó Zsófia és Kiss Réka állhatott még fel a dobogóra. Férfi magasugrásban Bakosi Péter (2,09m), rúdugrásban Kecskés Levente (4,80m), távolugrásban Szabó Márk (7,71m), hármasugrásban pedig Pál Robin (15,40m) ért el első helyezést.

Szabó Diána rúdugrásban Bakosi Péter
Szabó Diána rúdugrásban (Fotó: Mérei L.) és Bakosi Péter magasugrásban…

Dobószámok

Súlylökésben nőknél a göteborgi eb-n is induló Márton Anita (17,13m - 4kg-os súly), a fiúknál pedig Rakovszky Tibor (17,13m - 7,26kg-os súly) lett az első. A téli dobó ob-t a hagyományoknak megfelelően szombaton rendezték meg a Dobófészernél. A rossz időjárás ellenére Pars Krisztián 78,32 m-re repítette el a kalapácsot, Orbán Éva pedig 66,22-vel nyert. Az időjárást és a szezon eleji formát tekintve ezek igen biztató eredmények… A diszkoszvetést Huszák János (54,97m) és Márton Anita (49,29m) nyerte.