Futás gerincsérv műtét után

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
Ditta07
Posts: 2
Joined: 2013 Apr 06 Sat, 11:46 am

Futás gerincsérv műtét után

Post by Ditta07 »

Kedves Barna!

2008-ban volt gerincsérv műtétem, gyógytornára és McKenzie tornára nem reagáló, kiszakadt sérvvel L5 és S1 között. Azóta többé kevésbé jól vagyok, vannak fájdalmas időszakok, de erre mind a műtétet végző orvos, mind az akkori gyógytornászom felkészített. Műtét után hamarosan elkezdtem úszni, rengeteget sétálok, gyalogolok.

Tavaly nyáron úgy éreztem, hogy a gyaloglás "kevés", nem mozgat meg eléggé, és nagy kedvem támadt futni. Vettem egy nagyon jó futócipőt, és salakon, erdei úton elkezdtem futni. Eleinte 1 perc futás, 1 perc gyaloglás, stb. A télen elég sok hét kimaradt, de egy hónapja újra elkezdtem futni. Most már 3 km-t egyben meg tudok tenni, persze nem villámgyorsan. 5 km-t szeretnék rendszeresen futni, mondjuk minden másnap, úgyhogy szép lassan (gyaloglásos szakaszok beiktatásával) növelem a távot. Aszfalton nem futok. Néha - mint ahogy a műtét után futás nélkül is megtörtént - fájdogál a derekam, de fájdalomcsillapítót már elég régen nem vettem be. A derekam, úgy vettem észre, leginkább a hátrafelé hajlásokat nem bírja, és rájöttem, hogy a futás utáni fájdalmat ki tudom védeni azzal, ha rögtön a távom megtétele után terpeszállásban előre hajlok egy pár másodpercre, támaszkodva valami alacsony tereptárgyon (útpadka, pl.). Tudom, hogy gerincsérvvel küzdőknek ezt nem ajánlják, viszont az én derekam valahogy "kívánja" ezt a mozdulatot futás után.

Kérdésem az volna, hogy nem teszek-e nagyon rosszat a gerincemnek a futással. Az életminőségemet általában véve nagyon javítja ez a mozgásforma, sokkal több az energiám azóta, segít oldani a stresszt, felvidít, levezet egy csomó feszültséget, és mivel a családban nagyon gyakori a szívbetegség, gondolom megelőzésnek sem utolsó. A súlyomat is karban tartja, ami a derekam szempontjából sem utolsó. (Tavaly nyár óta leadtam majdnem 10 kilót.) Mindazonáltal van bennem némi aggódás, hogy hosszú távon kárt okozok a gerincemben.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by Éngyógytornám »

Kedves Ditta07!

Azt gondolom, hogy objektív akadálya nincs a futásodnak.
Tehát teljesen rád van bízva, neked kell érezni, hogy mennyit bírsz. Ahogy írtad szakember se tudna jobb útmutatást adni. Látszik, hogy szereted, nem csak lenyomni akarod hanem élvezni is és minél jobb technikával csinálni. Aki így áll hozzá, az ha valami nem jó irányba menne is még időben észre szokta venni.
Nincs okod aggodalomra, ha valami gyanús, akkor viszont rögtön jelezd.

Üdv: B.
Ditta07
Posts: 2
Joined: 2013 Apr 06 Sat, 11:46 am

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by Ditta07 »

Kedves Barna!

Csak most olvastam a választ, mivel sokáig külföldön voltam, viszonylag ritka internet hozzáféréssel.

Nagyon köszönöm a választ, és ha végre eláll az eső itt mifelénk, akkor megyek végre újra futni!

Minden jót kívánok!

Ditta
Agi
Posts: 1
Joined: 2014 Sep 14 Sun, 2:31 pm

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by Agi »

Szia !

Márciusban "szereztem" egy porckorong sérvet.
Mostanra jól vagyok, igaz az időjárás változást még érzem.
A mckenziet naponta csinálom, heti kétszer gerinctornára járok.

A tervem hogy megnézetem a futócipőmet, ha javasolják veszek újat, illetve ajánlották hogy tanuljak meg egy új futótechnikát(sarkam ne érjen a földhöz futás közben).
Korai még újra kezdenem a futást, vagy próbálhatom szép óvatosan?
Köszi
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by Éngyógytornám »

Szia Ági!

Örülök, hogy jobban vagy és körültekintően csinálod a visszatérést.
Meglátásom szerint csaj nyugodtan, hajrá!

Barna
amal
Posts: 1
Joined: 2015 Mar 17 Tue, 12:08 pm

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by amal »

10 éves kisfiamnak erős bokasüllyedése van. Tornázunk és csináltattunk cipőt is. Röpke 3 hónap alatt elkészült, közben nyár lett. A cipő teljesen zárt. Szandált már nem tudok iratni, mert ugye mint tudjuk, 1 évben csak egy ortopéd lábbeli jár. Azt szeretném tudni, milyen szandált szerezzek neki, amihez nem kell recept, vagy milyen betétet??? Pl. rendeljek a netről szupinálót? Tudtok valami megbízható forrást, vagy egyszerűen tanácsot?
We offer best quality learn spanish test papers and spanishprograms - learn spanish conversation dumps materials. You can get our 100% guaranteed questions
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by Éngyógytornám »

Kedves Amál!

Az én személyes véleményem a témában ez:
http://www.engyogytornam.hu/gyerekcipo- ... ott-izles/

Ha mégis tanácstalanság marad a szülőben, akkor érdemes választani valakit akiben megbízik és azzal konzultálni. A neten sok mindenki sok mindent ír, anélkül, hogy ismerné az Ön kisfiát. Elhiszem, hogy csalódott az ortopédián és az ellátásban. De mindenképp személyes konzultációt ajánlok valakivel, aki Önt végighallgatja, gyermeke lábát megvizsgálja, elmondja, hogy a cipőn kívül mit és hogyan tegyenek a javulás érdekében.

Talán úgy tenném fel a kérdést az Olvasók felé, hogy tapasztalat-e valaki valahol ilyen bánásmódot az eleve elvárt szakmaiság mellett.

Én nem szeretnék, látatlanban drága cipőket ajánlani és a gyermeknek még az alkatát sem ismerve forintos ötleteket osztani.
LDC
Posts: 1
Joined: 2017 Sep 03 Sun, 9:48 am

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by LDC »

Szia!

2007 évben porckorong sérvem lett, majd az kb. fél év múlva kiszakadt.

Nyolc hetes aktív fekvés és azóta tartó McKenzie tornával rendbe raktam a hátam. Sajnos azonban 5 évre lett egy újabb kiszakadt sérvem..8O(

Azóta egy kicsit "jobban" tornázok, s azóta nincs is problémám.

A kérdésem az lenne, hogy ezzel a gerinccel javasold a futást? Szeretnénk nagyon mozogni valamit, s a futás jó is lenne.

Már elkezdtem, 2 perc futás, 4 perc séta... de aztán megijedtem, hogy ezzel a gerincemet nem-e rázom össze?

Sajnos csak aszfalton, betonon tudok futni, mert erre fele nincs nagyon más.

Válaszodat előre is köszönöm.

LDC
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Futás gerincsérv műtét után

Post by Éngyógytornám »

Kedves LDC!

Valóban a futás nem csak a lábról szól, hanem az egész test sportja. Ha jól felkészült vagy akkor az egészet edzi, ha nem akkor a leggyengébb láncszem panaszossá válik. Esetedben a gerinced.
A felkészülésen kívül az is kérdés, hogy milyen célokat tűzöl ki. A versenyek veszélyeket is rejtenek magukba. Verseny nélkül pedig nem mindenki tud kitartó lenni. Ezt te tudod magadról a legjobban.
Első lépésként azt javaslom mutasd meg magad annak a terapeutának aki a gerinceddel foglalkozott. Ő biztos meg tudja mondani jelenleg alkalmas-e a tested a futásra.
Locked