Bokaszalag problémák

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
szaggato
Posts: 2
Joined: 2013 Dec 19 Thu, 3:33 pm

Bokaszalag problémák

Post by szaggato »

Tisztelt Gyógytornász, és fórumtársak,

Egy kis segítséget szeretnék kérni. 29 éves vagyok, és rendszeresen visszatérő bokaszalag problémákkal küzdök. Fél éve kezdtem el kocogni/futni, és rendszeresen kényszerpihenőkre vagyok ítélve. Kényelmes tempóban szoktam heti 3*60 percet ( alkalmanként 9-11 km) kocogni -mostanában már futópadon a hűvös idő miatt. A problémám az, hogy a tempó kényelmes, tüdővel bírom, és az izomzatomon sem érzem, hogy nagyon elfáradna a futások végén, viszont 1-3 hét után rendszeresen megfájdul a jobb lábam bokacsont alatti része. A fájdalom kívül és belül is jelentkezik, és a sarkamon is érzem, és a bokacsont alatti rész be szokott dagadni. Alig bírok lépni vele. Pár hét pihenő, nyújtás, aztán helyre jön. Majd ismét jön 1-2 hét amikor tudok vele futni, aztán ismét jelentkezik a fájdalom. Enyhén pronáló lábam van. A futócipőmet a vizes talpteszt alapján vásároltam (Asics Zaraca 2). Az előző cipőmmel is hasonló gondokkal küzdöttem... A futások előtt be szoktam melegíteni, és a végén is lenyújtok. Az első és utolsó 5-10 percet nagyon lassú tempóban szoktam futni. 3 nappal ezelőtt is jelentkezett ez a probléma. Másnap minden szabad percemben nyújtottam a szalagokat, és a fájdalom mérséklődött. Ezért tegnap ismét kocogtam egy kicsit, de 45 perc után olyannyira felerősödött, hogy abba hagytam az aznapra tervezett edzést, és hazabattyogtam. Ma reggel nem bírtam ráállni, úgyhogy a Traumatológián kezdtem a napot és kaptam egy bokarögzítőt, és azt mondták, hogy 2 hét kényszerpihenő ismét. A röntgen alapján a bokaszalagjaim eléggé el vannak használódva- az orvos szerint. Azt mondta, hogy ezt vissza nem lehet építeni, műteni sem lehet. A fásliban futás lehet alternatíva, illetve van valamilyen tapasz amivel lehet kezelni (állítólag felragasztják két hétre és amíg fent van, átveszi a szalagok munkáját, így azok addig tudnak erősödni). A problémám az, hogy nem rég kezdtem ezt a sportot, és a szerelmese lettem. Olyan megoldásra lenne szükségem, amivel tudom erősíteni a szalagokat, mert szeretnék nagyobb távokat, gyorsabb tempóban futni! Valamilyen tanácsot tudna/tudnának adni?

A segítséget előre is köszönöm!

Tisztelettel: Szaggi'
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Bokaszalag problémák

Post by Éngyógytornám »

Kedves Szaggi!

Jó és nem egyedi kérdés, hogy mit lehet ilyenkor tenni.
Tapasztalatom szerint a kulcs nem a futásban van. Hanem a futás mellett végzett tréningben. Olyan propricepció és agilitás fejlesztő mozgásprogramot kellene végezni, ahol folyamatos, változatos reagálásra van kényszerítve nemcsak a boka, láb hanem az egész test. Leginkább így tudja mégiscsak erősíteni a szalagokat, de főleg az izomzatot. Az egész test dolgoztatása a tartás miatt fontos, ezzel felkészülve, hogy futás közben a relatíve monoton terhelés alatt is képes legyen a törzset optomális helyzetben tartani. A nem megfelelő testtartás szintén extrém terhelést jelent a bokára, lábra is.

Tehát a futásra nem csak futással kell felkészíteni magunkat! Persze jó ezt is fokozatosan felépíteni, személyre szabottan végezni.

Drukkolok Önnek és kívánom, hogy legyen sok öröme a futásban! Üdvözlettel:
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Bokaszalag problémák

Post by Éngyógytornám »

Még egy gondolat az előzőhöz.
Igen, tényleg van olyan szalag (kinesiotape, speciális esetekben sporttape) ami javíthatja a komfortérzetet, növelheti a stabilitást stb. Magam is alkalmazom és sok jó visszajelzés érkezett már. De ez semmiképp nem pótolja vagy helyettesíti az előzőekben írtakat.
szaggato
Posts: 2
Joined: 2013 Dec 19 Thu, 3:33 pm

Re: Bokaszalag problémák

Post by szaggato »

Kedves Barna,

Köszönöm a tanácsát! Január első hetében elkezdtem súlyzós edzéseket végezni, és heti 3* 1 km-ről indítottam a futást. Majd minden héten növeltem (3* 2km, 3* 3 km, ...3* 5 km). Még nagyobb hangsúlyt fektetek a bemelegítésre és a nyújtásra. Ezen a héten kezdtem el egy 8 hetes félmaratoni edzéstervet. Tegnap volt egy 8 km-es táv nagyon kényelmes tempóban, és lekopogom, de eddig nincs semmi baj. A súlyzós edzés megmarad heti 1x-i alkalommal. Remélem minden így is marad és többet nem szembesülök ezzel a problémával.

Üdvözlettel: Szaggi
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Bokaszalag problémák

Post by Éngyógytornám »

Kedves Szaggi!

Örülök neki. Jó edzést, üdv:
nawaz
Posts: 1
Joined: 2014 Nov 04 Tue, 8:54 pm

Re: Bokaszalag problémák

Post by nawaz »

Dear Physiotherapist, and forum mates, I would like to ask for a little help. I'm 29 years old, and I fight regularly recurring ankle ligament problems.
Nawaz
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Bokaszalag problémák

Post by Éngyógytornám »

Dear Navaz!

I would like to suggest meeting with a physiotherapist. There are many possible causes behind your problem. He or she could reveal them and treating them with appropriate methods.

http://www.engyogytornam.hu/foot-therap ... -barnabas/

Sincerely,
krisztian21
Posts: 1
Joined: 2015 Mar 31 Tue, 5:01 pm

Re: Bokaszalag problémák

Post by krisztian21 »

Helló! 2014. December 1.-én volt egy részleges bokaszalag szakadásom (teremfocin aláfordult a bokám). Az orvos bokarögzítőt írt csak fel, amit 6 hétig kellett hordanom, műtét nem volt. Ez idő alatt szinte alig terheltem a bokám. Az utolsó 2-3 hétben keztem el vele csak sétálni. Miután letelt a 6 hét, 10 alkalmas, egyéni, száraz gyógytornára küldött el a doktor, de ez után is voltak fájdalmaim. Főleg achilles , és a lábfej feletti inak tájékán, és a mai napig nem múlt el. Ínhüvelygyulladást állapított meg az orvos. Mit javasoltok?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Bokaszalag problémák

Post by Éngyógytornám »

Kedves Krisztián!

Nem tudom, hogy mások mit javasolnak de én azt, hogy keress valakit aki szépen vissza tud vezetni a teremfociba ;)

Rengeteg manuális technika, kinesiotape, propricepció és agilitás fejlesztő gyakorlat van amiket egyénre szabottan kellene most adagolni neked. Ha valóban gyulladás is fenn áll, pláne jó lenne ha valakivel együtt dolgoznál. A jó hírem az, hogy kijöhetsz ebből a dologból úgy, hogy bizonyos szempontból ügyesebb, ellenállóbb bokával rendelkezel mint a sérülés előtt.

Az interneten lehet nagyon jó alapelveket és őszinte beszámolókat találni amik segíthetnek megérteni, hogy mi történik most a bokáddal és kb. hol tartasz a gyógyulás útján. Nem beszélve a motivációról :)
De személyes rád szabott rehabilitációs programot nem tud adni!

Gyors gyógyulást, üdv:
Locked