Harántsüllyedés

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
edit.paszti
Posts: 2
Joined: 2013 Dec 28 Sat, 9:10 pm

Harántsüllyedés

Post by edit.paszti »

Picit bonyolult eset vagyok....már sok évvel ezelőtt kiderítették, hogy harántsüllyedésem van... elkezdtem használni számítógépes talpbetétet a futócipőmbe is. Aztán az egyik cipőm feltörte a lábam rendszeresen, így kivettem belőle a betétet. Pár hónap után jött a sarokcsontgyulladás, meggyőződésem, hogy ez volt az oka. Ezután az egész talpam fájt, reggelente most is, amíg be nem melegszik. azóta azért futok tovább, a cipőmet lecseréltem és szendvics lúdtalpbetétet is teszek bele. Az egyik doki mondta, hogy a számítógépes talpbetét kevés az én esetemben, mert befelé dől a bokám, de a magas lábfejem miatt ez a talplenyomatomon nem látszik. Most elkezdett fájni a belső bokám, szerintem szintén ebből az okból kifolyólag... :( A kérdésem az lenne, hogy mit tegyek....esetleg hol lehet valami nagyon speciális talpbetétet készíttetni? :?:
Nagyon köszi a választ!!! :)
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Harántsüllyedés

Post by Éngyógytornám »

Kedves Edit!

Nagyon örülök a kérdésnek, ugyanis ez egy tipikus visszatérő problémakör. A megoldása pedig kicsit más megközelítést kíván mint az elterjedt hazai gyakorlat.

A mechanizmus amit érdemes átlátni. Magas boltozat -> relatíve kicsi talpi kontakt felület -> előláb túlterhelődik -> harántsüllyedés alakul ki -> a talpi kontakt még így is kicsi -> ezt ösztönösen próbáljuk növelni, mert ezt kívánja a komfortérzetünk -> a boka bedőlésével a boltozatok süllyednek -> de ennél a lábtípusnál ez az ösztönös reakció nem vezet sikerre -> mert nem tud eleget süllyedni a talp ahhoz, hogy a kontakt felület megnőjön -> viszont a boka bedőlve marad.

Ezért, igen, a megoldás lehet egy speciális talpbetét, de annak nem a köztudatban elterjedt helyen kell emelnie a lábat illetve elemelnie! a talajtól, hanem elsősorban a láb külső oldalán kiegészíteni a talpi kontakt felületet. Ezzel helyre áll a fent vázolt folyamat és megszűnik az előláb túlterhelése is.
Lehet furán hangzik de nem az a fő kérdés, hogy számítógépes talpvizsgálat alapján készült-e a betét, hanem, hogy milyen elv alapján szeretnénk, hogy "működjön" a betét.

Ha megkeres privát üzenetben vagy telefonon tudok ajánlani talpbetétkészítő helyet.
edit.paszti
Posts: 2
Joined: 2013 Dec 28 Sat, 9:10 pm

Re: Harántsüllyedés

Post by edit.paszti »

Nagyon köszönöm, jelentkezem! :)
Lmarti
Posts: 1
Joined: 2014 May 22 Thu, 9:01 am

Re: Harántsüllyedés

Post by Lmarti »

Tapasztalatom szerint a kineziotape ragasztással hosszú távon orvosolható ez a probléma. Speciális kezelési technikát kíván, de a javulás gyorsan jelentkezik.
Locked