Térd

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
timibp
Posts: 2
Joined: 2014 Jan 30 Thu, 12:44 am

Térd

Post by timibp »

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, hogy mi lehet a gond a térdeimmel.
2 éve kezdtem el konditerembe járni 2-3 alkalommal egy héten., kardiózom és súlyzós gyakorlatokat végzek utána. Futni tavaly tavasszal kezdtem el, de csak benti futópadon. A 0-ról indulva, kezdetben 5 perc futás, majd 5 gyaloglás, ezt ismételve 3-or, majd egybe 10 perc, utána újra 5.... míg el nem jutottam 20 percig ( tavaly szept. környékén) egybe futáshoz. Utána ismét emeltem, 20 perc után még 5-vagy 10 perc futás jött a gyaloglás után. Erre dec elején a futás után elkezdett fájni a 2 térdem hátul, főként hajlításnál, ill. lefelé lépcsőzésnél. Futás közben nem fáj, de most már minden hajlításnál érzem... Visszább vettem a tempóból, már csak 20 percet futok, nincs több ráadás, de nem érzek javulást. Bemelegítésként a futópadon kezdek sétálva, 10 percet és utána 8-8,5km/h sebességgel szoktam futni. Szedek 2 hete ízületvédőt is, nike dart 10-es cipőben végzem mindezt. A futás közben a külső talp élére érkezem, már ezt is megnéztem.
Mit rontottal el? Túlterheltem? Teljesen hagyjam abba a futást, vagy azért gyalogolhatok a futópadon?
Bármilyen jellegű tanácsot szívesen fogadok :)

Timi
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Térd

Post by Éngyógytornám »

Szia Timi!

Látom a futás, fájdalom rovatban is feltetted a kérdést és remélem fognak is majd írni többen a tapasztalataikról.

Nekem az tűnt fel, a leveledben és a praxisomban is, hogy nagyon helyesen, sokan nagy gonddal választjátok a futócipőt és tervezitek az edzés hosszát, intenzitását. Viszont ez csak néhány paraméter. Ez mindenképpen kevés ahhoz, hogy az egész test beleértve a leggyengébb pontot, ami nálad a térd felkészült legyen a futásra. A futás ha csak a hossza és sebessége változik bizonyos képességeket, testtájakat fejleszt, míg másokat (túl)terhel vagy éppen érintetlenül hagy. Nem kell ennek így lennie, lehet a futás az egész test karbantartója és szabadidőnk egyik örömforrása.

Ehhez azonban a futóedzéseket változatossá kell tenni. Nem csak futni! Rengeteg szökdelés, irányváltás, felugrás. A törzs izmainak edzés közbeni aktiválása pl. négyütemű fekvőtámaszokkal. A terepválasztása is változatos, sima, kemény, füves, göröngyös. Időnként lehet mezítláb is futni de legalább valami futásos játékot játszani pl. frizbizni.
Most csak a legkézenfekvőbb dolgokat említettem. Az edzés helye és a futó ismeretében még számtalan dologgal színesíthető az edzés.

Tény a megtett kilométerek száma csökkenhet. De ezen szempontok betartásával a technika javulhat, a fájdalom enyhül vagy csak később jelentkezik és nem utolsó sorban új mozgásélményeink lesznek. Tekintsd a futást egy komplex feladatnak aminek csak egy része a konkrét futómozgás. A többi az arra való felkészülés.

Ez nem szokott az edzéstervekben szerepelni de néha azért látni rá jó példát. Ne tévesszen meg az, hogy vannak akik tudnak csak futni. Igen, nem vagyunk egyformák, lehetnek jobb adottságai a futáshoz valakinek vagy erősebb vázrendszere. De meggyőződésem, hogy színesebb edzések bőven kárpótolnak minket ezért.

Jó edzést! Üdv:
pirx
Posts: 1
Joined: 2014 Mar 13 Thu, 8:48 pm

Térd

Post by pirx »

Hello,

hétvégén (03.08) voltam teljesítménytúrán, és azóta a jobb térdem jobb külső részével lett egy kis gond.
(Túra közben a vége fele a bakancs el kezdte "marni" a bokám ezután pedig a térdemnél is jelentkezett a fájdalom)
6 nap elteltével sík terepen tudok járni, de lépcsőzésnél pár fok megtétele után hasító fájdalom jelentkezik és nem tudok utána rendesen lépkedni.
Eddig kenőccsel kenegettem és próbálom a lépcsőket kerülni, de kezdjek el valami más megoldás után keresni?

Köszi szépen előre is,
T
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Térd

Post by Éngyógytornám »

Hello T!

Látatlanban az az érzésem, hogy a bokád -talán a fáradás miatt- kibillent az optimális helyzetből. Ezt érezted a cipőben is és feljebb a térdednél. Ugyanis az iliotibiális szalag ami a térded említett helyénél halad, nagyon érzékeny a nem megfelelő keringésre. A boka előnytelen, általában túl pronált helyzete, egyértelműen befolyásolja ennek a szalagnak a lefutását és ezzel rontja a keringési viszonyait.

Ezért érdemes lenne megnézni, hogy a bokád körül minden rendben van-e. Kellően nyújtott-e az Achilles ín és nem áll-e fenn a boka túlpronációja.

Amit magadtól is tudsz tenni az a keringés javítás például kenőcsökkel, ahogy írtad és mozgással. Bátran mozogj, csak ne a lépcsőzést forszírozd. Lehet oldalazva szökdelni, cikk-cakkba futni, vagy így: https://www.youtube.com/watch?v=Stjij7WGCgE, stb.
Gyakorlatilag bármit ami nem okoz panaszt és egyelőre ne az egyenes vonalú, egyenletes mozgásokat (lépcső, sima futás, ...).

Jobbulást! Üdv:
Tvaradi76
Posts: 1
Joined: 2014 Mar 14 Fri, 2:28 pm

Re: Térd

Post by Tvaradi76 »

Kedves Barnabás!
Kb egy éve futok, 37 évesen kezdtem el, egy félresikerült vakbél műtét után. (laporoszkopiás műtét volt, de utána leállt a bélműködésem, ezért egy komoly vágást sikerült rajtam végrehajtani, ami aztán begyulladt, mindenféle szövődményen átestem, később a hasfalam is leszakadt, ezért a sérvműtéttel még egy hálót is beültettek) Szóval azt gondoltam, hogy félretéve az eddigi tespedt életvitelemet, a futás útjára lépek. Fokozatosan építettem fel az intenzitást, tavaly októberben már rendszeresen 7-10km-t futottam. Innentől kezdődtek a problémák.
Először a sípcsontom kezdett fájni, ezért visszavettem a tempóból. Ez nem segített, ezért leálltam 6 hétre, idén januárban kezdtem el újra futni.
Közben -némi utánaolvasást követően- rájöttem, hogy a vádli nyújtást erősen elhanyagoltam. Ezt rendszeresítve a fájdalom elmúlt.
Sajnos a január végi havon futást követően megfájdult a térdem. (Feltételezem, hogy megerőltettem, mert a csúszkálást kivédendő, másképp kellett talajt fogni) A fájdalom először 4-5 km környékén jelentkezett, ezért megint visszavettem a tempóból, de sajnos nem múlt el. Később már a 2. km után fellépett a fájdalom, így ismét leálltam a sporttal. Különböző módszerekkel próbáltam "gyógyítani", de nem múlt a fájdalom. (jegelés, feketenadálytő kenőcs, glükozamin szedése, bioptron lámpa volt a terápia)Jelenleg ott tartok, hogy még rosszabb lett a helyzet, lépcsőzéskor erősen, de járáskor is jelentkezik a külső térdfájdalom. Azt gondoltam, hogy ha ez IT szalag gyulladás, akkor szépen lassan múlni fog, de nemhogy jobb lenne, rosszabb lett. Térd ambulancia következett, de az orvos elintézett annyival, hogy gyulladáscsökkentőt írt fel.
Olvastam az oldalán írt cikkeket a témában, érdekelne egy komplex kezelés. Kérdésem az hogy mennyibe kerül, milyen vizsgálatokat kell elvégezni, egy alkalom mennyi időt vesz igénybe, meg úgy általában mire számítsak ezzel kapcsolatban.
Egy biztos, mindenképpen futni akarok, elsődleges célom a 2 órán belüli félmaraton.
Köszönettel: V. Tamás
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Térd

Post by Éngyógytornám »

Kedves Tamás!

Örülök, hogy hasznosnak találtad a cikkeinket.
Pont a "klasszikus" megközelítésre nem reagáló esetek vezettek el az IT szalag ma egyre elfogadottabb "új" megközelítéséhez. Természetesen szívesen segítek, hogy feltárjuk nálad mik a konkrét okok. De a részleteket inkább levélben vagy telefonon egyeztessük, itt minden elérhetőségem megtalálod: http://www.engyogytornam.hu/szolgaltatasok/ Üdv:
Hodoree
Posts: 1
Joined: 2014 Mar 22 Sat, 3:28 pm

Re: Térd

Post by Hodoree »

Kedves Gyógytornász!

Három hónapja vagyok kényszerpihenőn sípcsonthártya gyulladás miatt, ami feltehetőleg a térdemre is ráhúzódott, vagy vele párhuzamosan térd sérülést is szenvedtem. Az ok nyilvánvaló, helytelen cipőválasztás mellett napi 8-10 kilométereket futottam, jobban oda kellett volna figyelnem, és időben lecserélni a cipőt. Külföldön élek, a háziorvos azt mondta, hogy nincs rá gyógyszer, fel kell tenni a lábaimat, és pihentetni, míg a fájdalom elmúlik. Ez február végén meg is történt, akkor elkezdtem 20 perceket kocogni naponta nagyon lassan, és pillanatok alatt ismét hatalmas fájdalmak közepette találtam magamat. Most a térdem annyira fáj, hogy sántítok, és a lépcsőn való közlekedés is keserves kínok közt történik. Fizikoterápiára is küldtek, de ott a hölgy azt mondta, hogy az izommal van a probléma, mikor egyértelműen nyomásra fáj a sípcsontom. Kissé egyedül érzem magam a problémámmal, szükségem van segítségre, ha egyszer ismét elmúlik minden fájdalmam, hogyan kezdjem újra a sportolást. Illetve Diclofenac érzékenység esetén milyen gyógyszer szedhető a gyorsabb gyógyulás érdekében. Az Ibuprofen nem használ sokat. Tervben volt egy fél maraton szeptemberre, egyelőre nem látok rá sok esélyt.

Bármilyen szakszerű segítséget, ötletet előre is köszönök.
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Térd

Post by Éngyógytornám »

Kedves Hodoree!

Amit ehhez a meglehetősen komplex problémához látatlanban hozzá lehet szólni:

ami gyulladásos eredetű panasznak tűnik de gyulladáscsökkentő módszerekre nem reagál az nem biztos, hogy az. Ezt érdemes megvizsgálni mielőtt újabb és erősebb szereket kapnál. A nem megfelelő lábstatika vagy futótechnika okozhat vérellátási zavart, ami károsodáshoz vezet és végül hasonló tüneteket produkál. Ez esetben a mozgás az említett hibák javítása mellett folytatható, még ha nem is vagy fájdalommentes. Az majd menet közben szűnik.

Az, hogy ez-e a helyzet és, hogy van-e valami biomechanikai eltérés és/vagy rossz mozgásos beidegződés csak alapos vizsgálattal lehet eldönteni.
A cipőről még annyit, hogy elsősorban annak kell megfelelnie, hogy kényelmesnek érezd.

Remélem hamarosan írsz, hogy javul! Üdv:
gabmol_a
Posts: 2
Joined: 2014 Apr 10 Thu, 9:16 am

Re: Térd

Post by gabmol_a »

Sziasztok!/ Kedves Barna!
Segítséget szeretnék kérni Tőletek!
Ezidáig aktívan sportoltam, sportolok. Jelenleg a triatlont favorizálom, érdekesebb, mint külön-külön úszni, futni, tekerni.
A múlt héten sajnos egy térdízületi műtéten estem át (egy régi sérülésből adódó hegesedést, felrakódást kellett megszüntetni). A sebész szerint pár nap után terhelhető, kb. 1 hónap után már "sportra" is használhatom. Tudatosan szeretném felépíteni ezt a folyamatot, de sajnos semmi tapasztalatom nincs benne, illetve nincs az ismerőseim között szakember.
Elsősorban terepen, illetve szabadban edzek, nem vagyok "edzőtermi", de az alapozáshoz esetleg szükség lehet rá.
Válaszokat előre is megköszönöm!
Üdv, Gábor
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Térd

Post by Éngyógytornám »

Kedves Gábor!

Remélem lesznek akik érdeklődésedre leírják saját rehabilitációs történetüket. Valószínű nem lesz közte két egyforma. Persze vannak alapelvek, mint a fokozatosság vagy a spirálisan építkezés elve de ezeket úgy is tudod.
Ismeretlenül és konkrét eseted ismerete nélkül, vizsgálat nélkül komolytalan, esetleg még veszélyes is lehet konkrét feladatokat javasolni.
Az edzőtermet nem tartom szükségesnek. A természetben mindenféle "segédeszköz" megtalálható (lejtő, lépcső, korlát, egyenetlen felszín, ...). Ami nem az könnyen kivihető (agilitás létra, ...). Lehet gyakorolni cipőben, mezítláb. Erőben, flexibilitásban, ügyességben helyre kell állítani a két oldal kvázi szimmetriáját, komplex (törzset is érintő), változatos gyakorlatok segítségével.
zjuhasz
Posts: 1
Joined: 2014 May 24 Sat, 8:41 pm

Re: Térd

Post by zjuhasz »

sziasztok,
régóta fájdogál a térdem, de most már véget szeretnék ennek vetni, ebben kérnék segítséget. Jellemzően aszfalton futok, 15, de legkésőbb 30 perc futás után általában a bal, ritkábban a jobb térdem külső oldala elkezd fájni, majd újabb 1km után már járni is alig tudok vele.Érdekes, hogy úgy fáj, hogy nem a leérkezéskor, hanem amikor vissza kellene emelnem a földről a hátul lévő lábat, tehát tehermentesítem, akkor nyilal bele... Pihenés után, 2 nap múlva minden a régi. Hagytam már ki több hónapot, cseréltem cipőt, nyújtottam-melegítettem, bio-glükozamint szedtem, a végeredmény ua. A helyi ortopéd szakorvos véleménye: ha fáj, ne fussak. elvégre hamarosan 40 éves leszek.
Bármilyen tanácsot szívesen fogadnék.
köszönettel:
z
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Térd

Post by Éngyógytornám »

Szia Z!

Ha a fórumot átolvasod máris sok jó tanácshoz juthatsz :) Főleg a változatos edzésekről írtunk sokat, ami neked is biztosan javadra válna.

Még két dolog:
jó lenne ha valakit megkérnél, hogy nézze meg mi is van abban a lendítési fázisban. Vagy vegye videóra és talán te is látod rajta, hogy van-e valami fura a mozgásodban.
A másik, hogy ha nem találod a mozgásban az okot, akkor érdemes lenne megnézetni a térdedet. Lehet apró tartásbeli kis hiba is amin még segíteni is könnyű.

Ne add fel!
Locked