Miért nem megy a telitalpas guggolás?

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
horadam87
Posts: 1
Joined: 2015 May 19 Tue, 4:57 pm

Miért nem megy a telitalpas guggolás?

Post by horadam87 »

Tisztelt Hollós Úr!

Ádám vagyok és a következő problémával fordulok Önhöz.
Elkezdtem egyfajta saját testsúllyal végezhető edzésprogramot, és amikor egy olyan gyakorlat következett, hogy le kellett volna guggolnom anélkül, hogy a sarkaim elemelkedjenek a talajtól, rájöttem, hogy nem tudom végrehajtani, de meg csak félig sem!
Én, ebből arra következtettem, hogy az Achilles-ín, lehet az ami nem tud eléggé megnyúlni. (persze nem vagyok szakértő)
Viszonylag sokat járok futni és évekig fociztam is. Volt egy olyan időszak, még évekkel ezelőtt, hogy reggelente nem tudtam a normálisan telitalpon járni, csak lábujjhegyen, de ez egy pár méter után némi fájdalom kíséretében, de elmúlt és utána egész nap nem is fájt, szinte el is felejtkeztem róla. Orvoshoz akkoriban nem fordultam ezzel a problémával.
Most fájdalmam ugyan szinte egyáltalán nincs, de mindkét sarkamon, valamiféle csontosodás, csontkinövés található. Nem nagy, sőt az általam a neten talált horrorisztikus képekhez viszonyítva szinte semmi, de olvastam a neten, hogy ez lehet az Achilles-ín hosszas gyulladásának a következménye.
Napi szinten végzem a hagyományos Achilles nyújtó gyakorlatokat, (igaz még csak kb. egy hete), de semmi javulást nem tapasztalok. Lehet, hogy amiatt a csontosodás miatt nem is fognak segíteni ezek a gyakorlatok?
Mit javasol? Alapjában véve sportos testalkatú vagyok, kb. 186 cm és 81 kiló. Nagyon szeretek mozogni és a futás mellett ezt az edzésprogramot is szeretném folytatni amit egy pár hete elkezdtem.
Lenne esetleg valami ötlete hogy mivel javíthatnék ezen a dolgon?

Válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel:
Ádám
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Miért nem megy a telitalpas guggolás?

Post by Éngyógytornám »

Kedves Ádám!

Remek mozgásprogramot kezdtél el, mindig örülök ha a szabadidő sport nem korlátozódik egyféle tevékenység sokszor erőltetett űzésére.
Jó, hogy figyelsz a tested visszajelzéseire és ide tartozik minden aszimmetria illetve "csontkinövés" is. A guggolásnál valószínű nálad az Achilles korlátoz de a hamstrings csoport mivel a csípőt, térdet egyaránt áthidalja szintén belejátszhat a tapasztaltakba. Ugyanúgy a boka állása és az alsó ugróízület mozgásterjedelme. Sőt az agyéki gerinc flexibilitása is.
A telitalpas guggolás egyszerűnek tűnik de sok feltétele van, hogy esztétikus legyen. Épp ezért érdemes lenne valakikhez csatlakoznod (acroyogától, a küzdősportig rengeteg lehetőség van) akikkel látjátok és javítjátok egymást.
Ha úgy érzed, hogy az alkati sajátosságaidon kívül más "eltérés" is lehet, akkor konzultálj szakemberrel!
Locked