Fájdalom a jobb lábban

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
sz3agnes
Posts: 2
Joined: 2015 Jul 07 Tue, 12:23 pm

Fájdalom a jobb lábban

Post by sz3agnes »

Kedves Barnabás!

Évek óta hobbi szinten futok/kocogok és spinningre járok. Hivatásos katona vagyok, ezért minden évben van egy fizikai felmérés, amelyen 3200 m-t kell futni. A tavalyi felkészülés alkalmával történhetett valami a lábammal, de, az is lehet, hogy nincs összefüggés a kettő között, viszont a fájdalmat azóta érzem.

A jobb dekekamtól vagy faromtól a jobb lábamban hátul egészen a talpamba/lábujjamba van egy fájdalom, amely terhelésre (január óta már a gyaloglásra is) és ülés következtében erősödik. A jobb lábammal nem tudok nyújtani, mert alig tudok hajolni.
2012. júniusában készült egy gerincröntgen (abban az évben nagyon fájt a derekam), mely szerint: "A lumbalis lordosis íve kiegyenesedett, számottevő old. ir. görbület nem látható. A XII. bordák csökevényesek. A felvételen 4 lumbalis tipusú csigolya ábrázolódik, L V teljes sacralizatiót mutat. A csigolyatestek magassgáa megtartott. Az intervertebralis rések tágassága szabályosnak tűnik. A kisízületek épnek tűnnek."
+ harántboltozat-süllyedésem is van (túlságosan kikezelték a gyerekkori lúdtalpamat).

A fájdalom tavaly nyárra erősödött fel, akkor már alig tudtam ülni, így felkerestem egy reumatológust, aki vízik gyógytornát és elektromos kezelést javasolt. Augusztusban jártam a kezelésekre és a gyógytornára, de a fájdalom nem múlt el. Majd októberben elestem a lépcsőn és beütöttem a farkcsontomat és a sürgősségiről elküldtek röntgenre, mely a fenti, 2012-es eredményt hozta. Ezt követően a gerincsebészetre küldtek, ahol porckorongsérvre gyanakodtak, ezért elküldtek MR-re. Az MR negatív lett, kikötöttetm a neurológián, ahol felírtak egy fájdalomcsillapítót, amit természetesen nem szedtem be.
Közben jártam sportolni is (futás, spinning), de mindig fájdalommal járt, sőt, a spinningen a fájdalom vonalán többször be is görcsölt a talpam (pedig spinning cipőben tekertem).
A neurológus a McKenzie-féle gyógytornát javasolta, ezért januártól el is kezdtem egy ismert gyógytornarendelőben. Közben semmiféle sportot nem űztem, csak kb. hetente egyszer (vagy ritkábban) gyalogoltam a futópadon egy órát 5,7-6.0 fokozaton, de kb. 10 perc után már éreztem a fájdalmat és be akart görcsölni a talpam.
A gyógytornászom szerint is porckorong problémára gyanakodott, ezért végül a Gerincgyógyászati Központba küldött. Az ottani főorvos megnézte az MR-emet, ő sem látott eltérést és végül elküldött izotópos vizsgálatra és ENG+EMG vizsgálatra. Mindegyik negatív lett, és végül a főorvos semmit nem tudott tanácsolni.

A gyógytorna annyiban segít, hogy, ha megcsinálom a gyakorlatokat, akkor pár percig tudok nyújtani, de utána megint erősödik a fájdalom, és nem nyúlik a lábam se.

A múlt héten elmentem egy manuáltarepeutához, ő megkezelt és írt fel gyakorlatokat, amelyektől jobban lettem: enyhült a fájdalom és háromszor egymást követő napon el tudtam menni gyalogolni, anélkül, hogy fájt volna a lábam, vagy görcsöltem volna. Azt mondta, kb. egy hónap alatt rendbe jövök és örültem is, mert, ugye, múlt hét szerdától egészen tegnap délutánig enyhe volt a fájdalom. Tegnap délután óta azonban ismét fáj, szintén a jobb fartól vagy deréktól és alig tudok ülni. A héten ismét megyek hozzá, kíváncsi vagyok, mit fog mondani.

Kérem, ha van ötlete, hogy mit lehetne tenni a helyzetemben, akkor örömmel fogadom. Ősszel ismét fizikai felmérést kellene csinálnom, és, nem tudom, képes leszek-e rá. A gyógytornát abbahagyom, mert semmi eredménye, a manuálterapeutához viszont továbbra is járok és az ő gyakorlatait csinálom.

A másik kérdésem pedig az lenne, hogy, ha ismét tudok majd futni (ez a cél), akkor, ugye, jobban járok, ha csináltatok talpbetétet a cipőmbe? Egyébként futás közben fájt is mindig a talpam, úgyhogy lehet, hogy nem ártana.

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel:

Szekeres Ágnes
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Fájdalom a jobb lábban

Post by Éngyógytornám »

Kedves Ágnes!

Tegnap alaposan elolvastam a bejegyzését, ma próbálok reagálni.
Az ilyen hosszú írás általában elhúzódó problémát takar illetve útkeresést, hogyan lehetne tudatosan felszámolni a problémát. Én abban hiszek, hogy meg kell keresni azokat a pontokat, amik semmiképp nem maradhatnak kezeletlenül. Ehhez kell valaki átlátja a probléma valamennyi testi és testi-lelki vonatkozását. Nem kell mindenhez értsen de az összefüggéseket értenie kell és azokat Önnek el kell magyaráznia.
Aztán közösen összeállíthatnak egy terápiás tervet. A végrehajtás pedig pláne közös munka. Ez azt jelenti, hogy az Ön visszajelzései alapján folyamatosan módosítani kell a kezelési módjait, intenzitását stb.
Azt vettem ki soraiból, hogy az első két lépés csak töredékesen valósult meg. Pedig ezt követően jöhet a fórum, a szomszédok véleménye, barátok meglátása és így tovább. Ha már tudom, hogy pontosan mi a bajom és milyen elvek mentén kezelem, akkor nagyon hasznos ha mások is elmondják tapasztalataikat. Ezért nem szeretnék távolból, anélkül, hogy láttuk volna egymást egy újabb forintos ötletet hozzátenni, mondván kibicnek semmi se...

A talpbetét van akinél csodaszer másoknál inkább bosszúság forrása. Nem beszélve arról, hogy egy olcsó betét is lehet hatásos és egy remekül szerkesztet betét megszokása is lehet kihívás. Megint azt kell mondjam, hogy látva a Önt, ismerve a lábfelépítését, alkati sajátosságait lehet megbeszélni, hogy milyen szempontoknak kell megfeleljen a talpbetét. De, hogy érdemes-e hordania az főleg attól függ, hogy tapasztalja-e, hogy pozitívan hat.

Lehet, hogy a futást kell egy kicsit újraértelmezni Önre adaptálni. Megnézni, hogy milyen feladatokat, gyakorlatokat lehet beiktatni a futóedzésbe, amik biztosítják, hogy ne legyen túlterhelés és egyenletesen edzett izomzattal és jó tartással rendelkezzen.

Remélem legkésőbb az alkalmassági vizsgára újra jó formában lesz, üdvözlettel:
sz3agnes
Posts: 2
Joined: 2015 Jul 07 Tue, 12:23 pm

Re: Fájdalom a jobb lábban

Post by sz3agnes »

Kedves Barna!

Köszönöm szépen a válaszát!

Üdvözlettel:

Ágnes
Locked