fájdalmak

futás marathon running
zsannabe
Posts: 1
Joined: 2014 Mar 23 Sun, 8:34 am

Re: fájdalmak

Post by zsannabe »

Sziasztok, én is csatlakoznék a segítségkérők táborához, hátha van valakinek valami jó tippje:

Múlt hét előtti héten, 3-án kezdtem bele ebbe a nagyon óvatos, nagyon lightos edzéstervbe, a c25k-ba, első héten 1 perc futás, 1,5 perc gyaloglás, második héten 1,5 perc futás 2 perc gyaloglás. Előtte-utána 5-5 perc bemelegítés - levezetés, egy héten 3x... Az első hét tök jó volt, viszont a második hét elején-közepén már éreztem a térdemet, talán hétfőn még nem, de szerdán már biztos. Tulajdonképpen nem is a térdem, hanem a térdem alatt közvetlenül, a térd a sípcsont találkozásánál, a belső oldalon fáj, mindkét lábam. Pénteken még lementem egy edzésre, szombaton meg kirándulni voltunk. Vasárnap már nem tudtam lábraállni gyakorlatilag. Most egy hete pihentetem, de még mindig fáj, bár sokat javult. Futócipőm van, egyelőre itt a ház körül a betonon kocogtam ezt a pár métert, de az volt a tervem, hogy elmegyek a közeli futópályára biciklivel jövő héttől. A történethez hozzátartozik, hogy világ életemben fel voltam mentve tesiből (vérzékenység miatt), 39 éves vagyok, soha semmit nem sportoltam rendszeresen, egy két fellángolástól eltekintve, plusz van egy műtött bokám, mert a sok izületi bevérzéstől elfogyott benne a porc. Ehhez képest nagyon nagyon szerettem volna, ha ez sikerül, nem igaz, hogy az ember nem tud egy fél órát kocogni egy héten háromszor... A bokámra vettem bokarögzítőt, az tök jól van. De a térdeim... Azt mondta a doki, hogy inszalag gyulladás, pihentetni kell, meg flector rapid, lóbalzsam, árnika, feketenadálytő, stb... Én nagyon szeretnék kocogni, nagyon... Nem akarok maratont futni, csak egy egészséges életmódot elkezdeni. Mi a véleményetek?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Zsannabe!

Több dolgot is említesz, 39 év, mozgásos tapasztalat hiánya, vérzékenység, műtött boka, amik egyenként is elegek ahhoz, hogy egyedül ne kezdj hozzá. Talán itt a futásneten is találsz valakit, aki edzene veled és kívülről látja és érti is, hogy mit miért csinálsz úgy ahogy és segít javítani.
Én is több kudarcot és sérülést elkerülhettem volna ha az elején kérek segítséget, mikor új mozgásokat tanultam. Az csak a látszat, hogy futni mindenki tud valójában művészet. És ezt már te is megtapasztaltad :)

Ha úgy érzed a bokád a szűk keresztmetszet és gondolod elérsz. Reméljük hamarosan jó élményekről fogsz itt beszámolni, üdv:
Anna
Posts: 5
Joined: 2013 Apr 23 Tue, 12:40 pm

Re: fájdalmak

Post by Anna »

Sziasztok,

Sok helyen olvastam hogy futás után nem ajánlott egyéb mozgás,.
Ugyanakkor az ellenkezőjével is talàlkoztam, amikor aktív fitness edző jár futni, és futás utan még lenyom némi kitörést, fekvőtàmaszt, hasprést, pl 4x8at. Most akkor ez jó vagy nem jó?
Nem szeretnék lesérülni.

Köszi
Annamari
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Én a futóedzést bontanám futó és nem futó mozgásból álló részekre. Erről már többször írtunk itt a fórumon, ha van kedved nézegesd meg a hsz-eket.

Az biztos, hogy kezdő futónak változatos edzéseket ajánlanék. Üdv:
Grievous
Posts: 1
Joined: 2014 Apr 26 Sat, 11:27 pm

Re: fájdalmak

Post by Grievous »

Sziasztok!
Kezdő futó vagyok, még csak 10-15 percet szoktam futni. A táv felénél mindig elkezd fájni a lábam a sípcsontom mellett belül, olyan 10 centire a bokám fölött. Olyan érzés, mint amikor egy izom "bedurran". Tudok még utána tovább menni, csak rettenetesen kellemetlen, egy idő után szinte elviselhetetlen. Egyébként az említett fájdalom a futás után kb. 15 percen belül elmúlik. Mit javasoltok, mit tegyek? Elég egy jó futócipő? Vagy ez a fájdalom magától el fog múlni? Kérlek, segítsetek!
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Grievous!

Az jó, hogy egyelőre keveset futsz. Azt próbáld minél lendületesebben, halkabban!, percenként kb 170-180-as lépésszámmal.
A jó cipő nem elég sőt, a helyes technika és változatos edzés a lényeg. Tehát futás, cikk-cakk, előre-hátra, szökdelés, ugrálás, mély guggolás, törzsizom erősítés stb. Ezekből amit lehet mezítláb is.
Ha nem múlik mutasd meg a futásodat valakinek aki szépen és jól tud futni. Ha akkor se lesztek okosabbak, akkor azért jó lenne megmutatni egy szakembernek is a bokád.

Ne add fel!
norbi1000
Posts: 3
Joined: 2014 Jun 28 Sat, 5:12 pm

Re: fájdalmak

Post by norbi1000 »

Sziasztok,nézzétek el,ha nem jó helyre írok.Segitségeteket kérem.Februárban egy új futótechnika miatt(talp elülső részére való érkezés) megfájdult a sarkam,talpi bőnye gyanú,3 hónap pihentetés sem segített,ezután doki megerősítette a diagnózist,3 hónap jegelést,stb írt elő,meg semmi futás,de már nem bírom futás nélkül.Nem nagyon fáj,meg mozgás közben tök jó,de nem akarok nagyobb bajt.Szerintetek hogy fogok ebből kijönni?Tényleg ennyire komoly?
Tapasztalt válaszotokat előre is köszönöm!Norbi
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Norbi!

Az ok lehetett
túlterhelés,
helytelen test, lábtartás (technikai hiba) és/vagy
valamilyen statikai eltérés, alkati adottság...

Mindegyiken lehet segíteni!
Általában nem a teljes pihenés hozza meg az enyhülést, hanem ha fentiek kijavításra kerülnek.

Azt írod, hogy most nem nagyon fáj, lehet jó úton vagy. Ha esetleg visszatérnek a panaszok érdemes lenne személyesen szakemberrel konzultálnod.

Üdv és ne hagyd abba!
norbi1000
Posts: 3
Joined: 2014 Jun 28 Sat, 5:12 pm

Re: fájdalmak

Post by norbi1000 »

Nagyon köszönöm a válaszod, ok.akkor elkezdek újra futni, de már tudatosabban, és fokozatosan.És ha ez a mostani fájdalom szint nem emelkedik,akkor valószínűleg jó a technika és igy teljesen rendbe fog jönni futás mellett is. Jól értelmeztem?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Igen, tudatos, fokozatos és VÁLTOZATOS edzések mellett várhatóan javulni fog...

Ha bármiben bizonytalan vagy, nyugodtan keress!
norbi1000
Posts: 3
Joined: 2014 Jun 28 Sat, 5:12 pm

Re: fájdalmak

Post by norbi1000 »

Mégegyszer köszönöm, így még egy lelkes taggal bővül a futók tábora..:)
Lazac
Posts: 1
Joined: 2014 Oct 18 Sat, 6:50 am

Re: fájdalmak

Post by Lazac »

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni a hozzáértőktől talpfájással kapcsolatban!

Heti 2x futok 10km, kb május óta futópályán, a Mszigeten. Minden rendben is ment, mígnem elkezdték a futópálya felújítását (ami amúgy egy klassz dolog). Úgy gondoltam nem fogok oda-vissza rohangálni a maradék pályán, inkább a javasolt kissebb kört választom, ami sajnos nagyrészt, vagy fele-fele arányban betonon megy. Mivel néhanapján futottam betonon is nem gondoltam, hogy ebből baj lesz, (sosem volt gond, pedig lúdtalpas vagyok és talpbetétet sem hordok) aztán 4-5 alkalom után a bal talpam külső szélénél lévő csontos bütyök (Brazo??) elkezdett fájni, de olyannyira, hogy 2-3 napig majdhogynem járóképtelen voltam és most egy hét után is ha egy picit is gyorsabban megyek egyből fáj, lüktet. Elkeserít, mert már nagyon mennék futni de így a villamosig sem tudok elkocogni..
:(

A kérdésem az lenne, hogy szerintetek hogyan kezeljem? 4 napig szedtem napi 3x Voltaren Dolo-t+ szintén Voltaren kenőcs 2x. Ezt folytasam? Egyáltalán, meddig tarhat, amíg ismét normális lesz? Érdemes ezzel orvoshoz fordulni (+kihez?) vagy pihentetésnél egyebet úgysem tud mondani. Ti mit mozogtok, amikor sérülés miatt nem megy a futás?

Tudnátok esetleg javasolni futócipőt is (+ esetleg utcait)? A mostanit Decathlonban vettem, egy Adidas (12 volt). Nem a márka miatt választottam ezt, hanem mert felpróbáltam és tökéletesen passzolt a lábamra, teljesen kényelmes volt. Gondoltam ennél több nem kell..

Köszi szépen előre is!
Post Reply