Kezdő vagyok, segítsetek!

futás marathon running
t.kulcsar@yahoo.com
Posts: 1
Joined: 2013 Aug 01 Thu, 7:58 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by t.kulcsar@yahoo.com »

:smile Sziasztok!!!Nagyváradon lakom lakótelepen nem messze a Sebeskörös és annak kiépitett szakasza az a hely ahol minde futni vágyó ember lejár futni és ideális a hely Futni akarok! és tanácsot kérnék!!!magamról annyit !43 éves erős testfelépitésű nő vagyok!széles ,hát váll erős csontozat,1,67 és 77kg .Ülő munkát végző ,súly felesleggel terhelt ami arányosan eloszlik.Egészségi állapotomról annyit ,hogy ingadozó a vérnyomásom,de általában fent mint lent 140-150 /85/110 hgm között amikor magasabb.Jobb lábamon a boka és lábszár belső visszerek és véna ami megdagad de csak a jobb , szedek rá gyógyszert.Ha hétvégén nem lógatom pihenek szépen vissza húzodik .Mint már mondottam ülő munkám van.Hátam ,derekam is megvan terhelve .Csipőm és a derekam is megmered fájj ,de ha futok lassan elmúlik ,mert fel lazulnak az izmok.Az elmúlt két hétben esténként elkezdtem szaladni és rendesen izom lázam volt ,nem sok volt a táv ,de a levegő vétel volt nehezebb .most egy párnapot kimaradtam ,volt hogy a sarkam a belső részen fájjdúlt meg a mi eddig nem volt most vártam 2 napot és ma megint neki vágnék ,meleg is van .mit tegyek ,hogyan fussak,célom ,hogy kb vagy 10 kg leadjak erősebb legyen az állóképességem de az egyensúlyal is baj van a hátgerincem miatt olykor kilengek.Úszni ,nem tudok ,bicajom nincs ebben a tömegjárművel teli városban nincsen ,se hely se bátorságom bicajozni.Még annyit ,hogy 19 és 23 évesen súlyemelést és később testépitést csináltam ,majd sérűlések ,csukló és hát gerinc miatt abba hagytam,innen a derék fájjás!!!Futni inkább lassan szoktam ,egyedűl,van kedvem csak nem tudom ,mennyi az annyi amig belelendülök,hogy helyesen menjen minden ,mit tegyek!!!!köszönöm :lol: :lol: :clap
szender
Posts: 1
Joined: 2013 Aug 05 Mon, 1:31 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by szender »

Mennyire szökik fel a pulzusod? Az a legjobb ha olyan edzés tervet követsz ami kezdőknek szól. Ezek általában úgy kezdődnek, hogy 2 perc futás lassan, 5 perc séta, és ez 3-4x. Aztán fokozatosan növeli a mennyiséget, heteken keresztül. Sok ilyen edzésterv van. Türelem kell, hozzá, de meghozza a gyümölcsét :)

Most látom, sikerült a legelső hsz-re válaszolnom...majd legközelebb :)
anders
Posts: 1
Joined: 2013 Oct 14 Mon, 6:01 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by anders »

Sziasztok!

30 éves, 190cm / 96kg vagyok. Egy hónapja próbálkozom a kocogással (jelenleg heti 3 alkalommal 5 km aszfalton, ami 5 perc kocogás / 2 perc séta váltogatásából áll). Földúton/salakon/pályán nem nagyon van lehetőségem kocogni.
Korábban nem futottam, alkalmanként kerékpároztam, de összességében nagyon keveset mozogtam.
A kezdőknek szóló tanácsokat megfogadva beruháztam egy normális cipőre, a választás a súlyom és a neutrális futóstílusom alapján egy Nike Pegasusra esett.
A gondom az, hogy a kocogás okozta terhelést a bal térdem néhány napig nehezen viseli. Konkrétan a térdkalács jobb oldalánál (tehát a belső oldalon) érzékeny. Lépcsőn felfelé és séta közben jellemzően nincs különösebb gond, lépcsőn lefelé azonban meg-megsajdul. Kocogás közben ellenben semmi panasz.
Betudható-e ez annak, hogy az ízületeim még egyszerűen nincsenek hozzászokva ehhez a mozgásformához? Várható-e, hogy idővel elmúlik? Érdemes-e térdszorítóval, térdvédővel próbálkoznom? Gondolom az alacsonyabb testsúly segítene elkerülni a problémát, azonban a kocogás pont a testsúly csökkentését lenne hivatott elősegíteni...

A válaszokat előre is köszönöm!
rayallen
Posts: 1
Joined: 2013 Oct 15 Tue, 8:13 am

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by rayallen »

Sziasztok!
mint ahogy a topik címe is mutatja, én is kezdő vagyok és arról szeretnék érdeklődni, hogy Magyarországon létezik-e az alábbi youtube videóban látotthoz hasonló megmérettetés?

http://www.youtube.com/watch?v=fyD8gQXG ... SRl--hr2ow

vagy bármilyen hasonló kihívás, nagyon szimpatikus ez nekem

üdv
mimmesz
Posts: 1
Joined: 2012 Jun 02 Sat, 9:05 am
Location: Budapest II.ker.

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by mimmesz »

Sziasztok!
Ujrakezdo futo vagyok...:) Kb.3evig futottam(inkabb kocogtam) napi szinten,akkoriban nem mertem sem a tavot sem az idot,de kb.3-4km. kenyelmes kocogas volt a program estenkent.
Abbahagytam es most majdnem 3ev utan ismet elkezdtem kocogni.
Elkezdtem egy 8hetes kezdoknek valo edzestervet.Meg csak a 2.hetnel jarok,de neha be-be csuszik egy 4km-es kocogas(ez ugye nem fer bele az edzestervbe,de nem birok magammal :/ ).Nagyon jol esik,enyhe izomlaz szokta kovetni.Nem tudom,h lehetseges-e,de szeretnem iden lefutni a felmaratont!Nem szeretnek addig sem leserulni ezert csinalnam ezt az edzestervet tovabbra is,viszont...penteken lesz szigetfutas a futoklubban es nagyon szivesen elmennek.
Bar nem ismerek ott senkit(sot..egyaltalan futokat sem ismerek),de gondoltam hatha hasznomra valna a futo tarsasag.
Szoval a kerdesem nem is rudom mi lenne :D A lenyeget leirtam,bar eleg kuszan sikerult.
Nem okoz-e serulest ha kezdo letemre lefutok egy szigetkort az edzesterv ellenere?Van-e eselyem iden lefutni a felmaratont?Mennyire lenne nehez felkeszulnom?
Koszonom! :)
Elnezest az osszevisszasagert,de neha ilyen vagyok :)
bANDYka
Posts: 2
Joined: 2014 Jan 12 Sun, 2:49 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by bANDYka »

Sziasztok,

kaptam karácsonyra egy pulzusszámláló órát és kicsit elbizonytalanodtam a mért értékekkel kapcsolatban lgyszi segítsetek.

Rendszeresen futok heti 2 alkalommal 8-10 kmeket/alkalom 5:45-6:00 min/km sebeséggel. Ezen kívül kosarazom és úszok heti egyszer 1-1,5 órát. Korom 34 év testsúlyom 95 km nyugalmi pulzusom 70 bpm maximális elvileg az óra alapján 187 (ami reálisnak is tűnik mert kipróbáltam).

A tartományaim ezek alapján úgy alakulnak hogy

103-131 55-70% health
131-150 70-80% fitnessz
151-187 80-100% power

Na most a kérdésem hoogy egy átlagos futásnál, ami 5:50-es/km-eket jelent 8km keresztül, és közepesen megterhelőnek érzek a pulzusszámom átlagban 173, ami szerintem a terhelést figyelembe véve magas. Mit jelent ez? Ahogy olvastam ez már profi sportolóknak ajánlott zóna és nem ajánlják "hobbi" sportolóknak. Leginkább a középső zónába kellene futni, de az nem érzem egyáltalán megterhelőnek mert ez kb. laza kocogás iramú futást jelent. Mi a véleményetek? Lassítanom kéne? Vagy a magas nyugalmi pulzus miatt a zónáim eltolódtak felfele? Esetleg túlvállalom magam úgy hogy észre sem veszem?

A válaszokat előre is köszi!

Üdv.:
András
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

Mimmesz, mivel újrakezdő vagy ezért reális cél, hogy idén egy félmaratont teljesíts. :D
András, mivel azt érzed, hogy ez laza tempó ezért elképzelhetőnek tartom, hogy magasabb a max pulzusod. Miből gondolod, hogy 187 a max pulzusod?
bANDYka
Posts: 2
Joined: 2014 Jan 12 Sun, 2:49 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by bANDYka »

Legutóbb az 10. utolsó kilométeren kimaxotam magam, futottam ahogy kifért a csövön, ekkor ment fel max 189-ig a pulzusom, ezért gondolom hogy ez a max, mert már azt éreztem hogy nem tudom jobban odatenni magam, többet beleadni.

Tudom hogy vannak más tudományosabb módszerek is illetve terheléses vizsgálat, de szerintem ez közel van a valósághoz.
belanymeli
Posts: 1
Joined: 2014 May 02 Fri, 8:13 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by belanymeli »

Sziasztok!
Kezdő futo vagyok .sosem tudtam futni 300 méter után nem kapok levegőt.Mindig légszomjal küzdök ,a tüdöm kiakar szakadni. Légyiszi segitsetek, hogy hogyan csináljam! :?
Anna
Posts: 5
Joined: 2013 Apr 23 Tue, 12:40 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Anna »

Sziasztok,

Már két éve futok, eleinte 1-2 km, aztán fokozatosan javultam, most már átlag heti 3x 8 kilit futok terepen. :)
Mérem a pulzust is. De, valahogy nem fogyok. Vékonyabb lettem, aztán megálltam a fejlődésben. :(
Minden oldalon mást olvasok okos írásokból, de nem tudom mi az igazság. Lehet mondjuk egymást követő két nap futni ? Mert amúgy szeretek futni, csodás a környezet is, és néha érzem hogy mehetnékem van másnap is. Persze lehet hogy ugy jön ki a munkám hogy 3 napig tudok menni futni, utána meg 1-2 napig nem. Szóval szerintetek mivel csinálok butaságot?
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

belanymeli, fuss lassabban.
akár ez is beválhat: edzésterv

Anna, lehet , hogy a változás nem testsúlyban jelentkezik: több izom, kevesebb háj, formásabb test...
Két év után növelheted négyre is az edzések számát, de 4X8 legyen, hanem mértékkel növeld a heti kilométerek számát.
racz107tamas
Posts: 1
Joined: 2014 Jul 04 Fri, 3:25 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by racz107tamas »

sziasztok!

20 perc alatt 5kilóméter az kezdőszint?
gabosska
Posts: 2
Joined: 2014 Jul 23 Wed, 3:09 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by gabosska »

Üdv,
a napokban sikerült beszereznem egy Forerunner 220 órát...vannak vele kisebb-nagyobb problémák és mivel foglalmam nincs kihez fordulhatnék és láttam hogy ezen elérhetőségen hozzáértő embert tudok kérdezni, bátorkodom feltenni itt a kérdést.

Tehát Forerunner 220. GPS BE: nem csatalkozik egyből....tíz perc keresés után csatlakozik pár perc erejéig, majd szétbomlik a kapcsolat és újra keres...

Meglehetősen rossz idő van, felhős az ég...lehet ez az oka? Vagy van valami csel: a netes rendszerűkhöz való regisztrálás után indul csak a GPS rendszerük, vagy egyszerűen hibás a darab?
(hozzátenném: egy panellakásban az asztalnál üldögélve fedeztem fel ezt a problémát, eső miatt nem áll módomban kimenni és mozgás közben kipróbálni.
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

gabosska wrote: (hozzátenném: egy panellakásban az asztalnál üldögélve fedeztem fel ezt a problémát, eső miatt nem áll módomban kimenni és mozgás közben kipróbálni.
Szia! Lakásban nem látja az eszköz a műholdakat. Az ablakból ráláthat. Szabadban 1-2 perc, időjárástól terepviszonyoktól függően.
Post Reply