Futócipő

futás marathon running
yesname
Posts: 1
Joined: 2011 Jul 07 Thu, 10:37 pm

Re: Futócipő

Post by yesname »

Sziasztok!

Eladnám eredeti dobozában teljesen új, nem használt Nike Lunarglide 2+ fekete-piros nagyon szép 44,5-es cipőmet. Szobában próbáltam fel. Sajnos a méretezése ennek a típusnak egész más, mint ami nekem jó lenne és nem csak a hossza a probléma számomra: túl magas és széles a lábfejem hozzá. :(
Érdeklődni lehet a callisto@freemail.hu e-mail címen. Az ára 24000 forint lenne.
Lunar1.jpg
Lunar1.jpg (121.44 KiB) Viewed 10568 times
champi
Posts: 1
Joined: 2011 Aug 20 Sat, 5:32 pm

aaaaa

Post by champi »

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Last edited by champi on 2012 Apr 29 Sun, 9:02 pm, edited 1 time in total.
Tárnokitóni
Posts: 2
Joined: 2011 Sep 28 Wed, 4:56 pm

Re: Futócipő

Post by Tárnokitóni »

Sziasztok!

Elég rég óta futok, csak úgy magamnak hajnalban. Úgy szoktam emlegetni, hogy ez az én aktív meditációm.

Amiért itt tollat ragadok(klaviatúrát), az egy sokak által szajkózott szöveg, amit sajnos ezen a szakmai oldalon is viszontláttam. A cipő választás cikkben szerepel az ominózus" futás közben a sarkunkra érkezünk" marhaság, amit a futó szakboltok eladóitól a sosemfutottamdetanácsotadoknekedmertértekhozzá barátainkig mindenki fennhangon emleget.

Jó lenne, ha legalább itt, ahova tényleg az érdeklődő, esetleg tanulni vágyó futók látogatnak be ügyelnének a szerkesztők a feltett infokra. Persze lejjebb van egy jó cikk is a helyes futótechnikáról David Hirsch-től, ahol a helyes infot találjuk.
Én hosszú ideig futottam a helytelen sarokra érkezünk technikával, rendszeresen térd, derék, boka fájdalmakkal, még a Saucony kereskedői is nyomták ezt a sületlenséget, amikor bent voltam valamiért. Azután a Futás.lap.hu-n megtaláltam Gordon Pirie cikkét, és újrakezdtem az egészet, megtanultam(talán jól) futni.

Ez az egész itt azért is fontos, mert egy cipő választásánál számtalan szempontot figyelembe kell venni, például hogy a beérkezési ponton (első talppárna alatt) van-e csillapítása. Mivel a rossz beidegződés beszél mindenkiből, erre pl. nem figyel senki, míg a cipősarkok, melyek csak egy pillanatra érnek a talajhoz otrombán túl vannak csillapítva, de annyira, hogy már-már magasítottnak érzi az ember. Egyébként a sarkas időszakomban évente egy cipőt fogyasztottam, mert a legspecebb is szétment(Adidas, Saucony), az után meg az első Asics, amit jól használtam több mint 8ezret kibírt.

No csak ennyi.
Üdv: Tóni
stvn
Posts: 12
Joined: 2008 Jan 09 Wed, 11:20 pm

Re: Futócipő

Post by stvn »

A Nike Zoom Structure Triax+ 13 cipőmbe beletettem az idén több, mint 2000 km-t!
Ennyire elégedett sosem voltam még futócipővel!
A 2012-es idényt is ilyen típusú cipőben fogom végigedzeni.
2008.10.05. Marathon Cél: 2:59'59"
rekahuszar
Posts: 2
Joined: 2011 Nov 14 Mon, 6:37 pm

Re: Futócipő

Post by rekahuszar »

Sziasztok!

16éves lány vagyok, és egyre többet futok, bár a kosárlabda mellett nem sok időm van rá, általában csak hétvégenként jön össze, vagy edzés/suliszünetekben. Ilyenkor általában olyan 10km-t futok(egy óra), néha 20at(két óra). Normális cipőm nincs, a kosárcipő nem épp ideális erre a célra, most egy párnázott sarkú fitness-cipőben futok, de gyanítom, hogy a térd- és hátfájást ez okozza. Milyen cipőt ajánlotok? Van egy nagyon enyhe lúdtalpam,és minden cipőm aránytalanul megkopik a sarkam külső részénél. Árban olyan 20-25ezer forintra gondoltam. Előre is köszönöm a segítséget: Réka
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Futócipő

Post by Gabesz »

Szia Réka! Gondolom a futócipő választást már olvastad..
Konkrét márkát senki nem fog javasolni, mert általában mindegyik ismert típus jó.. Néhány futócipő.
Próbálj fel sokfélét és azt vedd meg, amelyik leginkább passzol a lábformádhoz és érzésre a legkényelmesebb. Tégy meg a boltban néhány futólépést is!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Futócipő

Post by Gabesz »

Tóni, igazad van. Az a helyes(-ebb) futótechnika ha nem a sarokra érkezünk. Azonban nagyon sok futó érkezik sarokra.. jobb volna ha már a kezdetektől mindenki arra figyelne, hogy a talajfogás a testsúlypont közelében legyen és ne a testünk előtt sarokra, ami felesleges energiaveszteség (fékező hatás) s ráadásul sérülésveszélyes is. Azonban nem tudom, hogy mi az oka annak, hogy egyesek sarokra érkeznek, feltételezem, hogy nem csak a "rossz" szokás, hanem alkati sajátosságok is hozzájárulnak.. Viszont, mint a Te eseted is mutatja sokaknál tenni lehet ellene egy kis odafigyeléssel. Hogyan lehetne erre jobban felhívni a figyelmet? Vannak még cikkek? Legjobb volna valami videó..
rekahuszar
Posts: 2
Joined: 2011 Nov 14 Mon, 6:37 pm

Re: Futócipő

Post by rekahuszar »

Nagyon köszönöm a gyors választ, ha megvan a megfelelő majd azért még leírom :)
nedybali
Posts: 2
Joined: 2011 Nov 23 Wed, 8:23 pm

Re: Futócipő

Post by nedybali »

Sziasztok!
Van pár nagyon jó árú új Nike futócipőm!Természetesen mind eredeti és dobozos!!

-NIKE AIR PEGASUS+ 27 39-es 15000.-
-NIKE AIR MAX TRAINER EXCEL WMNS 38-as 11000.-
-NIKE LUNARGLIDE+ 2 WMNS 39-es 16500.-
-NIKE FREE XT FLEXIBLE FIT WMNS 39-es 16000.-
-NIKE AIR VIVUS LTR 38-as 8000.-
meg még ezek:
-NIKE ESQUIRE 42,5-es 9500.-
-Asics Gel Court Special 39 39,5 7000.-
-Asics Gel Aeroshape Aerobic Workout 37 39,5 13500.-
06/20/460-54-65
nedybali@gmail.com


Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
moni
Posts: 2
Joined: 2011 Nov 23 Wed, 9:53 pm

kérdés

Post by moni »

Helló!
Bocsi,hogy ide írok, lenne egy kérdésem, ami nem a témába vág, de nem találtam, hogy hol tehetném fel.
Szóval valaki tudja, hogy hogyan lehet az oldalra feltöltött képeket letölteni? Nekem nem sikerül...Vagy csak megosztani lehet őket? Nekem kellene egy-két kép az oldalról, de nem jutok hozzá!
Előre is köszi és bocs még2x!
tiba6
Posts: 1
Joined: 2011 Dec 06 Tue, 8:45 pm

Szegecses futócipő házilag

Post by tiba6 »

Sziasztok!
Láttam a Futás.net-en, hogy lehet szegecses cipőt készíteni házilag is (http://www.futas.net/cikkek/futocipok/f ... k-118.html). Tudtok abban segíteni, hogy honnan lehet ezt a fajta (nem menetes) szegecset beszerezni? A segítő válaszokat előre is nagyon köszönöm! :)
qwertyaki
Posts: 2
Joined: 2011 Dec 08 Thu, 12:41 pm

Futócipő választás

Post by qwertyaki »

Üdv Sporttársak !

Bár nekem a futás csak kiegészítés, de ebben a témában a szakértőkhöz kell fordulnom :smile

Nagyon széles a lábfejem és a hagyományos sportcipőket használva (futópadon) 5-6 perc séta, futás után őrjítő fájdalmat érzek a lábfejem oldalában.

Kérdésem az lenne, hogy hol lehet kapni, illetve milyen márka forgalmaz "széles lábfejre" futócipőt ?

Elnézést kérek, ha nem túl szakmai a kérdésem, de lövésem sincs hová forduljak.

Köszi !

Marcus
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Futócipő

Post by Gabesz »

Marcus, a Saucony cipők általában széles lábfejre valók. Másfajta futócipőnél is van széles lábfejre való, a Nike például W (Wide, azaz széles) jelzéssel adja ki ugyanazt a típust széles lábfejre. Keskeny a lábfejem, így csak ennyit tudtam segíteni. Egyébként nyomja a lábad a futócipő vagy másfajta cipőben is jelentkezik a probléma? Esetleg nem kötöd túl szorosra a cipőfűzőt? Gyógytornász topikba írj, ha más (akár utcai) cipővel is vannak problémáid.
qwertyaki
Posts: 2
Joined: 2011 Dec 08 Thu, 12:41 pm

Re: Futócipő

Post by qwertyaki »

Gabesz wrote:Marcus, a Saucony cipők általában széles lábfejre valók. Másfajta futócipőnél is van széles lábfejre való, a Nike például W (Wide, azaz széles) jelzéssel adja ki ugyanazt a típust széles lábfejre. Keskeny a lábfejem, így csak ennyit tudtam segíteni. Egyébként nyomja a lábad a futócipő vagy másfajta cipőben is jelentkezik a probléma? Esetleg nem kötöd túl szorosra a cipőfűzőt? Gyógytornász topikba írj, ha más (akár utcai) cipővel is vannak problémáid.

köszi gabesz !
csak a sport közben fáj, az utcai cipőim pedig eleve szélesek. pont ilyen tanácsra gondoltam ! megyek, nézek is magamnak egy ilyen cipellőt, ahogy láttam árban sem túl vészesek :smile
Tárnokitóni
Posts: 2
Joined: 2011 Sep 28 Wed, 4:56 pm

Re: Futócipő

Post by Tárnokitóni »

Sziasztok!

Rég jártam itt, csak most olvastam Gabesz válaszát. Megpróbálom betenni ide a cikket, amiről írtam, és ami nekem is segített a tanulásban.

Milyen a helyes futótechnika?

Gordon Pirie (Melbourne-i olimpia (1956) 5000 m-en ezüstérem; 5 hivatalos világcsúcs; Zatopek, Iharos, Tábori és Rózsavölgyi kortársa és nagy ellenfele; az angliai tájfutás megalapítója és korosztályos tájfutó világbajnok; a Guinness Rekordok Könyve (1992) szerint ő a valaha is legtöbbet futott ember, 216 000 mérföldet (347 544 km) tett meg 1941 és 1981 között)
Forrás: Running Fast and Injury Free by Gordon Pirie (Gyors és Sérülésmentes Futás) http://www.gordonpirie.com
A futás törvényei:
1. A helyes technikával végzett futás (megfelelő felkészültség esetén akár még mezítláb is), bármilyen talajon, sérülést nem okoz.
2. A futás repülőfázisból és a láb elülső részén történő, hajlított térdű, ruganyos, így zajtalan talajfogásból áll. Talajfogáskor a láb közvetlenül a test alatt legyen. (Gyaloglásnál történik a talajfogás sarkon és nyújtott térddel)
3. Bármi, amit a testen viselünk, károsan hat a futótechnikára.
4. A minőség legyőzi a mennyiséget; az a sebesség fog legjobban menni, amit a legtöbbet gyakorolsz.
5. A gyaloglás károsan hat a futótechnikára.
6. A helyes lépésfrekvencia emberek számára 3-5 lépés másodpercenként.
7. A kar ereje (legyen) egyenesen arányos a láb erejével.
8. A megfelelő testtartás döntő fontosságú a futásban. (Ne hajolj előre!)
9. A sebesség megöli az állóképességet, az állóképesség megöli a sebességet.
10. Az egyén egy időben csak egy "programot" képes végrehajtani; fel lehet őt ismerni egyéni jellegzetességeiről (programjáról). A programot csak módszeres, eltökélt erőfeszítéssel lehet megváltoztatni és leromlik, ha nem kontrolláljuk folyamatosan.
11. A statikus nyújtógyakorlatok sérülést okoznak!
12. Futás közben kevés a levegőnk, ezért szájon át kell lélegeznünk (innét a "Puff Puff Pirie" becenév).


________________________________________
Három fő oka van a sérülésjárványnak, ami manapság végigsöpör a futás világán. Sok millió futó életét teszi ez kellemetlenné, sokat tönkre is tesz, ők örökre elvesznek a sport számára.
Az első és legalapvetőbb az, hogy nagyon kevés futó technikája helyes. A nem megfelelő technika szükségtelenül terheli a lábat, a bokát, a térdet, a derekat, a csípőt és a sérülést elkerülhetetlenné teszi.
A második ok talán kisebb jelentőségű, mint az első, bár szoros kapcsolatban áll vele. A legtöbb mai futócipőt olyan módon tervezték és készítették, hogy a helyes technikát lehetetlenné teszik (és ez által krónikus sérüléseket okoznak viselőiknek). Elterjedt tévhit, hogy a futónak sarkon kell a talajra érkeznie és a láb elülső részére gördülnie[/b][/u]. A legtöbb gyártó áldozatául esik ennek a téves feltételezésnek a cipők tervezésénél. Az eredmény az, hogy a futócipők évről évre nagyobbak és esetlenebbek lesznek. Ahelyett, hogy védenék a futót, valójában inkább meggátolják abban, hogy helyesen fusson és hozzájárulnak a sérülésjárvány terjedéséhez.
A harmadik tényező, ami felelőssé tehető a jelenleg pestisként terjedő sérülésekért, az edzéskilométerek túlhangsúlyozása, különösen a hosszú, lassú futásoké (LSD). Anélkül, hogy folyamatosan fenntartanánk a megfelelő egyensúlyt az edzésben, ideértve a sprintfutást, az intervallum edzést, a súlyzós erősítést, a dombfutást és a hosszú futást, a futó szervezete egyszerűen nem fog alkalmazkodni a mindennapos igénybevételhez.
________________________________________
Szinte lehetetlen manapság olyan futócipőt találni, ami nincs erősen kipárnázva a saroknál és csak viszonylag kevés védelemmel van ellátva a láb elülső részénél, különösen a lábujjaknál. A futó, aki ezeken a cipőkön nőtt fel, sajnos arra a következtetésre jut, hogy helyes sarokkal talajt fogni. Ez a feltevés a cipők tervezési módjából következik, de valójában teljes mértékben helytelen.
________________________________________
Fontos, hogy a futó helyes technikát használjon valamennyi edzésén az első lépéstől az utolsóig. Az edzőnek meg kell kezdenie a megfelelő technika tanítását, mielőtt bármilyen kemény edzést megkísérelne. Sosem késő helyesen futni, bármilyen sokat futottunk már helytelenül.
________________________________________
Kezdjük a legelején, álljunk mezítláb vigyázzállásba. Álljunk kissé lábujjhegyre és billenjünk ki az egyensúlyból előre. Ekkor muszáj előrelépni, hogy el ne essünk (ne sarokra lépjünk) és lassan elkezdhetünk futni, nagyon könnyű, gyors lépésekkel. Figyeljünk oda arra, hogy a lábujjainkon (láb elülső részén) érezzünk nyomást. A futó lábainak térdben hajlítottnak kell maradniuk. Egyfajta "beleülős", "kacsaszerű" vagy magas bárszéken ülő érzésünknek kell lenni, egyenes felsőtest mellett. A helyesen futó atléta alacsonyabbnak fog tűnni az azonos magasságú, helytelenül futóknál. Azáltal, hogy a térd hajlított és a talajfogás a talp elülső részén és a test alatt történik, a futó nagyon csendesen és ruganyosan fog előrehaladni. Ahogy a futó súlya rátevődik a lábra, a teljes talp kapcsolatba kerül a talajjal. Ne maradjunk a lábujjainkon, mint a balett-táncosok, a súlyviselő fázisban. Alison Roe futott így és rendszeresen megsérült.
A futó erőteljesebben halad és nagyobb távolságot tesz meg minden egyes lépéssel, ha kihasználja a láb, a lábszár és a comb izmainak ruganyosságát és erejét. A lépésfrekvencia legyen legalább három lépés másodpercenként. Ha helyesen futunk, gyakorlatilag semmilyen zajt nem csapunk. Tudatosan oda kell figyelni arra, hogy olyan könnyedén és lazán fussunk, amennyire csak lehet. . . Ne hajoljunk előre.
Az a futó, aki a stílusa miatt túl hosszút lép és egyenes térddel, sarokkal érkezik a talajra, rövid úton az orvosi rendelő felé halad.
________________________________________
A karjainkat úgy tartsuk, hogy a kezek közel legyenek a testhez és a könyök hegyesszöget alkosson. . . A karok előre-hátra mozgása gyors, éles, ütésszerű módon történjen. Ne legyen számottevő oldalirányú mozgás. . . Noha fontos, hogy az alkarok kissé keresztbe mozogjanak a mellkas előtt, semmiképpen ne keresztezzék a mellkas középvonalát és a karok se mozogjanak dugattyúszerűen előre-hátra. Az eredmény megnövekedett hatékonyság és nagyobb sebesség a fizikai erőkifejtés és az energiaráfordítás növekedése nélkül. A törzs semmilyen mozgást ne végezzen! Ne hajoljunk előre.
Tartsuk kezünket lazán ökölben, a tenyér a test felé néz.
Futás közben a törzs ne mozogjon. . . A karok erőteljes előre-hátra mozgása tökéletesen kiegyensúlyozza a lábak munkáját.
________________________________________
A lényegesen a test súlypontja előtti talajfogás az egyik leggyakoribb technikai hiba és az egyik legveszélyesebb is egyben. A veszély abban rejlik, hogy minden lépésnél egyre nagyobb erővel csapódunk a talajba és ez részleges (noha rövid) megállást okoz. Az állandó fékhatás korai fáradtsághoz, a lehetségesnél alacsonyabb sebességhez . . . és komoly sérülésekhez vezet.
________________________________________
Fontos, hogy maximalizáljuk az erőt, amit abban a töredékmásodpercben fejtünk ki, amíg a láb kapcsolatban van a talajjal.
________________________________________
________________________________________
A következő írást az ausztrál Running Writing Internetes futólap közölte (elérhető a http://www.gordonpirie.com -on) Gordon Nightingale (főszerkesztő) tollából, miután 5 hónapig gyakorolta a Pirie könyvében olvasottakat:
Mivel mindig is befelé dőlő sarokcsonttal futottam és egész gyűjteményem van olyan futócipőkből, amiknek lekopott a fele sarka, úgy találtam, hogy a tanácsoknak van értelme és elhatároztam, hogy kipróbálom őket a gyakorlatban. Most, öt hónappal később, beszámolhatok az eredményességükről.
. . . nagy különbséget figyeltem meg a cipők elhasználódásában és a sérülések tekintetében. Eltekintve némi izomláztól a stílusváltás időszakában, mivel a hangsúly más izmokon van, nem tapasztaltam a korábban megszokott sípcsonti fájdalmakat, térd és bokafájdalmakat, amitől legtöbben időről időre szenvedünk.
A Pirie módszer fő pontjai:
1. Egyenes testtartás, ne hajoljunk előre.
2. Lábak enyhén behajlítva, majdnem, mintha bárszéken ülnénk.
3. Magas lépésfrekvencia, 3-5 lépés másodpercenként.
4. Ne lépj túlságosan előre. A láb közvetlenül a test alatt érje el a talajt.
5. A láb elülső részén landoljunk, ne a sarkon.
6. Minden lépés kirobbanó, gyors mozdulat.
7. Ne erőlködj, maradj mindig laza.
8. A levegővétel nem túl mély, tartsd ritmusban a lépésfrekvenciával, 3 lépésre kilégzés, 3-ra be könnyű, normál tempónál, 3-ra be, 2-re ki erősebb tempónál, 2-2 erős futásnál.
9. A könyök 90 fokban van, a karok kissé keresztbe lengenek a mellkas előtt, de mindig lazák.
10. Rendkívül fontos! Ne hajolj előre! Ha úgy találod, hogy hajlamos vagy előrehajolni, próbáld meg szándékosan előretolni a csípődet és hátrakényszeríteni a válladat. Ez a tartás rövid idő alatt természetessé válik és a régi előrehajlás lesz kényelmetlen.
11. A futócipőd legyen egyenes talpú (flat, mint a versenycipők) és nem túlságosan párnázott. A gyártók állításával ellentétben, a vastagon kipárnázott sarok nem véd meg a sérüléstől. A vastag védőpárna azzal jár, hogy a sarok túl korán eléri a talajt. . . Hasonló vonatkozik a talpbetétekre is. . . Akinek nincs komoly lábdeformitása, nincs rájuk szüksége.



Sziasztok!

Rég jártam itt, csak most olvastam Gabesz válaszát. Megpróbálom betenni ide a cikket, amiről írtam, és ami nekem is segített a tanulásban.
Post Reply