Maratonok maratoni vasárnapja- Eindhoven, Lake Garda, Poznan, München, Maratona d’Italia

Olykor azért egy kicsit meglepődik, és egy másodpercre még tán vissza is hőköl az elektronikus újság immár sokat megélt maratoni haditudósítója, amikor egy borongós vasárnap reggel, aktuális kakaóját kortyolgatva, még kissé álmos szemekkel rápillant a naptárra, és vagy fél tucat marathont lát bevésve benne. Éppen így esett az eset most vasárnap is…

29. Eindhoven Marathon - október 14.

A két holland marathon, Amszterdam és Eindhoven közül talán ez utóbbi a kevésbé ismert, de a különbség eme ismertség és kedveltség terén nem túl nagy. Hisz a marathont kábé ezerháromszázan, a félmarathont pedig mintegy hétezren teljesítették az idén. A fiúknál Dickson Kiptolo Chumba vehette át az aranyérmet. A 25 éves kenyai futó 2 másodperccel a korábbi pályacsúcsot is megjavította, miután 2:05:44-gyel ért célba. A verseny kezdetén egy közel húsz fős boly alakult ki, még félmaratonnál (1:02:57) is együtt voltak, beleértve persze az irammenőket is. A 25. kilométernél egy 8 fős „alakzat” kivált, és közösen mentek egészen 29 km-ig, ahol is Chumba robbantott, és innentől már senki sem tudott vele tartani. A győztes kenyai a célban elmesélte, hogy az utolsó két kilométeren nagyon fáradt volt, és egyáltalán nem tudta, nem volt tisztában vele, hogy mi történik a hajrában mögötte... A nők versenyébe a hazaiak kedvence, a holland Miranda Boonstra volt a favorit.. Egészen 35 km-ig bírta is a tempót legfőbb riválisával, az etióp Aberume Mekuriaval, de ekkor az etióp ellépett, és egyéni csúccsal meg is nyerte a marathont (2:27:20).

Eindhoven belvárosa A női győztes: Aberume Mekuria, Eindhoven Marathon
Eindhoven belvárosa (Fotó: foto-marcin.blogspot.hu);    A női győztes: Aberume Mekuria

25. Maratona d’Italia – Enzo Ferrari memorial - október 14.

Az olasz körökben közkedvelt verseny az Enzo Ferrari emlékverseny nevet viseli. Talán kevesen tudják, hogy a világhíres Ferrari autógyárat alapító Enzo, mielőtt autóversenyzéssel kezdett foglalkozni, atléta volt. Hiába, no, így vagy úgy, de szinte egész életében a sebesség bűvöletében élt… (Enzo egyébként nem csak versenyzőként volt különleges ember… Attól a naptól fogva, hogy fia meghalt, mindig fekete napszemüveget viselt, így emlékezve rá.)

Az elit férfi atlétáknál idén Kasaye Sisay Lemmab győzött 2:11:58-cal. Az etióp futó 30 km-ig (1:34:03) a szerződtetett nyúl, a dallamos nevű Kemboi Kipkemboi mögött futott. Eztán, immár egyedül futva, Lemmab fokozta a tempót, miközben tisztes távolból követte őt Migidio Bourifa. A sorrend a végre sem változott, harmadiknak Massimiliano Brigo jött be. A nők futama ennél sokkal élesebb volt, itt Ivana Iozzia és Tafa Megersa Megertu csapott össze. Az olaszok 39 éves futónője és az etióp lány 1:16:25-ös félmaratont vezetett, fej-fej mellett, láb-láb mellett haladva egészen 27 km-ig, ahol is az etióp lány támadott. Száz méter előnynél azonban nem tudott többet kicsikarni. Harminckét kilométernél az olasz hölgy visszazárt, majd átvette a kezdeményezést, ezúttal ő távolodott el vagy 200 méterre. Iozzia végül 2:35:08-cal győzött. Győzelmét úgy kommentálta, hogy ez volt számára a nagy visszatérés májműtétjét követően…

3. Martina Rocco (Italy) 2:46:09

a női győztes Ivana Iozzia olasz futónő Enzo ferrari  Kasaye Sisay Lemma ethióp futó
A női győztes, a férfi győztes, és köztük Enzo ferrari a „névadó”…

6. Lake Garda Marathon - október 14.

Van az aszfaltos városi marathonok világa, és van az „outdoor terep” marathonok világa. A Garda-tó Marathon valahol e két világ közötti világ, átmenet az aszfalt és a terep között. Aki ide jön futni, és vannak köztük évről-évre szép számmal magyarok is…, az többnyire egy hangulatos, festői, tóparti, zöld övezeti futásra számíthat. Aszfaltúton ugyan, de a természet lágy ölén vezet a pálya, három nagyobb település érintésével: a ratjváros Limone Sul Garda, Riva del Garda 10 km-nél és a célváros Malcesine. A rövidebb távok kedvelői a Marathon helyett 15 vagy 30 kilométeren is összemérhetik futótudásukat.

Idén a mezőnyben nagy örömünkre két magyar is kiválóan szerepelt: Nőknél Prokopp Erzsébet a 4. helyen végzett, az egy héten belül második marathoniját futó Vas Gábor (Brüsszel, 2012. okt. 14. 2:39:38) pedig szintén remekül szerepelt, ötödik lett.