Októberi hideg napok - maratoni versenyek Frankfurtban, Velencében és Ljubljanában

Október utolsó hétvégén tél szállta meg nagy hirtelen az öreg kontinenst. Frankfurtban két fokot mértek, Ljubljanában esett a hó és a havas eső, Velencében pedig erős hideg szél és cipőáztató vizes pálya várta a maratoni versenyzőket. Ilyen körülmények között a mezőny java része a szemétkosárba hajíthatta időterveit, és nem maradt más cél, mint a helyezésekért való versenyzés, meg a keménykedés a zord, fogcsikorgató időben… Eme nagy hidegben a világcsúcstartó Patrick Makau se tudta megközelíteni saját világcsúcsát Frankfurtban…

Tartalom:
Frankfurt Marathon
Velence Marathon
Ljubljana Marathon

Patrick Makau, a maratoni futás világcsúcstartója (2:03:38, 2011 Berlin) világcsúcskísérletet jelentett be Frankfurtban. Az 1:02:52-es félmaratoni időnél azonban már látszott, hogy két-három fokban nem fog tudni világcsúcsot futni. Sőt, sokáig kérdéses volt, hogy mi is lesz a végső produkciója, hisz harmincnégy kilométernél az etióp Deressa Chimsa vagy ötven méterrel meglépett az élen futó, Makaut is magába foglaló bolytól. Harmincnyolcnál a világcsúcstartó utolérte ellenfelét, és fantasztikus hajrát indítva az utolsó 3 kilométeren mintegy háromnegyed perces előnyt szedett össze. A győztes azt nyilatkozta, hogy nagyon nehéz marathon volt, nem érezte magát komfortosan, de az utolsó kilométerek már jobban estek. Makau, most, hogy már belülről is látta a versenyt, úgy vélte, hogy a frankfurti pálya mindenképpen alkalmas világcsúcs(ok) elérésére… A nőknél Meselech Melkamu nyert. Ez azért is nagy szó, mert egyrészt pályacsúccsal diadalmaskodott, másrészt élete első maratoniját futotta. Az etióp lány (2:21:01) mögött a második helyen Georgina J. Rono (2:21:39) ért be, és még ő is a régi pályacsúcson belül futott, ami ebben a hideg időben azért tényleg komoly teljesítmény.

Pompom lány a frankfurti maraton céljában A férfi győztes Patrick Makau, a Frankfurt MarathononPompom lány a célban…                                    A férfi győztes, Patrick Makau…

6. Zemzem AHMED, ETH 2:27:16

Jelmezes futó a Frankfurt MaratononJelmezes futó Frankfurtban…

A velencei marathonon sem fogadta kegyeibe az időjárás a résztvevőket. A verseny Velence vonzáskörzetéből, Stra városából startolt, és a tízfős élboly hamarosan nagy erejű széllökésekkel, és kitartó, vízszintesen szóródó esővel nézett szembe. Nem csoda, hogy az első öt kilométer 16:37, a tízes pedig 32:38 lett. A vezető csoport a félmaratont 1:08:18-ra, a 25 km-t pedig 1:21:09-re futotta. A kenyai Philemon Kisang 35 kilométernél robbantott, előnyét sikerült is növelnie egészen a verseny végéig. Az utolsó 2,2 kilométer 13 velencei hídon vezetett keresztül, az időjárás pedig lépésről lépésre rosszabb lett. Kisang így egy igen lassú 7:58-cal abszolválta ezt a szakaszt, és kerek 2:17:00-val csapott a célba. A női versenyben az etióp Bedada a szintén etióp Beriso és Jimaa társaságában 35:58-as tizessel kezdett. Később Bedada és Jimaa meglógott, 1:14:48-ra hozva a féltávot. A 30. km-nél Bedada 21 másodperccel vezetett Jimaa előtt, 35. km-re már három percesre duzzadt az előny. Innentől nem volt kétséges a győztes személye. Jimaa viszont annyira megfáradt, hogy Berisonnak az utolsó két kilométeren sikerült visszaelőzni őt, megkaparintva a második helyet.

Velence Marathon A mezőny a Szent Márk téren egy korábbi évben, idén nem volt ilyen szép az idő
A mezőny a Szent Márk téren egy korábbi évben, idén nem volt ilyen szép az idő…