Brüsszel Marathon
Kassa Maraton

Beszámolók és versenyeredmények - Kavarna, Budapest, Brüsszel és Kassa

Félmaratoni Világbajnokság - Kavarna

A Fekete-tenger partján fekvő Kavarnában megrendezett félmaratoni világbajnokságon a korábbi délelőtti rajt idején, azaz a nők útnak indulásakor 30 fokot mutatott a hőmérő. Könnyű volt belátni, hogy ilyen időben nem számíthatunk világrengető teljesítményekre, azonban mégis igen jó mondható eredmények születtek. A három kenyai (Paskalia Chepkorir Kipkoech, Lydia Cheromei, Pauline Kahenya) és három etióp (Meseret Hailu, Emebt Etea, Feyse Tadesse) lány vezette élmezőny az első 5 km-en 16:13-mal kezdett. Tíz kilométernél még mind együtt voltak (32:21), tizenötnél (48:51) viszont már csak Kipkoech, Cheromei, Hailu és Tadese állt az élen. A huszadik kilométert 1:05:41-re teljesítette a négyes, a hajrá pedig a két etióp leány csatáját hozta, és a 22 éves Hailu egy ütemnyivel tudta megelőzni a második Tadesset.

Mr. Félmarathon utcahosszal győzött a félmaratoni világbajnokságon Hailu mindössze egy futólépéssel győzött..
Mr. Félmarathon utcahosszal, Hailu mindössze egy lépéssel győzött...

A férfiaknál Zersenay Tadese ismét rászolgált a Mr. Félmarathon becenévre, miután a négyszeres félmaratoni világbajnok ötödik alkalommal is megszerezte a világbajnoki címet. A fiúk mezőnye hallatlanul színvonalas volt, az első 5 km-t például összesen 31-en (!) tették meg 14:22 és 14:26 között. Tíznél (28:05) Tadese már meglépett az őt néhány másodperccel követő ötös elől (Philemon Kimeli Limo, Pius Maiyo Kirop, John Nzau Mwangangi, Deressa Chimsa, Eliud Kipchoge). Az eritreai 15-nél 42:16-ra, 20-nál 57:11-re állt, majd 1:00:19-cel ért célba. Tadese nagyon boldog volt a mostani győzelemmel, saját bevallása szerint tavaly térdsérülése miatt lett második. Idén a második helyen Deressa Chimsa végzett, 1:00:51-gyel, a 35 éves veterán úgy nyilatkozott, hogy két dolog lepte őt meg a versenyen: az egyik Tadesse korai robbantása, a másik pedig a 30 fok körüli, 85%-os páratartalmú, szinte elviselhetetlen hőség.

27. Spar Budapest Marathon - OB

futók húzzák egymást futás libasorban  Lánchíd futók  Budapest Maratonon maratoni futkározás a Lánchídon futók a hídon boldog futó vidám futók futólányka futás mezítláb maratonfutók az országháznál futók az országház előtt futómozgás egy kis pihenés futás közben futónő  ez az futó ej de jó itt futni csinos futólány futunk futóiram futónő futószoknyában repülő fázisban

A Budapest Maraton és Futófesztivál az ország legnépesebb szabadidő rendezvényeként aposztrofálja önmagát, nem ok nélkül: 2012-ben minden eddiginél többen, 19200-an futottak a neves esemény távjain. Az időjárás ezúttal kegyes volt, közel délig tartotta magát a maratoni pályáján a pesti viszonylatban hűvösnek mondható idő (15-20 fok). Így aztán a legrangosabb megmérettetés, az országos bajnokság remek eredményeket hozott. A fiúknál Józsa Gábor megismételte tavalyi győzelmét, és ezzel 2012 során másodszor lett országos bajnok, miután egy hónappal korábban győzött a félmaratoni országos bajnokságon is. Másodikként Soós Dániel ért célba, a harmadik helyen pedig Nagy János Tamás végzett. A nőknél Merényi Tímea Krisztina diadalmaskodott, megelőzve Szederkényi-Takács Andreát és Földingné Nagy Juditot. A Budapesti Honvéd újsütetű országos bajnoknője elmondása szerint első maratoniját futotta, több mint másfél évtizedes kihagyással, két gyerek felnevelése után állt edzésbe újra…, aranyérmének ez még különlegesebb, még ragyogóbb fényt ad.

3. Kaposvári AC (Nagy, Lábodi, Forró) 10:17:25

futómozgás lendeletesen futni futónő  maratoni futó szurkolók a parton és kerékpárosok élvezd a futást

A 2012-es maraton összefoglaló videója:

27. SPAR Budapest Maraton Futófesztivál 2012

2011-es kavalkád: 26. Spar Budapest Maraton 2011.

9. Brüsszel Marathon

A hétvégi brüsszeli maratonon kábé kétezren, a félmaratonon pedig hétezren indultak. Itt is elég kellemes futóidő volt az idén. A férfiak versenye két esélyes kenyai, Joash Mutai és Noah Kosgei versenyét hozta. Mint ahogy az maratonokon lenni szokott, itt is 30 km felett vitték döntésre a dolgot a felek, Mutai nyert végül 2:16:41-gyel; miközben Kosgei leszakadva 2:19:23-mal ért célt. A harmadik a spanyol Jaadar Abdelilah lett. A mezőnyben ott volt a magyar Vas Gábor is, aki az igen előkelő 9. helyet szerezte meg (2:39:38).

89. Kassa Marathon

Pályarekordok születtek Kassán a 89. alkalommal megrendezett marathonon. Ez szó szerint benne volt a levegőben, hisz közel ideális időben, 15 fok körüli hőmérsékletben, szélcsendben és gyengén szitáló esőben futhattak a versenyzők. A 2:08:33-as férfi pályacsúcsot a kenyai Lawrence Kimaiyo 2:07:01-re javította, neki eddig 2:11:46 volt a legjobbja (Torinó, 2010). Kimayo január óta kimondottan erre a versenyre készült, és elmondta azt is, hogy kiválóan érezte magát az első lépésektől az utolsókig, így bízott a győzelemben. Előzetesen egyébként Evans Ruto volt a verseny favoritja, de nem bírta a lépést tartani harminc után Kimayoval. Sőt, végül a második helyről is lemaradt, mivel különösen kiélezett, drámai csatában kikapott Philemon Baarutól mindössze -mindenki kapaszkodjon meg a székében-, szóval mindössze 0,02 másodperccel.

Drámaian alakult a női verseny is, igaz itt egyetlen hölgy szolgáltatta a drámát, a kenyai Hellen Mugo. A 2:27-es egyéni csúccsal rendelkező kenyai lány egy igen gyors 1.12:12-es félmaratonnal kezdett, majd „beleszédült” a saját maga által diktált tempóba. Olyannyira beleszédült, hogy 35 és 40 között egy 19:08-as ötezret is sikerült összehoznia. A második félmaraton így 1:17:47 lett, ami „összesítésben” még így is azt jelenti, hogy Mugo az eddigi leggyorsabb női időt érte el Szlovákiában…