Versenygyaloglás


A versenygyaloglás meghatározása

1. versenygyaloglás meghatározása

gyaloglas gyalogló lépések
gyalogló - gyaloglás

A versenygyaloglás olyan lépésekkel történő előrehaladás, amelynél a versenyző megszakítás nélkül kapcsolatban marad a talajjal.
a, A gyalogló elöl levő lábfejének minden lépésnél előbb kell érintkezésbe kerülnie a talajjal, mint ahogy a hátul levő lábfej ehagyja a talajt.
b, Függőleges helyzetben a támasztó lábnak legalább egy pillanatra nyújtottnak kell lennie (nem hajolhat meg térdben).

Megjegyzés. A gyaloglás elbírálásánál tehát ügyelni kell arra, hogy a talajfogó lábnak már a talajon kell lennie, mielőtt még a támaszkodó, elrugaszkodó láb elhagyná azt. A gyalogló állandóan érintkezésben van a talajjal (tehát nincs repülőfázis, mint a futásnál). Minden lépésnél van egy ún. kettős támasz, amikor egyidőben mindkét láb érintkezik a talajjal.) - Magyar Atlétikai Szövetség 1985

Bíráskodás

1.) Ha előzetes kijelölés nem történt, a kijelölt gyaloglóbírók választják a szám főbíráját. A versenyeken a főbíró nem működhet gyaloglóbíróként, hanem a versenyszám felügyeletét látja el.

2.) Valamennyi bíró egyénileg bíráskodik, és ítéleteiket szabad szemmel történő megfigyelésre alapozzák.

3.) Utcai versenyeken, a pálya hosszától függően, általában legalább hat, legfeljebb kilenc bírót kell kijelölni, beleértve ebbe a szám főbíráját is. Pályaversenyeken általában a főbíróval együtt hat gyaloglóbíró működjék. Minden versenybírónak az IAAF nemzetközi gyaloglóbírói testülete tagjának kell lennie.



Figyelmeztetés

A versenyzőket figyelmeztetni kell, ha előrehaladásuk módjával veszélyeztetik a jelen szabály 1. pontjának megvalósulását. Ugyanazért a vétségért ugyanaz a versenybíró nem figyelmeztetheti még egyszer a versenyzőt. Ha a versenybíró figyelmeztette valamelyik gyaloglót, erről a verseny után tájékoztatnia kell a főbírót.

Intés és kizárás


1.) a.) Intésnek minősül, ha bármelyik versenybíró kizárásra tesz javaslatot. A gyaloglót meg kell inteni, ha előrehaladása nem teljesíti a fent 1. pontban leírt követelményeket, vagyis a verseny során szabad szemmel érzékelhetően bármikor megszakad kapcsolata a talajjal vagy behajlik a térde.

b.) Ha három különböző versenybíró meginti a gyaloglót, a versenyből ki kell zárni. A kizárást a főbírónak kell közölnie a versenyzővel.

c.) Az IAAF versenyekre országonként legfeljebb egy versenybíró hívható meg. Bármely egyéb, akár az IAAF közvetlen irányításával vagy az IAAF engedélyével rendezett versenyen semmilyen körülmények között nem lehet két azonos nemzetbeli versenybírónak kizárási joga.

d.) Ha nem lehet a verseny folyamán közölni a kizárás tényét a versenyzővel, akkor azt közvetlenül a célba érkezés után kell megtenni.

e.) A figyelmeztetést a szabálysértés jelét mindkét oldalán feltüntető fehér táblával kell bemutatni a versenyzőnek. A piros tábla a versenyző kizárását jelzi. Ezt az utóbbit csak a főbíró használhatja.

f.) Pályaversenyeken a kizárt versenyző köteles a pályát azonnal elhagyni, utcai versenyeken pedig a kizárást követően azonnal el kell távolítania rajtszámait, és el kell hagynia a verseny számára kijelölt útvonalat.

g.) A résztvevők tájékoztatására egy erre a célra rendszeresített táblán kell vezetni a főbíróhoz eljuttatott intések számát versenyzőnként.

2.) a.) Biztonság



(i) Az utcai gyaloglóversenyek szervezői kötelesek a versenyzők biztonságáról gondoskodni. A versenyeken, amennyiben erre lehetőség van, biztosítsák a verseny számára kijelölt utak lezárását a gépjárműforgalom elöl mindkét irányban.

(ii) Az utcai gyaloglóversenyeken a rajtot úgy kell időzíteni, hogy a versenyzők még nappali fényben érjenek célba.

b.) Orvosi ellátás



(i) A megbízott, és a szervezők által megkülönböztető jelzéssel ellátott orvosi személyzet által a verseny folyamán végzett helyszíni vizsgálatok nem minősülnek segítségnyújtásnak.

(ii) A versenyző köteles azonnal kiállni a versenyből, ha azt a szervezők által kijelölt hivatalos orvosi személyzet tagja elrendeli. Az orvosi személyzetet karszalaggal, mellénnyel vagy más alkalmas megkülönböztető öltözékkel kell ellátni.

Ivó- / mosdó- és frissítőállomások


1.) Vizet és más alkalmas frissítőt biztosítani kell valamennyi versenyszám rajtjánál és céljánál.

2.) 10 km-ig minden versenyszámnál megfelelő távolságonként ivó / mosdóállomásokat kell felállítani, ha azt az időjárási körülmények indokolttá teszik.

3.) Minden 10 km-es vagy annál hosszabb versenyen frissítőállomásról kell gondoskodni körülbelül 5 km-nél, majd ezt követően megközelítőleg 5 km-enként vagy körönként. Ezeken kívül ivó- / mosdóállomásokat kell elhelyezni a frissítőállomások között körülbelül félúton, vagy az időjárási körülményektől függően ennél sűrűbben, ahol csak víz állhat rendelkezésre.

Frissítőkről akár a szervezők, akár a sportolók gondoskodhatnak, és azokat a versenyzők által megjelölt állomásokon kell biztosítani. A frissítőket úgy kell elhelyezni, hogy a versenyzők könnyen hozzáférhessenek, vagy erre felhatalmazott személyek is a kezükbe adhassák.

Azt a versenyzőt, aki nem a kijelölt frissítőállomáson vesz magához frissítőt, ki lehet zárni a versenyből.

Nemzetközi versenyeken országonként legfeljebb két hivatalos kísérő lehet a frissítőasztal mögött. A kísérők semmilyen körülmények között nem futhatnak a versenyzővel, amíg az frissítőt vesz magához.

gyaloglók gyaloglóverseny

A versenyzők által biztosított frissítőket a szervezők által kijelölt hivatalos személyek felügyelete alatt kell tartani attól kezdve, hogy azokat a sportoló vagy képviselője leadja.

Gyaloglás Utcai útvonalak

1.) A versenyeken a 20 km-es gyaloglás körpályája lehetőleg ne legyen 2,5 km-nél hosszabb. Az 50 km-es gyaloglásnál a körpálya lehetőleg 2,5 km hosszú, illetve ha a versenyt egyenes pályán, oda-vissza rendezik, az legfeljebb 5 km legyen. A 10 km-es gyaloglás körének hossza lehetőleg ne legyen több mint 1,5 km. Az utcai útvonalak hosszát a 240.3-as szabály szerint kell mérni.

2.) 20 km-es vagy annál hosszabb utcai vagy pályaversenyeken a gyalogló versenybírói engedéllyel és felügyelettel elhagyhatja az útvonalat vagy a pályát, feltéve hogy a versenytávot ezáltal nem csökkenti.

3.) Radaros időmérő rendszer (transzponder)

- Futás.Net -