Szúró fájdalom

futás marathon running
Post Reply
Nadi84
Posts: 1
Joined: 2010 May 22 Sat, 10:37 am

Szúró fájdalom

Post by Nadi84 »

Sziasztok! Január óta futok napi szinten. Kb 7-10km/nap.
A héten nem tudom mi történt, de kb 500m után elkezd iszonyatosan szúrni az oldalam, és nem múlik el egészen addig amíg meg nem állok. A lassítás sem segít. Miután ismét elindulok megint elkezd szúrni 100m után. Utána olvastam és ha jól tudom a lép miatt van. Csináltam azt a belégzésnél nyom kilégzésnél elenged módszert, az is csak addig segít amíg csinálom. Amint abbahagyom visszatér.
Nem értem mi történt. Eddig sohasem volt ilyen problémám. Mindent úgy csinálok mint előtte.
Nem tudjátok mi lehet az oka?
Kicsit kiszáradtnak érzem magam mostanában. Sajnos alig iszok. Tudom hogy 2-3l-t meg kellene innom, de jó ha 1 litert magamba erőltetek egy nap. Most megpróbálok többet inni. Csak az a furcsa hogy eddig sem ittam többet és nem voltak ilyen bajaim.
Lehet hogy a dehidratáltság okozza a szúró érzést?
Köszönöm előre is a válaszokat!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Szúró fájdalom oldalszúrás

Post by Gabesz »

Szia! Az orvostudományban mai napig nincs egyértelmű magyarázat.
Egyik verzió: a hirtelen szokatlan megerőltetésre a szervezet vészreakcióval válaszol és a lépből minden vér kiáramlik, hogy jobb legyen a szervezet vérellátása. Belek erei is összeszűkülnek kevesebb vér jut oda, csökken a bélmozgás és a futás hatására bekövetkező ritmikus mozgás a belekben levő levegőt felfelé áramoltatja, megfeszíti a bélfalakat és ez okozza a szúró fájdalmat.
Másik verzió: a légzéssel igénybe vett izmok húzódása okozza a fájdalmat, ami a fokozatos edzettséggel eltűnik.
Harmadik verzió: helytelen légzésritmus: ugyanannyi ideig kell kifújni a levegőt, mint amennyi ideig belélegzünk.
egyéb: olyat is olvastam már, hogy összefügg a futás előtti étel és folyadékfogyasztással.

Persze az is lehet, hogy mindegyik verzió igaz és ezekből áll össze.

Viszont a megnyugtató tények: csak kezdő futóknál van, egy -két éve futó személy már csak ritkán tapasztalja, hogy szúr az oldala. (például bemelegítés nélkül elkezd a futó vágtázni)
Az oldalszúrás megelőzése, elkerülése: bemelegítés, lassabb tempó, odafigyelés a légzésre.

Mindenfajta feltételezésről írtam, kiváncsi vagyok mások véleményére, tapasztalatára is.
Post Reply