Kezdő (dagi) futók

futás marathon running
Post Reply
Violaqurius
Posts: 1
Joined: 2011 Apr 15 Fri, 11:17 am

Kezdő (dagi) futók

Post by Violaqurius »

Szervusztok!

Futni szeretnék. Részben fogyás okokból, részben mozogni kellene.
Mivel gyermekeim versenyeznek, így bármelyik déluán használhatnám a KSI rekortán pályáját, de kérdéseim vannak, illetve feltevéseim.
Több is.

1.., Veszek egy cipőt, mert mindenhol úgy olvasom, hogy ne az előbányászott kék-fehér tiszacipőben induljak neki. ez így rendben is volna. Kinéztem egy tipust, ami az én tenyeres-talpas lábamnak jó lesz. Be kell járatnom otthon pár napig? Vagy egyből használhatom?
2., Achilles ínam elszakadt 3 éve, amit operáltak a Sportkórházban, ahol azt mondták, ne próbálkozzak semmivel, ami megterheli, ott azt ajánlották, hogy csak olyan sportot válasszak, ahol valami tartja a lábamat: pl.: sí. A problémáim innen datálódnak, mivel ugye necces nyáron síelni, ezért az elmúlt három év alatt szinte semmit nem csináltam, kivéve az évi 1 hét sielést. (lévén kész vagyok a fáldalomtól, ha egy saroknyit futok) Emiatt szedtem fel vagy 15kg pluszt. /A műtétig napi szinten egy-másfél órát sportoltam, ez maradt ki./ ??????? hogyan tudnám fejleszteni a lában az egyre nagyobb távokhoz, és hogy ez a súlyfelesleg, ha futok, nem rossz-e a térdemnek?
3., Bármilyen tanácsot, intelmet, javaslatot szívesen fogadok.
Köszönöm.
egy Anyuka
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő (dagi) futók

Post by Gabesz »

Szia Violaqurius, ha az ideális testsúlytól csak 15 kiló felesleg a túlsúlyod az nem vészes az ízületek szempontjából.
Próbáld meg a kezdő edzéstervet.
Achilles-ín problémák (sajnos én is érintett vagyok): ne fuss ha fáj, ez a legfontosabb!
Ha mégis szeretnél (mivel elszántnak tűnsz), akkor előtte erősítsd meg az achillesed: achillesz-ín erősítése védelme.
Nagyon jó a kerékpározás, sok-sok nyújtás és masszírozás..
Nem írtad, hogy mitől volt a szakadás: hirtelen mozdulat (jó néhány sportnál ez kockázat) vagy futástól alakult ki a irritáció és ráfutottál ...
Viszont arra kíváncsi lennék, hogy az orvosok milyen regenerációs gyakorlatokat ajánlottak, erről írhatnál.
csuka860425
Posts: 1
Joined: 2011 Sep 23 Fri, 6:30 am

Re: Kezdő (dagi) futók

Post by csuka860425 »

Sziasztok!

Remélem valaki elolvassa a levelem és tud nekem segíteni.

Én kb 1 évvel ezelőtt rendszeresen futottam 7 napból 7-et kb 45 perc időtartamban persze szigorúan aerob zónában fogyás miatt.
Igazából arra szeretnék rákérdezni hogy ha ezt újból el szeretném kezdeni akkor szükséges-e nekem ilyen felvezető edzéseket tartani teszem azt 200 méter futás 100 méter gyaloglás pl:4 szer megismételve ezt egy hétig aztán folyamatosan növelve a futás idejét csökkentve a gyaloglás időtartamával.

Vagy esetleg ezt, mellőzhetem mivel aerob zónában történik a mozgás és a testemet nem teszem ki akkora terhelésnek mely sérüléshez vezetne.
A túledzettség elkerülhető akkor ha a futást aerob zónában végzem vagy itt is kell pihenőnapot tartanom?
Ha napi 30 percet futnék az sok lenne izületek ,csontok szempontjából?

Futás előtt persze bemelegítenék és a végén nyújtanék kicsit nekem itt nem az a fő célom hogy az állóképességemet növeljem csak annyi hogy fogyjak ezt persze szigorú diétával akarom elérni.

Üdv: Feri
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő (dagi) futók

Post by Gabesz »

Szia Feri! Az aerob zóna a tempója miatt ugyan kíméletesebb futás (pl achilles-ín problémákkal küzdőknek sem javasolják a gyors futást), de nem javaslom, hogy ugyanott kezd, ahol egy évvel ezelőtt abbahagytad. 2-3 hónap kihagyás is sokat jelent, például valakinek begipszelik a kezét vagy lábát a nem terhelt izmok gyorsan leépülnek és gyógytornával kell kezdenie. Tehát újra fokozatosan építsd fel az edzéseidet, hagyj magadnak 6-8 hetet, hogy a régi szintedet megközelítsd, az első hét legyen tényleg nagyon laza, izmaid ízületeid úgy is jelezni fognak. Legyenek pihenőnapok! Mivel nehéz szembesülnünk azzal, hogy a régi formánkat elveszítettük, ezért sok sikert kívánok az újrakezdéshez !
Martin777
Posts: 1
Joined: 2013 Feb 11 Mon, 2:08 pm

Re: Kezdő (dagi) futók

Post by Martin777 »

Szeretném megkérdezni mit kell csinálnom mert 4 éve 3 centi hosszan beszakadt az achilleszem kezelésre jártam kalapálták de azota is fáj mindig a szakadás rendbe jött azt mutatta az mri de fáj mindig
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő (dagi) futók

Post by Gabesz »

Szia Martin, szerintem keress fel egy gyógytornászt. Egyrészt megfelelő gyakorlatokat ajánl, másrészt kiderülhet, hogy az achillesz szakadáshoz mi vezetett.
AbyRolling
Posts: 1
Joined: 2013 Mar 04 Mon, 12:40 am

Re: Kezdő (dagi) futók

Post by AbyRolling »

Sziasztok!

Egy ideje már kacsintgatok a futás felé. A legnagyobb baj az, hogy keveset mozgok, és érzem, hogy a testemnek, az izmaimnak hiányzik a mozgás. Most, hogy megint közeledik a tavasz, elkezdtem sétálni, naponta 1 órát, és heti egyszer tartok pihenőt. Szeretném növelni az állóképességemet, erősíteni az izmaimat.
A kérdésem az lenne, hogy a környéken közel és távol csak aszfalt van, illetve előfordul pár rövidebb földút is. Létezik olyan futócipő, amivel mindkét terepen lehet futni? Az aszfalt, ahol futni tudnék, tele van kátyúkkal, lyukakkal, repedésekkel. Mondjuk ezeket ki lehet kerülni. :D Szóval, ha aszfalton szeretnék futni, akkor milyen futócipőt kell választanom? A honlap egyik cikkében azt olvastam, hogy sprint szöges kell, de erről sehol sem láttam képet. A "Futócipők alap típusai"-nál nem találtam meg. Ilyen értelemben teljesen laikus vagyok, szóval ebben tudnátok nekem segíteni?
Másik kérdésem, hogy az egyik hozzászólónak láttam, hogy írtátok, "ha az ideális testsúlytól csak 15 kiló felesleg a túlsúlyod az nem vészes az ízületek szempontjából". Mi az ideális testsúly? Sok helyen sokféle kiszámítást láttam rá, egyik helyen azt, másik helyen amazt nevezik ideális testsúlynak, szóval mit értetek pontosan ezalatt? Nem hiszem, hogy a felesleg, ami rajtam van, az ezt meghaladná, de mégis kíváncsi lennék.
Illetve még pár kérdés: az "Edzésterv kezdőknek" menüpontban található edzéstervben majdnem minden második nap pihenő van. Erre miért van szükség? Úgy tudtam, elég heti egy pihenő. Vagy ez csak azért van, hogy a delikvens ne unja meg, ne purcanjon ki idő előtt? :D Az edzéstervben még látható egy olyan, hogy masszázs. Nos, masszőrhöz nincs lehetőségem eljárni, szóval pontosan milyen masszázsra vonatkozik ez pontosan?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)

Üdv.:
Aby
Post Reply