fájdalmak

futás marathon running
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Szilvi!

Persze edzhetsz DE most kicsit kevesebbet és változatosabban!
Többféle terep, fű, homokos part, stb. fuss egy kicsit mezítláb is. Kis emelkedő, kis lejtő, közben irányváltások, stb.

Csak semmi monotonitás :) Tudom ez futás de amíg helyre nem jössz törekedni kell a változatos terhelésre és az új dolgokat is fokozatosan próbáld ki.

Lassú nyújtások, bemelegítés után, lehet edzés közben és utána is. Most nem kell csúcsot futnod.
Ha javul, akkor mehetnek a függőleges felugrások, guggolásba érkezéssel.

Légy hírrel! Jobbulást, üdv:
csajoska1982
Posts: 1
Joined: 2012 Jun 20 Wed, 1:49 pm

Re: fájdalmak

Post by csajoska1982 »

Sziasztok!

Azt hiszem, olyan segítséget fogok kérni, ami a rutinos futóknak könnyen megválaszolható! :)
Kezdő futó vagyok, egyre jobban élvezem/élvezném a futást, ha nem lenne ez az állandó és tipikus "szúr az oldalam" szindróma!
Szoktam padon is futni, és a szabadban, terepen is! A futópadon gyaloglással szoktam kezdeni, a szabadban pedig kis nyújtás után lassú kocogással kezdem...amúgy sem futok erős tempóban, inkább csak amolyan "nyugdíjas" kocogásnak nevezném! Olyan 5-6 kilométert szoktam futni, valamikor időt nézek, 30-40 perc általában, de mindig meg kell állnom közben legalább egyszer. Van, hogy elmúlik, van hogy nem tudom folytatni a futást, és hazaballagok...:(
Nagyon ritka, amikor elmarad a szúró fájdalom.
Mit csinálok rosszul?
És mi az igazság, mi okozza? Az csak közhiedelem, hogy beszorul a levegő, közben nem is erről van szó?
Rosszul veszem a levegőt? Tény, hogy nem mindig figyelek oda arra, hogy az orromon vegyem, és a számon fújjam ki a levegőt, de volt rá példa, hogy odafigyeltem erre is, mégis jött a fájdalom egy 5-10 percen belül...
Vagy több bemelegítés kell, mert a hirtelen futás miatt a véráramban kevés az oxigén, a lép pedig begörcsöl?
A maratoni futóknak biztos van rá receptjük, de mi az??? :D

Köszi előre is!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

szúr az oldalam - oldalszúrás

Post by Gabesz »

csajoska1982 wrote: "szúr az oldalam" szindróma
Itt találsz választ: oldalszúrás.
Jeannie
Posts: 1
Joined: 2012 Jul 20 Fri, 11:17 am

Re: fájdalmak

Post by Jeannie »

Sziasztok,

abban kérném segítségeteket, hogy teljesen kezdő futó vagyok, az oldalon talált kezdő futástervet csinálom épp, a héten értem el az 5 perces futásokhoz, hétfőn és szombaton futok. A kétperceseknél még semmi gond nem volt, de most kb. 3 perc után elkezd fájni a bokám, olyan mintha görcsölne, mindkét oldalon, a külsőn és a belsőn is, a bokacsont környékén, és hátul is, de ott egészen fel a vádlimig. Olyankor bemerevedik az egész, alig tudok sétálni, de egy perc után kilazul, és megint jó, de akkor már két percet sem bírok. Ha nem futok, akkor minden rendben van, meg sem érzem hogy lenne bármi a bokámmal, a fél órás sétákat simán tudom csinálni. Télen, amikor korcsolyáztam, ugyanezek a fájdalmak előjöttek, de akkor még azt hittem a kori a hibás. Futócipőm nincs, de befelé dől a bokám, szóval kellene, már elkezdtem spórolni rá, de még kell egy-két hónap, hogy összeszedjem rá a pénzt. Kb. 10 éve nem sportoltam semmit a biciklizésen kívül, és van súlyfeleslegem is, 70 kg vagyok 165 cm-hez. Dokinál voltam, azt mondta, hogy ne erőltessem, ha fáj, ne fussak, de én szeretném folytatni. Nem is futok gyorsan, 9 perc/km az időm, szinte kocogás. Erősítenem kellene az izmaimat a lábamban, vagy tényleg kellene egy futócipő?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Kedves Jeannie!

Lehet, hogy szokatlan amit írok.
Bármennyire is a futás a sportod ne csak a futó mozgásban gondolkodj! Pl. egy teniszező se csak azt csinálja amit meccsen látunk tőle.
Neked is változatos, színes és élvezetes mozgásra van szükséged ahhoz, hogy a futásból is egyre többet bírj.

Tehát ha van kivel mehet a frizbi, akár füvön és mezítláb. Jól meg lehet vele futtatni egymást.
Aztán rengeteg szökdelés, oldalazva, előre, hátra, akár homokban, füvön és mezítláb is.
Rengeteg magasba felugrás, távolugrás, padkára le-fel ugrás folyamatosan. Ugrókötelezés. Felülésből talpra érkezés kvázi egy fél bukfenc. stb.

És a futás is legyen változatos ne csak időben egyre több, hanem ugyanannyit csak más terepen, emelkedőn, iramváltással, lejtőn. Amiket előbb írtam abból össze lehet
rakni egy tornaóraszerű bemelegítést és levezetést. Nem 2 perc, hanem az edzés jelentős hányada, pláne eleinte, hiszen te most egy felkészülési szakaszban vagy.

Hajrá! És ha kérdésed van megtalálsz,

Barna
User avatar
imi007
Posts: 3
Joined: 2012 Aug 23 Thu, 2:07 pm

Re: fájdalmak

Post by imi007 »

Sziasztok!

Kb. két hónapja rendszeresen futok és hosszabb távok(10km) végefelé néha nehezemre esik a légzés. Orron keresztül veszek levegőt mellkaslégzéssel és a számon fújom ki, ha érzem a levegővétel nehezülését átváltok szájon keresztül hasi be-ki légzésre, majd orron keresztüli hasi be-ki légzésre. Ezután újra normálisan tudok lélegezni. Olvastam, hogy a mellkaslégzés megerőltetőbb, mint a hasi légzés. Ez lenne a problémám?

Válaszaitokat előre is köszönöm!
Imi007
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia!

Talán nincs is igazából probléma. A szervezeted adaptálódik a terheléshez és ehhez idő kell.

Én amíg a holtponton átlendülök addig az irammal játszanék megtartva a már elért távolságot.
jonaspetra
Posts: 1
Joined: 2012 Aug 25 Sat, 9:38 pm

Re: fájdalmak

Post by jonaspetra »

Sziasztok!

Kb 1 év kihagyás után 2 hete ismét elkezdtem rendszeresen futni. Sajnos ebben az 1 év szünetben kb 15 kg súlytöbblet rakódott le rám, amit szeretnék leadni. Gondoltam az otthoni torna mellett a rendszeres (heti 3-4 alakalommal 30-35 perc) kocogást választom. Sajnos 5 nappal ezelőtt futás közben elkezdett fájni a sípcsontom és a combcsontom. Valószínűleg megerőltettem, mert természetesen alkalmanként emeltem picit a távon, vagy a gyorsaságon. Úgy éreztem, hogy sétálva is alig tudok továbbmenni... Kihagytam egy napot, majd ismét kocogni mentem. A táv felénél ismét jelentkezett a fájdalom, és most legutóbb már szinte topogva kocogtam, az első lépésektől kezdve éreztem... Biztosan a 15 kg túlsúly is okozza, vagy az aszfalton futás, de ezelőtt (1 éve) is rendszeresen aszfalton futottam és soha nem tapasztaltam ezt eddig. Most ha cipekednem kell, vagy leguggolok, akkor is érzem a sípcsontomban a feszülő fájdalmat, futás közben pedig a combcsontjaimban is. Ez csonthártyagyulladás, vagy valami komolyabb? Mit kellene tennem? Hanyagoljam a kocogást egy időre?
Válaszotokat előre is köszönöm szépen!
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia!

Csekkolni kéne a lábstatikádat, ami lehet, hogy 15 kg többlet teher alatt már mutat funkcióbeli eltérést az 1 évvel ezelőttihez képest és okozhat ilyen tüneteket.
Az érintett izmok erejét és nyújtottságát szintén.

Nem első sorban a távot emelném, hanem a meglévőt variálnám. (Iram, terep, emelkedő, stílus, lehet mezítláb is próbálkozni, stb.)
oszy
Posts: 1
Joined: 2012 Aug 29 Wed, 10:35 am

Re: fájdalmak

Post by oszy »

Sziasztok!

Július végén kezdtem el futni kb. 8 év semittevés után.

Az edzésonline első 5km-es edzéstervét kezdtem el: http://edzesonline.hu/edzesterv/5/elso_5_kilometerem

A problémám a 4. hét vége felé kezdett jelentkezni, ami a lágyékrészen/combnyaknál jelentkező fájdalom, ami eleinte minden lépésnél fáj, emiatt kicsit sántítva tudtam csak menni. Az utolsó 3 futásom után már éreztem, de legerősebben a futás utáni másnap reggel jelentkezik, majd egyre enyhébb. Előtte is voltak kisebb boka, vádli fájdalmak, izomlázak, de azok 1-2 nap alatt elmúltak.
Szerintetek mi lehet ez? Utoljára vasárnap futottam, de még ma is érzem kicsit a fájdalmat gyalogláskor, előtte kedden futottam utoljára, akkor 4 nap után vasárnapra elmúlt a fájdalom, azért mertem futni vasárnap újra.
Rendes futócipőm kb. 20 napja van, előtte sima sport cipőben futottam. Az Őrs vezér téren lévő Spuri boltban nézte meg az eladó a lábamat, és szerinte nekem stabil cipő kell, mert elég alacsony a lábboltozatom. A próbálgatás eredménye egy Adidas RESP stabil 4 cipő lett, ebben futok azóta. Lehet a cipő is az oka? Lehet hogy mégsem a megfelelő típus lett kiválasztva?
Az első pár futás után a vádlimat éreztem nagyon az új cipőben, de az már elmúlt.
Szerintetek milyen orvoshoz érdemes elmenni a panaszommal? Nálunk Dunaharasztiban nem igazán van szakrendelés, csak háziorvos.

Üdv, Szilárd
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Szilárd!

Mint mozgásteraputa írnék néhány gondolatot.
A lapos lábboltozat nem egyenlő azzal, hogy lúdtalpas vagy, vagy bedől a bokád, vagy bármi baja van a lábadnak. Vannak lapos egészségesek és magasabb boltozattal bíró egészségesek egyaránt. A lábtípusunk az alkati sajátosságaink része, ugyanúgy mint a lazaság, mozgásterjedelem, csontozat, erősíthetőség, stb.
Akinél probléma jelentkezik mint pl. nálad, ezeket együttesen szoktuk vizsgálni.

A másik, hogy az edzésterv gyakran csak a távokat jelöli meg. De lényeges a hogyan is.
A hosszú nem edzés után most fel kell készülni az egyenletes, monoton terhelésre. Ez a felkészülés azonban legyen minél változatosabb, iram, terep, a futások között végzett gimnasztika, stb. tekintetében. Tehát az edzéstervnek ki kellene egészülni egy egyéni, direkt neked szóló résszel.

Üdv: Barna
Pocok
Posts: 1
Joined: 2012 Oct 24 Wed, 5:31 pm

Re: fájdalmak

Post by Pocok »

Sziasztok!

Két nappal ezelőtt meghúztam egy izmot a jobb lábfejemben. Azóta fájdogál. Szerintetek mennyi idő múlva futhatok újra? Nem komoly a sérülés, de sok helyen olvastam, hogy nem tanácsos fájó lábbal futni, mert komolyabb bajt okozhat. Nektek milyen tapasztalataitok vannak ezzel kapcsolatban?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szerintem, ha nem fáj kezdheted.
De változatos futással (vegyesen normál és lassú tempó, egyenesen és cikk-cakkban, lehet benne szökdelés előre és oldalazva, aszfalton és füvön és mindenféle variációs lehetőség) kezd és azt is szakítsd meg többször kis gimnasztika erejéig. Persze amúgy is jó dolog ha változatos edzésekre is van lehetőség :)

Addig pedig lehet kis átmozgatást csinálni.
stokinge
Posts: 5
Joined: 2012 Oct 25 Thu, 2:23 pm

Re: fájdalmak

Post by stokinge »

Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni. Egy hónapja kezdtem újra a futást. Régebben csak kiegészítő sportként kisebb távokon kocogtam a fő sportom mellé. 2 éve hagytam abba a komoly sportot, és most elkezdtem futni, mint fő sportág. Az állóképességemet és izomzatomat hamar rendbe tettem, 15 év versenysport után a szervezetem 2 év alatt nem hagyta el magát szerencsére. Viszont az izületeim erősen érzik, főleg a térdem, és annak is a külső oldala szimmetrikusan egy ponton. Mivel elég intenzíven emeltem a távokat, mivel bírtam, lehet, hogy túl hamar túl nagy fokú igénybevételnek lett kitéve? Első héten 2-3, második héten 4-5, harmadik héten 6-7, és most 2 szigetkört, vagyis 10,6 kilométert futok maximum. Heti 3 szor edzek, és ebből 2x 5 km-t egyszer pedig a leghosszabb távot, amit még tudok, ez jelenleg a két kör (64 perc). Elkezdtem porcerősítőt szedni, de mivel csak egy hete szedem ennek még nincs eredménye. Elhízva nem vagyok, bár van egy kis plusz rajtam de 180 centihez vagyok 77 kiló, tehát nem gondolnám, hogy a testsúlyom miatt terhelem túl.
Vajon gyorsan emeltem fel a távot? Futócipő adott, és ugye a szigeten recortanon futok. Esetleg a technikám lehet rossz?
Hogyan állítsam be az edzésemet úgy, hogy ne terheljem túl, de meg legyen a kellő mozgásmennyiségem is?
Köszi a segítséget. Üdv: S
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia S!

Tökjó, hogy elkezdted a futást :)

Most már megtheted, hogy nem az időre vagy mennyiségre hajtasz. (Bár azt nem írtad, hogy korábban miben versenyeztél)
A fokozatosságot is lehene jobban betartani de főleg a változatosságot! Nem kell egybe lefutni egy kört, megállhatsz közben gimnasztikázni, lehet bele szökdeléseket tenni, váltogatni a tempót, stb. Sőt bemehetsz a Nagyrétre, ahol kihasználva a természetes talajt, lehet felugrásokat is gyakorolni. A féllábas egyensúlyfejlesztő gyakorlatokat szintén. Ezek mind visszahatnak a futásodra tehát NEM kidobott idő és ráadásul több szempontból is felkészítik a térdedet (is) arra, hogy most a futás legyen a sportod.

Te tudod mennyi háttérmunka kell ahhoz, hogy a pályán eredményes legyen a versenyző. Itt is valami hasonlóról van szó.

Ami a technikát illeti, próbáld azt megszokni, hogy ha nem lenne zaj, akkor se hallja senki, hogy futsz. Puhán, nesztelen, gördülve előre. Ehhez szintén hozzá kell edződni az ízületeknek (is), tehát fokozatosan.

Ha esetleg tudok segíteni, keress nyugodtan!
Post Reply