Pihenő nélkül?

futás marathon running
Post Reply
zotya68
Posts: 3
Joined: 2012 Jul 27 Fri, 2:55 am
Location: Szekszárd

Pihenő nélkül?

Post by zotya68 »

Sziasztok!
Új vagyok a lapon, véletlen találtam az oldalra de rögtön elmondhatom, hogy rengeteg érdekes dolgot, olvasnivalót találtam! 44 éves leszek szeptemberben, 1 éve futok, kocogok napi rendszerességgel 4 km-ert. Teszem ezt egy éve, a hét minden napján! Több helyen olvastam itt a lapon a heti pihenőnapról illetve az éves pihenő periódusról. Az lenne a kérdésem, hogy ennek a heti pihenőnapnak esetemben lehet jelentősége? Írnátok valami bővebbet esetleg, ezeknek a céljáról, mikéntjéről beleértve az "éves pihenő" kérdéskört!? Annyit kimazsoláztam, hogy a célja az izmok, ízületek regenerálódása esetleges sérülések kivédése, regressziója. Nekem tulajdonképp könnyedén megy ma már ennek a távnak a teljesítése, különösebb fájdalmak nélkül szerencsére! Olvastam itt, hogy azért elég sokan küzdenek ilyesmivel. Annak ellenére nincs panaszom, hogy 2008-ban a jobb bokámon volt egy külső-belső szalagszakadásom illetve a bokaízület is valamelyest sérült. Szerencsére ez teljesen meggyógyult anno. A futást egy emésztőszervi megbetegedés kapcsán kezdtem el, az orvosom unszolására. Állíthatom, hogy az előírt szigorú diéta és a futás mára ebből teljesen kigyógyított! Túlságosan elkalandoztam... :)
A lényeg, hogy most tulajdonképp faramuci helyzetben vagyok, hisz nem a futásról hanem a pihenőről szeretnék, Tőletek profiktól, hozzáértőktől egy kis útmutatást kapni! Már csak azért is, mert eddig ez eszembe sem jutott, hogy pihenőnapot tartsak, talán nem is lenne egyszerű ezt megszokni, annyira a mindennapjaim részévé vált már a futás!
Előre is köszönöm, ha véleményetekkel, észrevételeitekkel megtiszteltek!
Madi
Posts: 23
Joined: 2012 Mar 09 Fri, 3:16 pm

Re: Pihenő nélkül?

Post by Madi »

Szia!
Nem vagyok sem profi, sem hozzáértő, de találkoztam már számos edzésprogrammal itt a neten, amelyekben egyáltalán nem szerepel az általad említett heti pihenőnap.
Jó példa erre Lydiard edzésmódszere, aki a mindennapos futás mellett tette le a voksát még úgy is, hogy napi 1-1,5 órás edzéseket javasolt és heti 100-160 Km-eket. De ugyanezt vallotta Iglói Mihály is, aki naponta 2x edzette a sportolóit. (Később annyit engedett, hogy vasárnap délután hagyott egy kis pihenőt... :D )
Ha az eddigi edzésintenzitás mellett az elmúlt évben eszedbe sem jutott pihenőt tartani, sérülésed nem volt és a túledzettség jelei sem mutatkoztak, akkor szerintem jó úton jársz.
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Pihenő nélkül?

Post by Gabesz »

Szia Zotya! Mivel rendszeresen ugyanannyit futsz - nem emeled a mennyiséget, nem versenyzel és nincs túledzés tüneted, így csatlakozva az előttem szólóhoz: nem szükséges pihenőnapot tartanod. Egyébként nem érzed monotonnak,hogy mindig ugyanazt futod vagy ez már napi rutin lett?
zotya68
Posts: 3
Joined: 2012 Jul 27 Fri, 2:55 am
Location: Szekszárd

Re: Pihenő nélkül?

Post by zotya68 »

Köszönöm szépen, hogy véleményeteket megosztottátok velem! Én is valahogy hasonlóképp gondolkodtam.
Nem is tudom, soha nem gondoltam arra, hogy monoton lenne, pedig abszolút jogos a felvetés, így utólag belegondolva! :) Tényleg, szinte napi rutin nálam, a változatosság annyi benne, hogy ahogy időm engedi mindig más-más napszakban teljesítem a távot. Egy kivénhedt atlétikapályára járok, sajnos a gumiszőnyeg már helyenként hiányos... Valami miatt az új, nemrég átadott pályára valahogy nincs indulásom. Megszoktam már a helyet, az arcokat jól ismerem, akik ide járnak, szóval nem unalmas inkább rutin! ;)
Madi
Posts: 23
Joined: 2012 Mar 09 Fri, 3:16 pm

Re: Pihenő nélkül?

Post by Madi »

Ha könnyen megy már a 4K, esetleg változatossá is teheted a futásaid a távok váltogatásával (rövidebb-hosszabb napok, de csak fokozatosan növelve!), vagy iramjátékokkal...
A problémádon, amiért elkezdted a futást, egyébként mennyi idő után segített?
zotya68
Posts: 3
Joined: 2012 Jul 27 Fri, 2:55 am
Location: Szekszárd

Re: Pihenő nélkül?

Post by zotya68 »

Tulajdonképp könnyedén teljesítem ezt a távot, simán tudnék akár tovább is futni. Néha gondoltam is rá, hogy emelni kellene a tétet! Végül mindig arra jutottam, hogy egy ilyen bokasérülés után, negyven felett már ez is "szép" teljesítmény! Persze, ez relatív. Majd meglátom, lehet megpróbálkozok majd időnként egy-egy hosszabb távval, persze csak fokozatosan.

Úgy egy-két hónap elteltével, már egyértelműen éreztem a pozitív hatásait a futásnak és persze, a speciális diétának. A betegségem 2009 végén, 2010 elején kezdődött heves alhasi fájdalmakkal, görcsökkel, hasmenéssel. Az összes létező diagnosztikai vizsgálatot elvégezték a colonoscopián keresztül gyomortükrözésen át klf. vékonybélvizsgálatokig, ultrahang etc. etc. Szerencsére semmi érdemi kóros elváltozást nem találtak a panaszok hátterében. A rosszullétek meg csak jöttek és egyre kínzóbbak voltak! Addig-addig, hogy csináltak egy ételallergia tesztet (vérvételből megy) és meg is lett a probléma forrása! Egy csomó élelmiszerre pozitivitás jött ki, a tejtermékeken keresztül az élesztőig, paradicsomig stb. Egy csomó mindent száműzni kellett az étrendemből! Ma már a tejen kívül ehetek újra mindent (félévente csinálnak tesztet) persze nem mértéktelenül. A saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy a mozgás, a futás milyen pozitív hatással bír az egészségre, az emésztőrendszerre! Ajánlom mindenkinek!
Borostyan
Posts: 1
Joined: 2012 Aug 13 Mon, 2:33 pm

Re: Pihenő nélkül?

Post by Borostyan »

Sziasztok!

A pihenőnapok iránt szeretnék én is érdeklődni, levelem hosszú, sürgősen megválaszolandó kérdést nem tartalmaz, persze örülök a mihamarabbi bejegyzéseknek.
1 hónapja kezdtem a futást, hetente kb. 4-5X futok, a bűvös 5 km átlépése kb. két hét múlva várható, pontosan nem tudhatom, nem számolok, nem írok, azért futok, mert jólesik.

Jún. 1 óta bringával járok H-P-ig melóba (20-20km), mivel nagyon rég bringázom (apukámmal hobbi szinten, nyaralás nincs enélkül), ezt a rövidke távot (sajnos) nagyon gyorsan megteszem. Ha tehetem, jógázom hetente 1-2x. Régebben íjászkodtam szintén apuval:). Egy éve leestem egy lóról, azóta a bal térden (ráestem csúnyán) érzékeny, a beágyazás, guggolás, fürdőkádból kimászás stb. nagyon nagyon sokáig gondot jelentett, ma már csak érzem, hogy van térdem alkalomadtán.

Futás előtt bemelegítek (?) (20 perces sétát teszek a kelenföldi futópályáig, sétálni nagyon szeretek, a bemelegítő gyakorlatokat utálom), futás után nem fáj semmi. Napokkal később sem fáj semmi sehol, csak érzem, hogy van bal térdem. Bocsánat, nem tudok ennél jobb megfogalmazással élni sajnos, a jobb térdemről nem érzem azt, hogy "van".
Szeretném megelőzni/elkerülni az esetleges negatív következményeket.
Kérdéseim: fussak kevesebb alkalommal egy héten? Tartsak több pihenőnapot? A 20 perces séta a pályához elég bemelegítő?
Laikus vagyok, fájdalomérzetem, izomlázam nincs, szívesen kelek fel futni, de ha azt írjátok lassítsak, lassítok.

Köszönöm!
Lecoq
Posts: 9
Joined: 2012 Aug 10 Fri, 5:35 pm

Re: Pihenő nélkül?

Post by Lecoq »

Sziasztok! En iden nyaron pont 10 eve futok mar, eleinte heti 1-2 alkalommal mentem kb. 3 km-t. Mostanaban normal periodusban kb. kethetente tartok 1 pihenonapot, kb. heti 80-kmt futok, azaz napi 10-12 km-t. A pihenonapok szamat fokozatosan csokkentettem, annak fuggvenyeben, ahogy szukseget ereztem. Szerintem amig jol esik a mozgas, es nincs semmi kovetkezmenye (fajdalom, serules, stb.) kar visszafogni a lenduletet.

Viszont ha peldaul fajdalom jelentkezik valahol, akkor vissza kell venni. A sajat peldamon okultam, elmeselem roviden. Eleinte a 3 km. egyben valo lefutasa is nagy nehezsegbe utkozott (sot nem szepitve a dolgot: keptelen voltam ra...), mivel 10 eve 108 kg voltam (182 cm-hez; most mar par eve 74-75 kg es ezt tartom). Aztan egyre jobban ment, orultem, mikor kb. ket honap mulva mar le tudtam futni egyben, es elkezdtem novelni a tavot 5-6 km-re, heti 2-3 alkalommal. Mikor mar ezt futottam vagy egy fel eve, ugy ereztem, hogy na, en mar felmehetek 10 km-re is: meg is tettem, kb. ket het atmenet utan elkezdtem tiz km-eket futni. Egy honap mulva megfajdult az egyik terdem (pedig akkorra mar vagy 20 kg-ot fogytam). Visszavettem a tavot 6 km-re (max. 7) majdnem egy even keresztul, es igy, az egy ev alatt fokozatosan vittem fel utana 10-re. Igy esett jol. A terdfajas ket-harom honap alatt fokozatosan eltunt es azota soha semmilyen hasonlo fajdalmam nem volt (az olyan kenyszerpihenoket leszamitva, amikor parszor pl. kavicsra lepve, jardaszigetrol lecsuszva meghuzodott a bokam - akkor par nap piheno elengedhetetlen volt).

Volt meg egy olyan rejtelyes dolog is egyszer, hogy az egyik terdem elkezdett "kattogni" lepcsozeskor. Egyaltalan nem fajt, igy nem is vettem vissza a futasbol, de amikor lepcson mentem fel, mindenki jokat derult a kozelemben. Aztan ez a szo legszorosabb ertelmeben egy napon egyik lepcsofokrol a masikra eltunt (nagyon jol emlekszem ra, hogy csendesse valt a lepcsozesem egyik fokrol a masikra!!) es soha tobbet nem jott vissza, pedig eltartott vagy ket evig.

A pihenonapokat is fokozatosan csokkentettem. Jelenleg en ugy erzem, hogy jol esik ez az utemezes, fokent akkor, ha - mint mostanaban - hetente egyszer futok egy hosszabb tavot (25 km). Akkor azert jobban esik, ha van elotte egy pihenonap, de van, hogy ket pihenonap kozott ket hosszabb is megcsinalok. Amikor csak a "monoton" 10-12 km-t futom nap mint nap, akkor van, hogy harom hetig sem tartok pihenot: ha minden nap jol esik a futas, miert fosztanam meg magam tole ? De ez persze az en velemenyem, nem vagyok szakember, csak egy lelkes amator, akinek a futas mar eletszukseglette valt.

Remelem, ez is segitett valamit - ez a sajat tapasztalatom.
Madi
Posts: 23
Joined: 2012 Mar 09 Fri, 3:16 pm

Re: Pihenő nélkül?

Post by Madi »

Borostyán,
Szerintem kezdő futóknak sok a heti 4-5 nap, ezt a soron következő hozzászólás is alátámasztja, de nekem is ez volt a tapasztalatom.
A futás más mozgás, mint a biciklizés - a láb ízületeit, így a térdet is, jobban megterheli, az ízületeknek pedig több időre van szükségük a terheléshez történő alkalmazkodásra, mint az izmoknak.
Szerintem tarts minden futásod után 1-2 pihenőnapot és heti legfeljebb 3 futás elég. Ha növeled is a távot az csak az egyik futásodon legyen a héten, a többit tartsd meg rövidnek.
Ha így sem múlik el a térded - ahogy Te írtad - "érzése", szerintem fordulj sportorvoshoz.

A séta pedig nem bemelegítés. Gyűjts tippeket pl. innen: http://www.youtube.com/watch?v=1MF1ojA0j_0
Post Reply