Futás melegben hőségben

futás marathon running
Post Reply
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Futás melegben hőségben

Post by Gabesz »

Futás hőségben avagy hogyan mérjük ki a max pulzusunkat

az elmúlt pár zivataros nap után hirtelen beállt a fülledt meleg. nosza neki itt egy hagyományos futóverseny a szigeti hendi.
pulzus mérő fel, hisz verseny lesz és hajtsuk meg!
már a kikocogás is rémisztő volt: szokásos lassú tempó és azt hittem hogy rosszul látom az órámat mikor 170-es pulzust mutat, miközben a tempóhoz tartozó pulzusom ilyenkor 150 szokott lenni, lassítsunk lassítsun, hisz a bemelegítés alacsony pulzuson megy! Jó, jó de hová lehet még innen lassulni?!

Verseny:

Múlt hónapban 23:24 -et futottam ami jónak mondható az idei futott kilométereim számához viszonyítva.
Most szerettem volna ezen belül futni ami kb 4:25 -ön belüli kiliket jelentett volna..
Neki indultam (a Hajós uszodánál van a rajt ) és 1 perc futás után amikor még a MAC -ig se futottam el már 180-on volt a pulzus! Ó!
1 kilométernél pedig már stabilan 190-en volt, ami rémisztőnek tűnik tekintve, hogy 197-198 körül van a max pulzusom!
Kb féltávnál az Árpád híd felé pedig 197-et, azaz max pulzust mutatott az óra :o , mivel nem éreztem, hogy itt a világ vége ezért megpróbáltam tartani a tempót, kicsit később még ránéztem az órára, de már csak nyugtáztam, hogy biztos elromlott vagy valami éppen bezavar hogy 200-at mutat..
Célban nem álltam meg, mert elég rosszul éreztem magam, elindultam a legközelebbi 400 méterre levő csaphoz.. nagyon távolinak tűnt. fejhűtés hideg vízzel és frissítés. Juli kérdezte, hogy mit futottam, mondtam, hogy 23:30-at, ami nem pb idén, viszont futottam egy max pulzust.. nézem, az órám 205! mondtam, hogy ezt én se hiszem el, majd otthon kiértékelem a zavarokat.

Itthoni kiértékelés: Nem mutatott rosszat az óra, a befutóban 204-re ment fel és kétszer mért a végén 205-ös pulzust, így a hőség miatt nem pb-ét hanem max pulzus könyvelhettem el.

Tanulság: a hőségben megugrik a pulzus (esetemben 10-12- vel volt több) azonos futó tempónál tehát mindenképpen rosszabb eredményre számíthatunk!

Pulzus diagram:

Image

Összehasonlitás az 1 hónappal ezelőtti futással -amikor sokkal kellemesebb hőmérsékletben futhattunk -, a pulzusom a célegyenesben ment fel 192-re és akkor még 6 másodperccel jobbat is futottam.
Image
Jutka
Posts: 4
Joined: 2009 Jun 06 Sat, 10:14 pm
Location: Budapest

Re: Futás melegben hőségben

Post by Jutka »

Tetszett, ahogy leírtad a pulzus szám emelkedést... :D. Elmondanád mivel méred, hogy diagramot is tudsz vele készíteni? Lehet, hogy ez az a Nike + iPod "csoda"?
Én hétvégén szoktam csak a Szigeten futni, de az utóbbi hétvégéken vagy nagyon meleg volt, vagy szakadt az eső. Azért azt láttam, hogy vannak megszállottak.
Arra is kíváncsi vagyok, hogy ezt az eredményt mennyi idő alatt érted el? Én 30 percnél rövidebb idő alatt még nem voltam képes lefutni (még csak pár hónapja futok).
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Futás melegben hőségben

Post by Gabesz »

úgy tudom a Nike-nak nincs pulzusmérője, van valami távolságmérője ami cipőben van..
viszont egy cipőt max 1000 kilométerig ajánlott hordani... egyesek meg házilag bebarkácsolják más cipőkbe.

Garmin Forerunner 305-össel futok most (az idő mellett méri a megtett távolságot, sebességet és a pulzust), szóval egy kész komputer.

Image
Jeladó van az övben, ami az órának továbbítja a pulzust.
Diagramot a számítógépbe áttöltött adatok alapján készít a szoftver.

Elterjedt pulzusmérő óra még a Polár, ami szintén sokat tud és vannak még egyéb noname cuccok 8-15 ezer ft között, amik nagy áruházakban kaphatóak, többnyire mutatják az aktuális pulzust, de már számítógépre nem tölthetőek fel az adatok.
A Polár óránál voltak gondok, hogy egy nagyfeszültségű vezeték közelében (ilyen több is van a szigeten a földben) megbolondult és hamis adatokat mutatott.

Másik kérdésedre: Ezt a sebességet elérni? Hm két évvel ezelőtt két perccel jobbat tudtam.. :oops:
Mondjuk azt, hogy egy átlagos testalkató fiú egy év futással elérheti, ha a nulláról indul, persze minden attól függ, heti hány kilométert fut..
Szóval sok mindentől függ, vannak ultrafutó lányok, akinek ez a tempó már gyors, viszont órákon keresztül képesek 6 percesben futni, amire meg mások nem képesek..
Szóval nem kell a sebességre hajtani, az eredmények úgyis jönnek majd a sok-sok futott kilométer után.
Jah és sokan azért hordanak pulzusmérőt, hogy ne fussanak túl gyorsan és belül maradjanak az aerob zónában az edzéseken.
Jutka
Posts: 4
Joined: 2009 Jun 06 Sat, 10:14 pm
Location: Budapest

Re: Futás melegben hőségben

Post by Jutka »

Köszönöm a válaszokat. Most jöttem a Szigetről, figyeltem, hogy van -e valakin valami hasonló szerkezet, de most éppen nem láttam. Korábban már láttam srácokat mellkasuk körül a ketyerével, de nem nagyon volt ötletem, hogy mi is ez. Most már okosabb vagyok. Igyekszem beszerezni egyet magam is.
Körbenéztem a neten, elég húzós árak vannak. A tiedhez hasonlók 50 ezer körül kezdődnek :( .
Pierre
Posts: 60
Joined: 2008 Jan 17 Thu, 8:38 pm

Re: Futás melegben hőségben

Post by Pierre »

Hú, ezek szerint tényleg ennyi a maxod! (Pontosabban legalább ennyi.)
Lehet, hogy csak 15 éves vagy? :))
Post Reply