A sportok királynője a királyok városában – a 119. Atlétikai Országos Bajnokság krónikája

Az új pálya…

A székesfehérvári Regionális Atlétikai Központ

Augusztus első napjaiban nagy történelmi múltra visszatekintő hajdani királyi székhely, valamint koronázó város, Székesfehérvár látta vendégül az atlétikai országos bajnokság versenyszámainak résztvevőit. Az újjá varázsolt Bregyó közi Regionális Atlétikai Központot tavasszal adták át - gyakorlatilag ez a fehérvári ARAk otthona, de edzhetnek itt amatőrök is. A 400-as rekortán mellé lelátókat és beltéri futósávot, ugróhelyet is építettek, valamint egy plusz 600 méter hosszú, bemelegítésre kiválóan alkalmas rekortán csík öleli körbe a létesítményt. Nézzük az ob történéseit szakáganként.

Sprintek, sprintváltók

A száz méteres egyéni és a százas váltó számok lebonyolítása után már az első napon, pénteken egyértelmű volt, hogy ebben a szakágban GEAC dominancia várható. A nőknél a szabadtéri szezonban remek formában versenyző Kaptur Éva győzött (11,52), a fiúknál pedig Karlik Dániel (10,47) diadalmaskodott. A harmadik gödöllői aranyat a 4X100-as női váltó szállította (Budai Alexandra, Kaptur Éva, Répási Petra, Kálmán Csenge – 46,54). A férfi százas sprintváltót a Szolnoki MÁV SE csapata (Boros Bence, Pázmándi Zsolt, Sipos János, Ecseki Dániel – 41,02) nyerte.

Kaptur Éva – női 100 és 200mKaptur Éva – női 100 és 200m

Négyszázon Kéri Bianka 54,24-es idővel, Móricz Bálint pedig 46,63-mal lett bajnok. Kétszázon 21,15-el szintén Móricz nyert, a hölgyeknél pedig a százon győztes Kaptur Éva ismét magabiztos győzelmet aratott (21,15). A Haladás VSE edzője, Lengyák György elmondta, hogy Móricz 400-as ideje jelenleg negyedik az európai ranglistán, és az is elhangzott, hogy elég ritka, hogy egy junior korú versenyző mind a 200, mind a 400 felnőtt férfi szakág ob aranyát bezsebelje. A 400 méteres férfi váltó igen szoros befutót hozott, amiben végül a GEAC kvartettje (Pozsgai Dániel, Móré Győző, Mucsi Róbert, Deák Nagy Marcell) felülmúlta a DSC-SI csapatát (3:12,73, ill. 3:12,97). A nők hasonló számában „szerepcsere” történt, itt a DSC-SI múlta felül a GEAC alakulatát: Szarvas Dóra, Aradi Bernadett, Lesku Roberta, Sárkány Fanni (3:48,88 és 3:50,81).

Középtávok

Pénteken rendezték az 1500-as döntőket. A nőknél a két régi rivális, Kenesei Zsanett és Gyürkés Viktória csapott össze az aranyért, a hajrában Zsanett bizonyult erősebbnek (4:23:60). Kenesei sikerét részben az előző napok salzburgi edzőtáborával magyarázta. A férfiak 1500 méteres vetélkedésében Kazi Tamás hajrában (3:52,49) nyert, majd a verseny után úgy nyilatkozott, hogy a most a győzelem volt számára a cél, nem törekedett kimagasló időeredményre. A 800 méteres vasárnapi döntőben a férfiaknál szintén Kazi Tamás nyert (1:48,50) klubtársa, Gutema Emanuel előtt (mindketten DSC-SI), a nőknél pedig ismét szoros befutót láthattunk: 1. Kéri Bianka (2:09,01), 2. Kenesei Zsanett (2:09,71), 3. Aradi Bernadett (2:09,92).

Kazi Tamás 800 m 1500 méterenKazi Tamás– 800m, 1500m

Hosszútáv

Ötezren a női verseny igen színvonalasan alakult, végül Erdélyi Zsófia (16:28,95) lett az első, a szintén újpesti Papp Krisztina és Kovács Zsófia (VEDAC) előtt. (A zürichi atlétikai eb-n Erdélyi Zsófi és Papp Kriszta is rajthoz áll majd…) Férfiaknál ebben a versenyszámban Bene Barnabás nyert (14:44, 54), Gregor László és Soós Dániel előtt.

Akadály

Sokáig úgy tűnt, hogy Minczér Albert és Dani Áron csak az utolsó pillanatokban fogja a 3000 akadály versenyszámát dűlőre vinni, de az élen futó Minczér (8:46,10) körről-körre tudott egy picit még „húzni”’a tempón, és Áron a vége felé már nem tudta átvenni ezt a sebességet. A lányoknál Gyürkés Viktória magabiztosan győzött akadályon (10:16,33).

Minczér Albert és Dani Áron gátfutás a 3000 akadály versenyszámábanFérfi akadály – elöl Minczér, mögötte Dani

Gát

A férfi gátfutást újfent nagy várakozások előzték meg, hiszen ebben a számban évek óta kimagaslóan jók az eredmények, Kiss Dániel és Baji Balázs révén. A hamarosan kezdődő zürichi eb-n mind a ketten ott lesznek… A bajnokságot ezúttal Baji nyerte (13, 52, az előfutamban 13,36), Kiss (13,95) és Szűcs Valdó (14,18) előtt. Női száz gáton Kerekes Gréta 13,72-vel bizonyult a legjobbnak, megelőzve a Honvéd két több próbázó kiválóságát, Krizsán Xéniát (14,10) és Zsivóczky-Farkas Györgyit (14,18). Női 400 gáton a hazaiak örülhettek, hiszen az ARAK-os Zsiga Mónika (1:00,76) nyert, míg a fiúknál testvérharc alakult ki Koroknai Máté (50,50) és Koroknai Tibor (51,17) révén.

Dobások

A férfi súlylökést Rakovszky Tibor (17,62m), a nőit Márton Anita (55,93m) nyerte. A női diszkoszt szintén Márton Anita nyerte (51,09m), míg a fiúknál ebben a számban Kővágó Zoltán (62,66m) söpörte be az aranyérmet. Kalapácsvetésben a nemzetközi szinten lassan már verhetetlennek mondható Pars Krisztián ismét kitűnő eredménnyel rukkolt elő (81,38m); a nőknél pedig Orbán Éva 70,88 méteres dobása egyben bajnoki rekordot is jelentett. A gerelyt Bogdán Annabella 50,73, Magyari Zoltán pedig 72,91 méterre hajította el. A kiváló versenyeket hozó hajításoknak, dobásoknak és lökéseknek köszönhetően a zürichi eb-n több dobónk is indul majd: Kővágó Zoltán (diszkosz), Szikszai Róbert (diszkosz), Pars Krisztián (kalapács), Hudi Ákos (kalapács), Németh Kristóf (kalapács), Márton Anita (súly), Orbán Éva (kalapács).

Ugrások

A férfi magasugrás Bakosi Péter és Fayoyomi Dávid versenyét hozta, végül Bakosi 2:17 méteres ugrásával legyőzte Amerikában készülő ellenfelét. Nőknél a tavaly Coloradóban az év főiskolai atlétájának megválasztott Szabó Barbara 185 centiméterrel lett az első. Rúdugrásban az ifj. Szabó Dezső 5,10 méterrel ugrotta túl ellenfeleit, míg a nőknél Erős Enikő 4,00 méterrel győzedelmeskedett. Távolba Virovecz István 7,74m-t, Schmelcz Vivien Fanni pedig 6,41m-t ugrott. A hármasugrás Hoffer Krisztina (13,02m), és Pál Robin (15,40m) aranyát hozta.

Női rúdugrás – Erős EnikőNői rúdugrás – Erős Enikő.

,

A 119. Atlétikai Magyar Bajnokság online stream adása felvételről, helyszíni eredményközléssel

Videó: 119. Atlétikai Magyar Bajnokság - 1. nap
Videó: 119. Atlétikai Magyar Bajnokság - 2. nap
Videó: 119. Atlétikai Magyar Bajnokság - 3. nap

Az atlétikai eb-re utazó magyar keret: Atlétikai Eb – Huszonöt fős magyar csapat/

Az ob részletes eredményei: 119. Atlétikai Magyar Bajnokság eredméynei