Térd-kötőszövet?

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
KingstonKai
Posts: 1
Joined: 2020 Jun 16 Tue, 10:16 am

Térd-kötőszövet?

Post by KingstonKai »

Korábban is rengeteget sportoltam, azonban a futást csak alkalmanként és viszonylag rövid távokon (2-3000 méter)űztem. Idén nyáron kezdtem el ráérezni a hosszútávfutás ”ízére”. Augusztus elején összeszedtem egy sérülést, melynek következtében a jobb térdem bal oldala begyulladt, és alig volt mozgatható. 3 hét elteltével újrakezdtem az edzéseket, és támadt egy elhamarkodott ötletem: felkészülök a budapesti félmaratonra. 3 hét edzéssel, melyben voltak 7-10-17 kilométeres távok is mindenféle panasz nélkül, sikeresen abszolváltam a félmaratont is. Visszahűlve azonban ismét előjött az augusztusi sérülésem: bal térd begyulladt, kinyújtás-behajlítás csak nagy nehézségek árán sikerült. 4 nap gyulladáscsökkentő után a gyulladás elmúlt, azonban a térdkalácsomon, a bőr alatt ki tudok tapintani egy ”köteget” (ín v. szalag?), ami feltételezésem szerint a futás közbeni ismétlődő mozgás során irritálta a térdkalácsom. Kérdéseim, hogy miféle sérülés ez, egyszerű túlerőltetésből, vagy valami másból fakadhat, hogyan lehetne hatékonyan kezelni, mennyi ideig kell pihentetnem, van-e esély arra, hogy a későbbiekben is fussak hosszútávon (természetesen az ahhoz szükséges felkészülés után), egyáltalán milyen esélyei vannak a szövődménymentes felépülésnek?

Megtisztelő válaszáért előre is köszönettel:
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Térd-kötőszövet?

Post by Éngyógytornám »

Kedves KingstonKai,

Érdemes lenne vmilyen képalkotó vizsgálatot végezni vagy legalább értő kezek által megvizsgálni.

Amúgy mindenképp változatos edzést javaslok (instabil felületek, agility, futóiskola, saját testsúly, stb.). A monoton terheléssel szembeni ellenállóképességet, a változatos edzéssel lehet növelni. Ez sok idő mert az edzéshez kiegészítő edzés társul. Az alkati adottságainkból adódó határainkat csak így tudjuk kitolni. Külön figyelmet érdemel a láb, mert felépítéséből adódóan kompenzálja az alsó végtagot (főleg térdet) érő hatásokat. Amit nem kompenzál az a térdre hárul, ami nem arra való és ilyen tüneteket produkálhat. Ezért van jelentősége a láb minél jobb, flexibilisebb állapotát segítő masszázsnak, manuális kezelésnek is.

Barna
Locked