Mozgás és gyógytorna

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Kedves Fórumozók!

Ezt a topicot azért nyitottuk, hogy különböző mozgásszervi problémákat, panaszokat beszéljünk meg.

Ennek talán leghasznosabb módja ha a konkrét kérdéseitek apropóján tesszük.
Tevékenységem fókuszában a boka, láb és egyéb alsóvégtaggal kapcsolatos témakörök állnak. Például:

-vájt láb (túl magas hosszboltozat),
-bütyök,
-bedőlt boka (bokasüllyedés),
-harántsüllyedés (lúdtalp),
-aszimmetrikus lábtartás és mozgásminta,
-medence deformitások,
-alsóvégtag streching,
-túlterhelésből adódó panaszok,
-prevenció, rehabilitáció, stb.

Image
Hajrá!
Last edited by Éngyógytornám on 2011 Nov 20 Sun, 4:31 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Akinek lapos lába az lúdtalpas?

Amit a köznyelv lúdtalpnak nevez, az valójában a harántboltozatunk lesüllyedése.
A harántboltozat a láb hosszanti boltozatára merőleges és főleg szalagok stabilizálják.

A harántsüllyedés jele lehet hogy az előláb szétterül, azaz szélesebbé válik,
a talp közepén az ujjak tövénél bőrkeményedés jelenik meg és
a talp égő érzése vagy fájdalma az ujjak tövénél.

Következménye lehet az öregujjnál kialakuló bütyök.

Megelőzése érdekében kerüljük a túlterhelést. Azaz,
válasszunk megfelelő sportcipőt,
rendszeresen nyújtsuk a vádlinkat,
tudatosítsuk a megfelelő futó vagy egyéb sportági technikát.

Fontos, hogy tudatában legyünk, hogy milyen a lábtípusunk, mert bizonyos alkati sajátosságok hajlamosítanak a harántsüllyedésre. Az alkati sajátosságokat pedig már az edzéstervezésnél célszerű figyelembe venni.

:o
Last edited by Éngyógytornám on 2011 Nov 19 Sat, 4:24 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Lúdtalp vagy bokasüllyedés?

Az előbbi az előláb kiszélesedése, szétterülése, az utóbbi pedig a lábtőnek, ha úgy tetszik az alsóugróízületnek illetve saroknak az eltérése.
A kettő akár együtt is előfordulhat.

Ha a láb hosszboltozata magas az még nem garancia arra, hogy a sarok statikai szempontból jól áll. Sőt, nagyon is problémás lehet.
Optimális esetben, hátulról nézve a sarok tengelye, a lábszárral egy függőleges vonalba esik. Bokasüllyedéskor, függetlenül attól, hogy mennyire magas a hosszboltozat, a sarkak kifele fordulnak és a boka közelebb kerül a talajhoz. Erre utal a bokasüllyedés kifejezés.

A sarok kifele fordulása, az alsóugróízület elmozdulását jelenti. Ilyenkor, valójában nemcsak a sarokcsont kifele fordulásáról van szó, hanem azzal együtt a lábtő másik része, az ugrócsont, pedig a talajjal párhuzamosan befele fordul. Ezért lesz a láb belső kontúrja, ahogy mondani szokták "gacsos".

Nos ez a jelenség mindenkinél előfordul például talajraérkezésnél.
A baj az, ha ez állapot folyamatosan fennáll. Következtében:

megváltozhat a testtartás és mozgáskép,
romlhat a sportmozgások hatékonysága,
nő a sérülések kockázata, stb.

Image

Mit tehetünk?

A mezítlábas mozgás természetes talajon mindenképp jó. Pl.: freezbee, tollas, stb.
A gyógytornát ha szükséges érdemes személyre szabottan összeállítani.
Azt, hogy érdemes-e lúdtalpbetétet csináltatni szintén egyedileg kell mérlegelni.

Többször fogalmaztam feltételes módban. Oka, hogy a bokasüllyedésnek is többféle fokozata van, az alkati sajátosságtól kezdve a komoly, panaszt okozó formákig. Tehát a sportban, ahol a nüanszok is számítanak, minden láb egyedi bánásmódót kíván!
Last edited by Éngyógytornám on 2011 Nov 20 Sun, 9:36 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Segíthet a masszázs?

A minap, egy apuka keresett 15 éves fiával, aki versenyszerűen atletizál.

Minden nap van edzés, heti egyszer pedig erőnléti edzés, benne lépcsőzéssel. Természetesen a terhelésnek megfelelő cipőt vásároltak és mégis a fiúnak rendszeresen, sőt folyamatosan fáj a lábszára. A cipőboltban mondták, hogy lúdtalpas és arra gondoltak, hogy ez áll a panasz hátterében.

Nos, megjelent egy nagyon magas, nagyon vékony fiatalember. Nyílvánvalóan hirtelen nőt sokat és a mozgásrendszer megváltozott alkotóelemei még nem adaptálódtak az új test sémához.
Ezért is nagyon feszes a vádlija és hamstringje is. Előre hajolva újja messze nem éri el a talajt és nem tudja felvenni a telitalpon guggoló helyzetet.
Ugyanakkor lába alkatilag laza, ami kedvez sportágának de pont ezért a merevségből adódó kompenzáció is a lábra hárul.

A feszes izmok minden lépésnél "megtépik" a csonthártyát, a kompenzáló izmok és szalagok pedig túlterhelődnek. A túlterhelt ízmok lefutásában jelzi a fájdalmat.

Mit tehetünk?

Mivel sportolóról van szó csak az edzővel és edzéstervvel összhangban lehet beavatkoni!

A terhelést csökkenteni kell annyira, hogy két edzés között teljesen regenerálódni tudjon. Azaz másnap panszmentesen kezdje el a munkát.
Ebben valóban segíthet a masszázs és a nyújtás. A nyújtási gyakorlatokat egyénileg kell összeállítani és beépíteni a levezetésbe illetve bizonyos gyakorlatokat naponta többször is célszerű megismételni.

A kompenzáció miatt túlterhelt boka és láb izületeket rendszeresen át kell mozgatni, 1-1 izomerősítő gyakorlatot pedig szintén az egyéni edzésprogramba kell beépíteni.
harangadam
Posts: 1
Joined: 2012 Jun 03 Sun, 10:00 pm

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by harangadam »

Üdv Mester!
Izomzat, és térd/ek vizsgálata a célpont!

22 évvel ezelőtt amatőr szinten futottam szupermaratont, de a versenyen futás közben elütött 1 autó: gerinc műtét, egyik térd: 4, másik 1 műtét - 6 év alatt stabilizálódtam. Azóta nem futottam rendszeresen, de 1 hónapja rákaptam újra. 32 nap alatt 24x futottam. A szigetkör (5.260 m) elsőre 28.48 volt.
A legutóbbi - a legjobb - 23.00 és nem ájultam el. Anno, 30 km-ig 4'/km ment, s mivel ez a mostani gyanúsan jó idő a fentiek és a korom tekintetében (45 vagyok) elmentem egy edzőhöz, aki azt mondta: keressek ortopéd orvost? gyógytornászt? mert muszáj megtudni; izomzat tekintetében mekkora a 2 láb között a különbség - nehogy bármi baj legyen, ugyanis a szakszeme xint van különbség a 2 láb között. /Mindez idő 1ébként ráadásul még 74-es ébredési pulzussal - juhhéj!
Most 4 napig lázasan feküdtem /megfáztam a fitnessben a légkonditól, de már jól vagyok, holnaptól mozgok.
Innentől azonban ésszel xetnék edzeni, mert eddig minden nap abban a szellemben futottam: jobb időt akarok, mint tegnap.
Milyen vizsgálattal lehet lemérni ezt a bizonyos izomzati különbséget, és kell-e ehhez rtg - ha igen, nyilván ez orvost is igényel?!

/A gerincet hagyjuk - ezt folyamatosan védem napi gyógytornával; többet érte nem tehetek. A térdeim viszont már recsegnek-ropognak; azért minden áron nem akarok futni./

Előre is köszönöm a választ!
Harang Ádám
harangadam@gmail.com
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Kedves Ádám!

Erre csak azt tudom mondani keressen meg. http://www.engyogytornam.hu vagy +36 20 381 3116

Röntgenre most nincs szükség. Ha van régi azt szívesen megnézem.
Végtaghosszkülönbséget kell mérni és ha van akkor megbeszélni, milyen teendő van vele.
A két oldal stabilitását (propriocepció) össze kell hasonlítani.
Igen, az izomerőt izomcsoportonként szintén.
És a nyújthatóságot is.

Üdvözlettel: Barna
Zola
Posts: 2
Joined: 2012 Sep 22 Sat, 9:50 am

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Zola »

Tisztelt Hollós Barna! Nemrég elkezdtem műszakos munkarendben dolgozni, ez miatt nem is járok kocogni jó ideje, sajnos mindig fáradtak a lábaim, egyszerűen nem esik jól a futás. Pihentetés-frissítésre szeretnék valami tanácsot kapni, én valamilyen maszírozós papucsra gondoltam (saolin, kavicsos), hátha van valami bevált varázsszere erre a problémára.... Előre is köszi a segítséget.
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Kedves Zola!

Sajnos varázsszerrel nem rendelkezem.
Mezítláb kavicson, füvön...
Az ön által említett lábbelik is jók lehetnek.

Nem baj ha nem erőlteti a kocogást, viszont lehet valami (akár mezítláb is űzhető) sportjátékot kezdeni amíg újra lesz kedve a futáshoz. Pl. frizbi, röpi, tollas, stb.
Zola
Posts: 2
Joined: 2012 Sep 22 Sat, 9:50 am

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Zola »

Tisztelt Barna, köszönöm az ötleteket, megpróbálkozom vele.
Attila
Posts: 2
Joined: 2012 Nov 19 Mon, 10:44 am

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Attila »

Kedves Gyogytornász

Azért írok mert achilles szakadásom volt 2011 februárban.Megűtötték minden rendben azóta már sportolok óvatosan hobbi szinten(futás,foci),szeretnék tanácsot kérni hogy milyen típusú bemelegítést csináljak,esetleg mozgás elött használjak bemelegítő krémet( pl:nicoflex)?Az ép lábamat mitől kiméljem hogy melegítsek be nehogy sérülés legyen a vége.Van e valami speciális gyakorlat,mire figyeljek?

A válaszát előre is köszönöm.

Viczena Attila
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Kedves Attila!

Minél változatosabb és komplexebb bemelegítést. Beleértve, hogy emelkedjen a pulzus, legyen benne karkörzés, törzsdöntés, előre és hátra hajlás, guggolás. Aztán kombinálva a karköröket felugrással, guggolásból felállással. Ha jól kombinálja az ember, akkor az előre hajlás egyben nyújtás is a hátsó combizomnak, vádlinak. Aztán felugrások pl. járdaszegélyre. Aztán leugrás páros lábra egy lábra, nem ellépve a leérkezést. Szökdelések. Ha lehet akkor mindez mehet lejtős, emelkedős talajon is. Minden talajra érkezés legyen hangtalan. Futás előlábbal talajt fogva, az iramot váltva a mérsékelt tartományon belül, különböző nyomvonalon pl. cikkcakkban. Lehet ingafutás a fordulóknál 1-1 fekvőtámasszal.
Nem annyira speciális mint inkább komplex. Talán sikerült érzékeltetni, hogy a bemelegítés egy kisebb fajta "tornaóra". Aztán jöhet a specifikus rész, az ön stílusában és edzéstervének megfelelően. A bemelegítő krém jó, de nem pótolja azt a keringést amit a pulzus emeléssel lehet elérni.
Mindent szimmetrikusan de ahol deficitet tapasztal azt lehet az érintett oldalra kicsit többet gyakorolni. A bemelegítés is minőségi, precízen végrehajtott feladatokból álljon. Pl a körzések teljes mozgáspályán, a törzshajlítás nyújtott térddel. A karral kombinált ugrásoknál érezve, hogy valóban lendít, gyorsít a kar.
Ha van rá mód, akkor mindezt mezítláb is.
Hát dióhéjban ezek a szempontok. A variációk száma végtelen, ha ráérez az ember, akkor ezekből kiindulva már tudja színesíteni és élvezettel csinálni :smile

B.
Attila
Posts: 2
Joined: 2012 Nov 19 Mon, 10:44 am

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Attila »

Kedves Barna

Köszönöm a segítséget,tanácsokat.Most már van némi fogalamam a feladatok típusáról végre.
:smile

Attila
judit65
Posts: 2
Joined: 2012 Dec 29 Sat, 10:53 pm

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by judit65 »

Kedves Barna!
A férjem részleges Achilles-ín szakadást szenvedett 2012. május elején. Egy hétig gipsz rögzítést kapott, azután 3 hónapig "csizmát" hordott 3 sarokékkel, melynek számát fokozatosan csökkentette. Ezen kívül biciklizést és úszást javasoltak neki, de sem fizikoterápiát sem gyógymasszázst nem írtak fel neki. A bokacsont mellett a belső oldalon a sarok irányában egy csomó érzékelhető, amely kisebb nyomásra is érzékeny. Kérdésem, hogy otthon milyen gyakorlatokkal vagy masszázzsal segíthető a gyógyulás, illetve az oldalukon található excentrikus gyakorlat ebben az esetben is végezhető-e?
Válaszát előre is köszönöm!
Judit
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Kedves Judit!

A fokozatosságot betartva, nyújtó, erősítő és egyensúlyfejlesztő gyakorlatokat is érdemes végezni.
Először kézzel kapaszkodva, majd lassan de segítség nélkül aztán lehet instabil felületen végül pedig lendületesen, dinamikusan gyakorolni.
A feladatokat érdemes egy gyakorlatsorrá fűzni. Nem egy gyakorlatból csinálni pl. 10-et hanem a gyakorlatsort megismételni többször egymás után.
Lehet egyszerű elemekből építkezni:
guggolás, előre hajlás, ha közben a sarok egy küszöbön van könnyebb, ha az előláb akkor nehezebb.
Fellépés, lelépés, átlépés, valamilyen stabil emelvényt használva. Szivacs vagy gumipárnára akár ráugrani is lehet.
Vagy labdapattogtatás, közben hol térdből rugózva, hol pedig lábujjhegyre emelkedve, és hol páros hol féllábon.
Stb.
Mindenkinél más egy kicsit, hogy mi számára a "kulcs" gyakorlat.

Ha úgy érzik nincs változás, akkor azért javaslom keressenek meg valakit akiben bizalmuk van!

Üdvözlettel: Barna
judit65
Posts: 2
Joined: 2012 Dec 29 Sat, 10:53 pm

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by judit65 »

Kedves Barna! Köszönöm szépen a válaszát, kipróbáljuk a gyakorlatokat!
Boldog Új Évet Kívánok! :smile
Judit
Locked