Mozgás és gyógytorna

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
manita
Posts: 2
Joined: 2013 Mar 21 Thu, 3:47 pm

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by manita »

Tisztelt Hollós Barna

A problémánk a következő: Fiam 11 éves lesz és egyre furcsább a mozgása a lépcsőn amikor lefelé megy, a futása is változott rossz irányban, sokkal darabosabb.
Voltunk ortopédián de ott röntgent csináltak azt mondták, hogy minden rendben a lábával.
Csináltattunk neki számítógépes talpbetétet is, így már a térde nem fáj!
Izmos lába van de nagyon kötöttek az izmai, (apukája is ilyen típus) előrehajolva a lábszár közepéig ér el a kezével...! Azt gondolom gyógytorna segítene neki, de az ortopédiára május utánra van új időpont, nem szeretnék addig várni! Szereti a sportot, de borzalmas nézni ahogy fut pl. a labda után! Fájdalomról nem igazán panaszkodik, talán ez is olyan, hogy megszokta ezt a darabos mozdulatot és ő észre se veszi! Esetleg tud valami megoldást, segítséget nekünk, szeretnék ennek a végére járni!!

Köszönettel: manita
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Kedves Manita!

Igen van ötletem.
Nem a klasszikusan elterjedt gyógytornára gondolok hanem egy egyéni tréning programra ami összhangban van a fia sportágával. Ez biztos, hogy egy dinamikus program kell legyen amit egyelőre felfoghatunk úgy mint egy önálló edzés. Később ezt a gyakorlatanyagot majd a bemelegítésbe, levezetésbe lehet majd integrálni.
Viszont látatlanba úgy, hogy nem ismerem a képességeit és nem vizsgáltuk meg mi lehet a panaszok hátterében nem lehet senkit sem terhelni.

Ha gondolják elérnek, szívesen segítek!
manita
Posts: 2
Joined: 2013 Mar 21 Thu, 3:47 pm

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by manita »

Tisztelt Hollós Barna

Nagyon szépen köszönöm a válaszát, élni fogunk a lehetőséggel és felkeressük önt!!!

Köszönettel: Manita
kiriosz
Posts: 1
Joined: 2013 Oct 15 Tue, 3:27 pm

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by kiriosz »

Tisztelt Hollós Barna!

A bokámban lévő szalagokat erőltettem meg 3 hónappal ezelőtt futás közben, mert egyenetlen füves talajon futottam. Mivel egyáltalán nem tudtam lábujjhegyre állni, vagy magassarkú cipőt felvenni, ezért két hónapot pihentettem, és piros lóbalzsammal kenegettem és fásliztam be, ami a duzzanatot levitte. A fájdalomra időnként fájdalomcsillapítót vettem be, és a gyógyvíz valamint a Kneipp-től sokkal jobban mozog már, lábujjhegyre tudok állni, de magassarkú cipőt nem tudok még fölvenni. Fokozatosan mozgok újra, második hónaptól alkalmanként aerobicra járok és ejtőernyőzök is, mozgáshoz viszont Nicoflex krémet és fáslit vagy bokarögzítőt használok. Most újra rosszabb, megint duzzadt és fáj. Kérdésem, hogy teljesen le kell állnom minden mozgással? Mennyi idő alatt jöhet helyre, és hogy mit tehetek még hogy elmúljon a fájdalom?

Előre is köszönöm válaszát!
Judit
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: Mozgás és gyógytorna

Post by Éngyógytornám »

Kedves Judit!

Engedje meg, hogy erre most személyes dolgokat írjak. Hasonló esetben természetesen hallani sem akarok, hogy mindent abbahagyjak. Megszoktam figyelni, hogy az adott mozgás mely elemeit tudom megcsinálni az aktuális sérülés ellenére és azokat rendületlen gyakorlom. A többit ha lehet módosítva ha nem akkor hanyagolom a gyógyulásig.
Ilyenkor előtérbe kerülhet a törzsizom erősítés, újra van idő gyakorolni a hidat vagy kézállást vagy a felnőtt játszóterek korlátjain húzódszkodni, átfordulni, stb. Ezek lendületes élvezetes mozgások legalábbis számomra ami némileg kárpótol egy túlterhelt bokaszalag miatti kényszerpihenő esetén.
Aztán ahogy javul a helyzet lehet zsámolyon gyakorolni a lendületes fel-lelépéseket, fel-le ugrásokat, aztán lehet a zsámoly elé szivacsot tenni és ugyanezeket instabil felszínre érkezve, illetve arról indulva, stb.
A legutolsó a hosszú monoton terhelés, az valóban hosszabb idő lehet. De nem kell addig várni mert sok minden már addig is végezhető ld. fentebb sőt végzendő is, pont azért, hogy utána bírjuk terepen ha kell, aszfalton ha kell, stb.
Meggyőződésem, hogy ez a háttérmunka, háttértréning normál időszakban is sportolásunk része kellene legyen és akkor nem lenne annyi húzódás, túlterhelés, stb.
Nagyszerű időszak lehet ez az edzések újragondolására, átalakítására, szó sincs leállásról.

Persze látatlanban nem lehet megmondani, hogy melyik szalag milyen mértékben sérült így ha nem érzi, hogy ha lassan is de jó irányba mennek a dolgok, akkor mindenképp vizsgáltassa meg a bokáját. Remélem hamarosan arról ír, hogy újra fut sőt még profitált is ebből az átmeneti időszakból. Üdvözlettel: Barna
Locked