külboka és sarokcsont törés

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
kisbenga
Posts: 1
Joined: 2013 Sep 03 Tue, 3:02 pm

külboka és sarokcsont törés

Post by kisbenga »

Autó balesetben sérültem meg,a külboka és sarokcsontom tört el a csuklóm mellett. Nem műtötték. 6 hétig volt fekvőgipszem,majd levétel után nem kaptam járót. A csuklómmal nincs gond,a lábammal annál inkább. A bokámat tornáztatom(lábfej fel-le,oldalra,körzés,persze amennyire engedi,légbiciklizés),de a legkisebb terhelésre őrületes nyilalást érzek benne. Mankóval sem tudom terhelni,vízben sem. Járok gyógytornára,de csak azt hajtogatják,hogy menni kell,de nem bírom egy picit sem terhelni. Mit tudnék tenni,hogy újra járjak?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: külboka és sarokcsont törés

Post by Éngyógytornám »

Kedves Kisbenga!

Sajnos elkéstem a válasszal, rosszul állítottam be az emlékeztető funkciót. Remélem jól van és lesz alkalmam "jóvátenni" a mulasztásom.

Így utólag csak annyit mindannyiunk okulására, hogy a járásig, terhelésig el kell jutni. A járás, a terhelés a rehabilitáció célja. Ha menne nyilván nem járna az ember terapeutához. A csontgyógyulás megtörtént elvileg már lehet menni és terhelni, de ez még csak a lehetőséget jelenti. Az odavezető utat fel kell építeni, meg kell tervezni.

Sok lehetőség van arra, hogy a gyakorlás során csak részterhelés érje a sérült oldalt. A feladatok is különböző testhelyzetben végzendőek és nem csak járófeladatokban lehet gondolkodni. Nem csak a teherviselésben és távolságban kell fejlődni, hanem az egyensúlyban, mozgékonyságban (agilitás), flexibilitásban is. Külön érdemes figyelni a két oldal szimmetriájának helyreállítására.

Eszközök nélkül is lehet kreatívan megoldani a feladatot, de ha van egy bordásfal, egy kezelőágy, egy zsámoly, egy gumi párna, egy agilitás létra akkor már biztosan megoldható a fokozatos haladás. Külön kiemelném a különböző támaszhelyzeteket, egyensúlyhelyzeteket. A gyakorlás során ne a mennyiségre törekedjünk, hanem, hogy minél precízebben hajtsuk végre a feladatot.

Látatlanban persze könnyű okosnak lenni és nehéz megmondani, hogy miből mennyit, de én ezeket a szempontokat tapasztaltam jónak.

Ui.: szóba jöhet még kinesiotape használata is.

Üdvözlettel:
Locked