bokasüllyedés gyerekkorban

a lábterapeuta válaszol
Forum rules
Lábterápia.
Itt mondhatod el a tapasztalataid és kérdezhetsz.
aki válaszol: Hollós Barna humánkineziológus
Locked
Nagy Judit
Posts: 2
Joined: 2014 Jul 03 Thu, 8:03 pm

bokasüllyedés gyerekkorban

Post by Nagy Judit »

10 éves kisfiamnak erős bokasüllyedése van. Tornázunk és csináltattunk cipőt is. Röpke 3 hónap alatt elkészült, közben nyár lett. A cipő teljesen zárt. Szandált már nem tudok iratni, mert ugye mint tudjuk, 1 évben csak egy ortopéd lábbeli jár. Azt szeretném tudni, milyen szandált szerezzek neki, amihez nem kell recept, vagy milyen betétet??? Pl. rendeljek a netről szupinálót? Tudtok valami megbízható forrást, vagy egyszerűen tanácsot?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: bokasüllyedés gyerekkorban

Post by Éngyógytornám »

Kedves Judit!

Hát ez napi kérdés a praxisunkban, így sokszor láttam már, hogy ami a szülő szemével "csúnya" lúdtalp nem biztos, hogy annyira veszélyes. Sőt tornával, mozgással, sporttal szépen megerősödnek a gyerekek és ha a "laposabb" láb marad is a boka bedőlése normális keretek közé kerül. A boka gyengesége az amit érdemes megszüntetni, a lazább, laposabb lábfelépítés önmagában nem baj, sőt több szempontból még kedvező is!

Mindig tiszteletben tartom a szülő álláspontját, - magam is apa vagyok -, és jó lenne ha az egészségügyben is jobban figyelnének rá, mert sokszor hamarabb és helyesebb diagnózishoz lehetne jutni. Ugyanakkor a "bokakérdés" gyakran túl nagy hangsúlyt kap és túlságosan betét és cipőközpontú.
A kérdés az, hogy van-e panasza a kisfiának és mozgással, tornával, sporttal panaszmentessé tehető-e. Itt a nyár, rengetegféle mezítlábas mozgásra is lehetőség van. A fő kérdés, hogy szeret-e egyáltalán mozogni illetve, ha igen akkor mit és mennyit mozog.

Ha valaki aktív, szívesen és sokat mozog legyen az gyerek vagy felnőtt és még akkor is vannak panaszai, esetleg megfontolandó a lúdtalpbetét.
Biztos vagyok benne, hogy Ön helyesen ítéli meg a helyzetet, pusztán csak egy új szemponttal szerettem volna bővíteni a problémára való rálátást. Ha bármiben tudok segíteni, elérnek, üdv:
Nagy Judit
Posts: 2
Joined: 2014 Jul 03 Thu, 8:03 pm

Re: bokasüllyedés gyerekkorban

Post by Nagy Judit »

Kedves Barna!

Asszem tegeződhetünk!
Köszönöm a gyors válaszod! Azt hiszem, valóban durva Máté fiam bokasüllyedése, mert a bokája nagyon befelé áll, még a cipész is riogatott, hogy ezzel nagyon kéne foglalkozni. Kb. 5 éve járunk ortopédiára. Először sarokemelő, torna, aztán betét, majd ugyebár a cipő. Napi fél órát kéne lúdtalptornázni, erre most idén 4. osztályban rájött egy gerincferdülés is, azt is tornáztatni kellene napi szinten. Ha tudsz nekem mutatni egy gyereket, aki minden nap legalább 1 órát gyógytornázik, megemelem a kalapom. Mi sem tudjuk ezt tartani.Legalább is belőlem, a hajcsárból is hiányzik a fegyelem. A doki szerint ha nem csináljuk rendesen, még fűző is lehet belőle. Ráadásul a lábboltozat közepe táján egy hupli is megjelent. Néha panaszkodik, hogy itt-ott fáj a lába, de mostanában panaszmentes.
Szeret sportolni: focizik, biciklizik, kosarazik. Kb. napi össz. 1 órát. Nem kövér, de erős testalkatú, van egy kis poci. Nem egy hiperaktív fajta.
A mezítlábazással nemigen tudok mit kezdeni, hiszen a lakásban nem ér semmit, a kertben pedig nem járkálunk annyit. Ahhoz meg kicsi, hogy focizni lehessen benne.
Nem akartam panaszkodni, de most úgy érzem, kicsit megrekedtünk...
Szerinted akkor nincs értelme "tudományos" szandált és betétet keresni?

Üdv: Judit
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: bokasüllyedés gyerekkorban

Post by Éngyógytornám »

Kedves Judit!

Írtam privát üzenetet, de néhány dolog azért itt is hasznos ha megvan.

A jó az, hogy a riadalom és a boka kinézete nem mindig egyenesen arányos egymással. Azt kell megnézni, hogy mit tud és mire/mennyire erősíthető meg. Ez nem feltétlenül jár együtt látványos esztétikai változással.

Napi félóra a klasszikus értelemben vett "lúdtalptornára" nemcsak nem reális, de túlzás is. Azért hangsúlyozom a mozgást/sportot mert ennyi idő alatt nem csak a lúdtalp de az egész test is szépen megerősíthető és nem unalmas sőt jó esetben még élvezetes is. A bemelegítésbe, levezetésbe lehet aztán beépíteni 1-1 plusz speciális gyakorlatot.
Álláspontom szerint bizonyos mértékben a mezítlábas tréning is szükséges, de jó esetben ez is adaptálható az edzésekhez.

A gerincferdülésnek valóban van olyan speciális mozgásanyaga, ami semmi mással nem helyettesíthető. Azt mindenképpen külön kell megtanulni, sőt egyénileg mert ilyen esetben minden gyakorlatot egyénre szabottan kell megalkotni (sajnos ez utóbbi nem az én területem, de azt látom, hogy így van értelme).

Azt viszont merem állítani, hogy kis helyen, kis kertben is rengeteg hasznos és komplex feladatot lehet végezni. Ha csak a különböző felugrásokat említem, akkor is egész edzésre való gyakorlatsort lehet összeállítani.

A szandál ügyben azt mondanám, hogy a "tudományos" alapú döntés helyett nyugodtan vegyék meg azt amiben úgy látja, hogy a leginkább jól áll a kisfia lába.

Üdv:
Locked