fájdalmak

futás marathon running
stokinge
Posts: 5
Joined: 2012 Oct 25 Thu, 2:23 pm

Re: fájdalmak

Post by stokinge »

Szia Barna! Köszi a tippet. Megpróbálom ma, hogy közben megállok gimnasztikázni egy kicsit, hátha. Egyébként tegnap kint voltam és letoltam egy kímélő 5,3 kilométert, ami után rendben van a térdem, úgy néz ki, csak a 10km sok még neki. Ezt a távot most kicsit mellőzöm. Amit tapasztaltam, hogy kb 2 kilométer kell ahhoz, h a térdemet ne érezzem, kezdésnél mindig érzem egy kicsit. Ez nem igazán fájdalom, de mégiscsak valamiféle jelzés. Pedig a bemelegítést komolyan veszem, minden edzés előtt csinálok egy 1,1 km-es erős sétát otthonról ki a szigetig, és a helyszínen is átmozgatok. Használok bemelegítő krémet is.
Kiegészítő edzésként egyébként heti 1 óra squash. és otthon gimnasztikázom (fekvő, hasizom köredzés). Érdekes, hogy a squash nem viseli meg a térdem, biztosan azért, mert az változatosan terheli a térdem, a futás pedig egy pontban, így a futás közbeni gimnasztika biztosan segíteni fog. Az eredeti sportom egyébként versenytánc, ami abszolút láb és térdcentrikus sport, és ott sosem volt semmi problémám, ezért is lepett meg, hogy a futásnál jelentkezett ilyesmi.
Olvastam olyat, hogy ha nem elegendő a szénhidrát bevitel akkor fájhatnak az izületek terhelésre. Mivel most egy szénhidrát,szegényebb diétát tartok, ez közrejátszhat vajon? Mellőzöm a cukor, fehérkenyér, tészták, krumpli és rizs fogyasztását, a szénhidrátbevitelem nagyrészt gyümölcsből, zoldségből jön, és persze a húsban is van valami, amit természetesen nem hagytam el.
Üdv: S
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia S.!

Örülök, hogy rendeződni látszik a dolog.

A dietetika nem az én területem.
De biztos, hogy nem lebecsülendő az anyagcsere szerepe. Ugyanakkor nem hiszem, hogy a redukált szénhidrát bevitel lenne most a kulcs.

Köszi a visszajelzést, üdv!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Gabesz »

stokinge wrote: Olvastam olyat, hogy ha nem elegendő a szénhidrát bevitel akkor fájhatnak az ízületek terhelésre.
Futóktól hallottam: a folyadékhiány okozhat ízületi fájdalmakat, hiszen akkor az ízületek közé is kevés "kenő" folyadék jut.
stokinge
Posts: 5
Joined: 2012 Oct 25 Thu, 2:23 pm

Re: fájdalmak

Post by stokinge »

Hú, ez jó ötlet, hajlamos vagyok kevés folyadékot bevinni. Figyelni fogok rá. Ma ismét kint voltam, és megint csak 5,3 at futottam, de közbetettem pár ritmusváltást, pár szökkenést amikor éreztem a terhelést. Sétára váltani nem mertem, mert még érzékeny vagyok rá, ha leállok, és nehéz újraindulni. Köszi a tanácsokat. Jövő héten nekimegyek a hosszabb távnak , és lássuk meg. Üdv: S
stokinge
Posts: 5
Joined: 2012 Oct 25 Thu, 2:23 pm

Re: fájdalmak

Post by stokinge »

Sziasztok, úgy tűnik a porcerősítő szedése és a folyadékbevitel megoldás. tegnap 12 km-t futottam, és a térdeim eléggé jól viselik, azt nem mondom, hogy már nem érzem, de futás közben egyáltalán nem éreztem fájdalmat, és bár utána, és most, még másnap is érzem, hogy terheltem, messze nem annyira erős, mint volt, mondhatni, ez már a mozgás utáni kellemes fájdalom. Szóval köszönöm a tanácsokat :D
Üdv:
S
sanyi78
Posts: 2
Joined: 2013 Feb 06 Wed, 8:57 pm

Re: fájdalmak

Post by sanyi78 »

Sziasztok

Elkezdtem a futást,egészen pontosan ma futottam 2-dik alkalommal. A problémám az hogy 3-400 méter után elkezd fájni a lábam elől boka térd közti lábszár. Kis séta után újra próbálom de ugyan az mindíg, és séta közben sem múlik el, a végén még járni is alig tudok. Mitől van ez mit csinálok rosszul, esetleg valakinek volt e hasonló
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Sanyi!

A jelenség nem egyedi.
A hátterében lehet izomgyengeség vagy nem megfelelő nyújtás,
lábstatikai eltérés,
nem megfelelő lábbeli választás.
Mivel most kezdted lehet nem csendes és lendületes a futásod, azaz a technika is okozhatja.
A mesterséges talajon futás relatíve egysíkúan terhel bizonyos izmokat. Tehát most az (újra)kezdésnél némely izmok nagyon dolgoznak még mások maradnak terheletlenül ami szintén oka lehet a panaszodnak. Pl. egy labdajáték esetében ez kevésbé áll fenn. Ezért szerencsés ha többféle mozgásformát váltva tudsz végezni.

Hogy esetedben melyik áll fenn látatlanban nehéz megmondani, de mindegyikre van megoldás :)
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Gabesz »

Sanyi, az előttem szólót már csak egy kis olvasmánnyal tudom kiegészíteni: sípcsont fájdalmak.
sanyi78
Posts: 2
Joined: 2013 Feb 06 Wed, 8:57 pm

Re: fájdalmak

Post by sanyi78 »

[quote="Éngyógytornám"]Szia Sanyi!

A jelenség nem egyedi.
A hátterében lehet izomgyengeség vagy nem megfelelő nyújtás,
lábstatikai eltérés,
nem megfelelő lábbeli választás.
Mivel most kezdted lehet nem csendes és lendületes a futásod, azaz a technika is okozhatja.
A mesterséges talajon futás relatíve egysíkúan terhel bizonyos izmokat. Tehát most az (újra)kezdésnél némely izmok nagyon dolgoznak még mások maradnak terheletlenül ami szintén oka lehet a panaszodnak. Pl. egy labdajáték esetében ez kevésbé áll fenn. Ezért szerencsés ha többféle mozgásformát váltva tudsz végezni.

Hogy esetedben melyik áll fenn látatlanban nehéz megmondani, de mindegyikre van megoldás :)[/

U
Rövid bemelegítést csináltam, cipőnek semmi köze a sporthoz még nem vettem erre alkalmaw cipőt csak próbafutás volt hogy hogyan bírom.
schnippchen
Posts: 2
Joined: 2013 Mar 01 Fri, 9:26 pm

Re: fájdalmak

Post by schnippchen »

Sziasztok! Ajánlanék egy blogot, ahol sok hasznos infót találhatnak a futók - többek közt a sérülésekről is:
lefutomamaratont.blogspot.hu

Kellemes és sérülésmentes futást mindenkinek!
lbence
Posts: 2
Joined: 2013 Mar 27 Wed, 8:25 pm

Re: fájdalmak

Post by lbence »

Sziasztok!

2-3 éve futok rendszeresen az alapozó időszakban, hobbi szinten kerékpár versenyzem. 8-15 km közötti távokat szoktam megtenni, de sajnos idén ez nem sikerült. Egy combizom húzódást nagynehezen leküzdöttem két hónap alatt, és ezt követte egy fájdalom a másik lábamban. A bal vádlim külső oldalának az alja kezdett el fájni, alacsonyabb terhelés eredményére elmúlt, de most sajnos újra előjött. Néha éreztem az achilesem is, de sztem ez nem az. Mielőtt elmegyek dokihoz tud vki esetleg javasolni valamit?

Előre is köszönöm,
Bence
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Bence!

Mivel több "sérülésed" is volt meg kellene keresni a hajlamosító tényezőt. Ez lehet alkati, lazaság-feszesség, lábstatikai ok de edzés technikai is.
Bármi is az valószínűleg kiegészíthető az edzésed egy olyan mozgásprogrammal amivel a jövőben elkerülheted ezeket.

A bal vádlid alja ha nem Achilles, akkor a belső talpélt alulról a talp felől a talajra szorító izom ináról vagy ínhüvelyéről van szó. A gyulladásra vonatkozó javallatok biztosan hasznosak. Látatlanban sajnos csak azt tudom mondani, hogy minden edzés elején legyél teljesen panaszmentes. Melegíts alaposan, sok szökdelés, felugrások, a végén nyújts és közben próbáld variálni a megszokott programot.

Üdv: Barna
lbence
Posts: 2
Joined: 2013 Mar 27 Wed, 8:25 pm

Re: fájdalmak

Post by lbence »

Szia!
Köszönöm a gyors választ. A combizomhúzódás alatt sikerült 5 kilót felszednem - és ezzel átlépnem a bűvös 100-as határt - valamint az addig használt támasztékos cipőmet lecseréltem egy sima Nike Lunarra. Jelenleg 94 vagyok,de 90 kilósan futottam félmaratont is, mondjuk akkor tagadhatatlanul sokkal jobb kondiban voltam. Szóval sztem a hízás és a nem fokozatos visszaszokás lehet a hiba. Ha elmúlik a fájdalom 4-5 kmes laza futásokkal kezdek, hátha úgy nem jön elő.

Bence
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia,

még annyit az előbbiek fényében, hogy érdemes a törzserősítésre is gondot fordítani, mert egy dolog a súly de az is számít, hogy mennyire tudod tónusban tartani pl a hasizmokat. Hatékonyabb is lesz a futás, de a bokádra is kevesebb járulékos mozgás jut.

Barna
SzLivi
Posts: 2
Joined: 2013 Apr 26 Fri, 12:45 pm

Re: fájdalmak

Post by SzLivi »

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
2 éve futok rendszeresen, hetente 2-4 alkalommal, az első évben csak max 5km-t, mostanában 11-13km-t alkalmanként. Külön nem melegítek be, hanem az első 1-2km-en nagyon lassan kocogok (azt olvastam, ez is jó), de a végén szoktam nyújtani. Tény, hogy betonon futok, de a cipőm betonra való, sőt minden kritériumnak megfelel, amire használom(lábtartás, futás ideje).
Néhány napja, futás közben megfájdult a bal bokám elülső része(sípcsont és ugrócsont találkozásánál), a futás végére pedig a bal térdem külső, alsó része is. Másnapra elmúlt, de a tegnapi futásom alkalmával a 4. km környékén újra jelentkezett a boka elülső részén a fájdalom, de sokkal erősebben, és hamarosan a bal térdem is fájt. Lefutottam a távom, ami tudom, nem biztos, hogy jó ötlet volt.... Ma reggelre egy kisebb duzzanat lett a bokámon(pont a hajlatban a két csont találkozásánál), max 1cm átmérőjű, de fájdalom elég jelentős, ha lépek, és sajnos a térdemben is érzem.:( Feltételezem a térd fájdalmam attól van, hogy a bokám miatt máshogy terheltem a térdem.
Meg tudjátok mondani, hogy mi lehet ez? Elég, ha csökkentem a mennyiséget(nem szeretném amúgy) és kicsit pihentetem, máshogy melegítek be vagy nézessem meg orvossal?

Nagyon köszönöm a segítséget!
Lívi
Post Reply