fájdalmak

futás marathon running
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Livi!

Ha a duzzanat nem múlik nézesd meg. Amúgy ha ilyesmi történik legjobb azonnal nyugalomba helyezni, hűteni és valami módon rögzíteni. Ez utóbbi eset függő, hogy mivel és hogyan. Viszont most, hogy újra kezded is javaslom a kinesiotapet.

A bemelegítés növeli a pulzust, biztosítja az ízületek kenését és előhívja a sportágspecifikus mozgásmintákat. De egy csomó izom csak indirekt, segítőként vesz rész a futásban, így azok ha a bemelegítés is csak futás sosem kerülnek igazán előtérbe. Ezért érdemes szökdeléseket, felugrásokat, guggolásokat, stb. is végezni a bemelegítés második felében. Tehát a bemelegítés legyen változatos, lendületes.

Mielőbbi gyógyulást :)
SzLivi
Posts: 2
Joined: 2013 Apr 26 Fri, 12:45 pm

Re: fájdalmak

Post by SzLivi »

Éngyógytornám wrote:Szia Livi!

Ha a duzzanat nem múlik nézesd meg. Amúgy ha ilyesmi történik legjobb azonnal nyugalomba helyezni, hűteni és valami módon rögzíteni. Ez utóbbi eset függő, hogy mivel és hogyan. Viszont most, hogy újra kezded is javaslom a kinesiotapet.

A bemelegítés növeli a pulzust, biztosítja az ízületek kenését és előhívja a sportágspecifikus mozgásmintákat. De egy csomó izom csak indirekt, segítőként vesz rész a futásban, így azok ha a bemelegítés is csak futás sosem kerülnek igazán előtérbe. Ezért érdemes szökdeléseket, felugrásokat, guggolásokat, stb. is végezni a bemelegítés második felében. Tehát a bemelegítés legyen változatos, lendületes.

Mielőbbi gyógyulást :)
Szia Barna!

Nagyon köszönöm a gyors és hasznos választ! :smile
Hamarosan be is szerzem az általad említett kinesiotapet és változtatok a bemelegítésen is! Na és persze pihentetem egy-két napot.:(
Ha valakit érdekel, majd megírom a kinesiotapes tapasztalataimat. :smile

Köszönöm még egyszer!

Lívi
mkese
Posts: 2
Joined: 2013 May 21 Tue, 9:23 pm

Re: fájdalmak

Post by mkese »

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
Lassan több mint 20 éve kézilabdázom. Van két kisfiam, egy 3 éves és egy 8 hónapos :smile Amikor a nagyobb 8 hónapos volt, visszamentem játszani és nem okozott gondot a mozgás. Most ismét úgy gondoltam, hogy itt az ideje a mozgásnak és elkezdtem kb 1 hete futni csak rövid távokat a lakásunkhoz közel, persze aszfalton. Futócipőt nem vettem még, a régi teremcipőmet használom. Az első napokban jól esett egy kis mozgás, de azóta fájnak a lábaim és a futás sem esik jól. Alig bírok megállni a lábamon, össze akarnak csuklani mintha nem is az én lábaim lennének és mintha soha nem sportoltam volna. Mi lehet az oka, izomgyengeség vagy szükségem tényleg egy aszfaltra való futócipőre? Köszönöm előre is, Móni
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Móni!

Sajnos az izmok nehezen szokják meg a folyamatos terhelést.
A lassú rostok gyorsan fáradnak és hosszabban regenerálódnak. A gyors rostok pedig eleve is nehezen bírhatók munkára egy hosszabb kihagyás után. A robbanékonyság mint képesség nagyon hamar leépül.
Viszont ahhoz, hogy lendületes, szép futásod legyen valamennyi dinamika is szükséges. Félre ne értsd nem sprintekre gondolok.

Egyelőre sok rövid szakaszt futnék és csak arra figyelnék, hogy könnyed, laza és szép legyen. Közben gimnasztika. Ez így nem állóképességi edzés de az izomzat regenerálása szempontjából fontos.

Ne csüggedj, jobb lesz!
mkese
Posts: 2
Joined: 2013 May 21 Tue, 9:23 pm

Re: fájdalmak

Post by mkese »

Szia Barna,

nagyon köszönöm a gyors és hasznos választ :smile megfogadom tanácsodat :smile

Még egyszer köszönöm,
Móni
idavid
Posts: 2
Joined: 2013 Jun 08 Sat, 2:30 pm

Re: fájdalmak

Post by idavid »

Sziasztok,

Régóta sportolok, többféle sportágban, 3 évig triatlonoztam - most kaptam rá a futásra igazán, szeretnék néhány kilót leadni, illetve ősztől már futórendezvényeken is részt venni. Egy régi Adidas futócipőben kezdtem el, 6:30 tempókkal futok aszfalton 3-7 km-t, heti legalább 3x - régebben a 10K sem volt probléma. Éreztem, hogy a cipő nem az igazi sem csillapításban, sem formában, 30 perc után zsibbad a bal lábam - sikerült is egy húzódást beszereznem, úgy bicegtem haza 1 hete. Azóta pihentettem, úszni voltam egyszer, de maga a séta is fájt jópár napig.

A héten bementem a Nyúlcipő szakboltba, ahol az Asics Gel Cumulus 13-t ajánlották több próba után is, ezt meg is tudtam vásárolni akciós áron. A cipő maga nagyon kényelmes, de a tegnapi első teszt alatt a vádlim külső és belső oldala, illetve a combom hátsó része fokozatosan kezdett el fájni futás közben, érdemi távot/időtartamot még kocogni sem bírtam. Itthon nyújtottam, a gyógytornászom (egy karsérülés miatt járok hozzá, de ebben a témában is kapóra jött) által mutatott gyakorlatokat elvégeztem - sem izomlázam, sem fájdalmam nincs mára...a jelenség teljesen szimmetrikusan jelentkezett.

Lehetséges, hogy az új futócipő kicsit átformálja a hibás, rossz cipőben kialakult futóstílusom és emiatt eddig meg nem mozgatott izmokat "fedezek fel"? Vagy csak a bokám gyenge, és szoktatnom kellene? Ha igen, hogyan?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia,

igen lehetséges, hogy a cipő is visszahat rád azzal, hogy könnyebben tudod benne helyesen kivitelezni a mozgást.

Bokaerősítésre egyensúlyfejlesztő gyakorlatokat javasolnék. Pl. leugrás valahonnan féllábra érkezve, az egyensúlyt megtartva, ...
A saját stílus kialakításában és, hogy képet kapj a bokád felkészültségéről hasznos lehet arra alkalmas terepen a mezítláb futás, különböző szökdelések, fizbizés, ...
pági
Posts: 1
Joined: 2013 Jun 09 Sun, 6:44 am

Re: fájdalmak

Post by pági »

Sziasztok!

Közel egy éve kezdtem el futni , úgy gondoltam ideje lesz beszereznem egy jobb minőségű futócipőt. Asics GT-2000 mellett döntöttem( úgymond szakember segítségével...)
Hetente 3-4 alkalommal futok, 8-10 km-es távokat , hétvégeken 12-14 km is összejön. Az új cipőhöz már több mint 1 hónapja próbálom a lábam hozzászoktatni, de igen keservesen megy.
A 10 km-es távot nem merem benne bevállalni. Már az első alkalomkor megfájdult a jobb lábam hajlító izma ( csak gondolom, hogy az mivel lépcsőzésnél igen kellemetlen érzés kerít hatalmába..),
valamint a jobb talpam 3-4 km után iszonyatosan égni kezd és a láb újaim eléggé megfájdulnak és a térdemben is érzek néha egy kis bizonytalanságot.
Eddig alacsonyabb kategóriás Nike cipőt használtam,megcsináltam vele a Kékes Csúcsfutást, lefutottam benne egyszer a félmaratoni távot...nem volt különösebb problémám.
Tanácstalan vagyok, esetleg még sem a megfelelő cipőt választottam.... vagy nem is az új cipő a panaszaim okozója ?
gebra
Posts: 1
Joined: 2013 Aug 26 Mon, 3:58 pm

Re: fájdalmak

Post by gebra »

sziasztok,

furcsa jelenségtől szenvedek. nem futok hosszú távokat, olyan 5-8 km között, mikor hogy alakul, mikor hogy esik jól. az utóbbi időben pár alkalommal olyan 3 km-nél elkezdett zsibbadni a bal lábam (mindig csak a bal). aztán ha túljutok az 5 kiflin, akkor ez kimegy belőle, és mintha nem is lett volna.
próbálkoztam alaposabb bemelegítéssel, nyújtással, hátha az okozza, de nem segített. játszottam a cipőmmel, hogy lazábbra fűztem (bár egyébként sem szokásom túlhúzni), hátha ez okozza, de ezzel sem fedeztem fel összefüggést. igyekeztem a tartásomra jobban odafigyelni, hátha...
tapasztaltabbakhoz fordulnék, vajon mi okozhatja, és főleg mit tehetek, hogy kiküszöböljem?

köszönöm!
akoss80
Posts: 4
Joined: 2011 Oct 03 Mon, 2:25 pm

Re: fájdalmak

Post by akoss80 »

Sziasztok!
Én nagyon szerencsésnek mondhatom magamat,hogy futás közben nincsenek fájdalmaim, pedig elég régóta futok. Csak izomlázam szokott néha lenni,ha 1-2 hetet kihagyok. De arról is gyorsan el tudom terelni a gondolataimat, hála az MP3-asomnak. Sajnos a múltkor olyan szerencsétlenül ejtettem le,hogy széttört. De már sikeresen pótoltam, a Media Markt webáruházán keresztül ,azóta megint csak én és a zeném van a világon ha futok!
pizee
Posts: 1
Joined: 2013 Sep 03 Tue, 11:03 am

Re: fájdalmak

Post by pizee »

Sziasztok,
három hete kezdtem el futni, teljesen kezdőként. 39 éves vagyok, nincs túlsúlyom, és tényleg úgy érzem, hogy minden jótanácsot betartottam. Vettem jó futócipőt szakboltban, amit kifejezetten nekem javasoltak. Pronáló lábam van, és betonon futok, egy Saucony ProGrid Phoenix 6-ost ajánlottak. Abszolút fokozatosan kezdtem el futni, első héten 1 perc futás 2 perc séta 30 percig, 2 naponta, azóta is még csak a 3 perc futás 2 perc sétánál tartok, viszont a térdeim belső oldala el kezdett fájni, főleg a bal (ezen az oldalon nagyobb mértékű a bokasüllyedésem - nem tudom összefügg-e) Először csak az egyik futásnál kezdtem el érezni, hogy a becsapódásnál fáj, a sétáknál és utána nem. Úgyhogy utána 1 nap pihenő után újra futottam, és megint fájt. Most már sétánál is érzem kicsit. Nem merek újból ráterhelni, pedig nagyon nem szeretném feladni a futást, ha végre egyszer belevágtam! Ja! És rendesen lenyújtok mindig a végén.... Hogyan tudnám fájdalommentessé tenni a futást? K
Köszönöm a válaszotokat!
Zita
timibp
Posts: 2
Joined: 2014 Jan 30 Thu, 12:44 am

Re: fájdalmak

Post by timibp »

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, hogy mi lehet a gond a térdeimmel, futás terén nagyon kezdő vagyok.
2 éve kezdtem el konditerembe járni 2-3 alkalommal egy héten., kardiózom és súlyzós gyakorlatokat végzek utána. Futni tavaly tavasszal kezdtem el, de csak benti futópadon. A 0-ról indulva, kezdetben 5 perc futás, majd 5 gyaloglás, ezt ismételve 3-or, majd egybe 10 perc, utána újra 5.... míg el nem jutottam 20 percig ( tavaly szept. környékén) egybe futáshoz. Utána ismét emeltem, 20 perc után még 5-vagy 10 perc futás jött a gyaloglás után. Erre dec elején a futás után elkezdett fájni a 2 térdem hátul, főként hajlításnál, ill. lefelé lépcsőzésnél. Futás közben nem fáj, de most már minden hajlításnál érzem... Visszább vettem a tempóból, már csak 20 percet futok, nincs több ráadás, de nem érzek javulást. Bemelegítésként a futópadon kezdek sétálva, 10 percet és utána 8-8,5km/h sebességgel szoktam futni. Szedek 2 hete ízületvédőt is, nike dart 10-es cipőben végzem mindezt. A futás közben a külső talp élére érkezem, már ezt is megnéztem.
Mit rontottal el? Túlterheltem? Teljesen hagyjam abba a futást vagy a gyaloglás megengedett?
Bármilyen jellegű tanácsot szívesen fogadok :)

Timi
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Kedves utóbb Hozzászólók!

Nekem az tűnt fel, a leveledben és a praxisomban is, hogy nagyon helyesen, sokan nagy gonddal választjátok a futócipőt és tervezitek az edzés hosszát, intenzitását. Viszont ez csak néhány paraméter. Ez mindenképpen kevés ahhoz, hogy az egész test beleértve a leggyengébb pontot, ami nálad a térd felkészült legyen a futásra. A futás ha csak a hossza és sebessége változik bizonyos képességeket, testtájakat fejleszt, míg másokat (túl)terhel vagy éppen érintetlenül hagy. Nem kell ennek így lennie, lehet a futás az egész test karbantartója és szabadidőnk egyik örömforrása.

Ehhez azonban a futóedzéseket változatossá kell tenni. Nem csak futni! Rengeteg szökdelés, irányváltás, felugrás. A törzs izmainak edzés közbeni aktiválása pl. négyütemű fekvőtámaszokkal. A terepválasztása is változatos, sima, kemény, füves, göröngyös. Időnként lehet mezítláb is futni de legalább valami futásos játékot játszani pl. frizbizni.
Most csak a legkézenfekvőbb dolgokat említettem. Az edzés helye és a futó ismeretében még számtalan dologgal színesíthető az edzés.

Tény a megtett kilométerek száma csökkenhet. De ezen szempontok betartásával a technika javulhat, a fájdalom enyhül vagy csak később jelentkezik és nem utolsó sorban új mozgásélményeink lesznek. Tekintsd a futást egy komplex feladatnak aminek csak egy része a konkrét futómozgás. A többi az arra való felkészülés.

Ez nem szokott az edzéstervekben szerepelni de néha azért látni rá jó példát. Ne tévesszen meg az, hogy vannak akik tudnak csak futni. Igen, nem vagyunk egyformák, lehetnek jobb adottságai a futáshoz valakinek vagy erősebb vázrendszere. De meggyőződésem, hogy színesebb edzések bőven kárpótolnak minket ezért.

Jó edzést! Üdv:
zseton80
Posts: 1
Joined: 2014 Mar 14 Fri, 11:40 am

Re: fájdalmak

Post by zseton80 »

Sziasztok!
Az alábbi problémával kapcsolatban szeretném a segítségeteket kérni...
Párom kb 2 hónapja kezdett futni. Eleinte szépen fokozatosan, több megállással, lassú tempóban teljesítette a Margit-sziget kört, a futás estéjén és másnap volt némi térd fájdalom, és arra is panaszkodott, hogy a vádlija nagyon be van állva. Az utóbbi pár alkalommal viszont már kénytelen feladni a távot, mivel már az első néhány lépés után annyira beáll a vádlija, hogy lépni alig tud. Hozzáteszem, hogy sosem kummantjuk el sem a bemelegítést, sem a nyújtást, tisztában vagyunk ezek fontosságával, és ennek megfelelően járunk el mindig. Egyéb edzésen végez lábgyakorlatokat, guggolásokat, stb, ott nem jelentkezik hasonló probléma, viszont amint kocogni kezd, szinte azonnal jajgat az a két szép vádli.
Mi lehet az oka, és véleményetek szerint hogyan tudjuk kezelni a problémát? Eltökélt a lány, a kezdeti nehézségek ellenére mindenképpen szeretné folytatni a futást, de nem szeretném, hogy minden alkalommal kudarcélménnyel és fájdalmakkal térjen haza...
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Marci
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Marci!

Tetszik a lelkesedés annak érdekében, hogy együtt tudjatok futni :)

A http://www.futas.net/gyogytorna/ és http://www.engyogytornam.hu oldal írásain kívül és látatlanban nem nagyon tudok újat mondani csak megerősíteni, hogy a kezdeti futóedzéseknek nem feltétlen kell futásból állnia. Rengeteg szökdelés, ugrálás, ugrókötelezés, cikk-cakk futás, carioca (https://www.youtube.com/watch?v=Stjij7WGCgE), fizbizés (mezítláb rohangálás), és még rengeteg dolog végezhető, ami változatosan és fokozatosan vezeti be a terhelést. Aztán mindig egy kicsit több klasszikus értelemben vett futás. Futás és ne kocogás, mert ez utóbbit sokkal könnyebb rossz technikával csinálni, előnytelen lábtartással ami önmagában is okozhatja a még edzetlen bár szép vádlik fájdalmát.

Ha így sem megy akkor konkrét vizsgálat alapján lehet többet mondani. Üdv:
Post Reply