lábszár gond

futás marathon running
lgaga
Posts: 2
Joined: 2009 Apr 11 Sat, 8:50 pm

lábszár gond

Post by lgaga »

Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok futás témában, két hete kezdtem csak az egészet, miután eltöltöttem minden mozgás nélkül jópár évet (azaz jól eltunyultam).
Kezdésként a pesti rakparton szoktam futni heti háromszor fél órát, de az az igazság, hogy még ezt is csak néhány közbeiktatott sétálással tudom kivitelezni egyelőre (viszont érzem a fejlődést!) :)
Ami miatt most írok, hogy egyre jobban fáj futás közben (és most már utána is egy ideig, sima gyaloglás közben is) a lábszáram, pontosabban a bokám és a térdem közt nagyjából "fél úton", elöl. Ez normális, és feleslegesen problémázok? Vagy valami ismert dolog, és rosszul csinálok valamit? Először sima izomlázra gondoltam, de ez "nem olyan". Esetleg a rossz cipő teheti?

Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Üdv,
Gábor
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

Szia Gábor! Nem kell aggódnod, ezen minden kezdő futó átesik. Túlerőltetés okozza, vegyél kicsit vissza az edzésből.
Egy erőltetett gyors gyaloglás is képes sípcsont ínhüvelygyulladást okozni.
Ha nagyon fáj (akkor is amikor nem futsz), akkor gyulladáscsökkentő és a jegelés segít.
Cipő belejátszhat a dologba, de a hirtelen elkezdett edzésadag növelése inkább okolható.
Ha lehet, akkor a betont is kerüld.

Itt egy cikk:
Sípcsont gyulladás

Ha egy hónap múlva is van panaszod, akkor orvos.
lgaga
Posts: 2
Joined: 2009 Apr 11 Sat, 8:50 pm

Re: lábszár gond

Post by lgaga »

Gyanús volt, hogy ez valami szokásos, ismert dolog lesz, mégsem találtam meg...
Mégegyszer köszi! :)
kerekes72
Posts: 9
Joined: 2009 May 29 Fri, 6:36 pm

Re: lábszár gond

Post by kerekes72 »

Sziasztok!
Ma kezdtem érezni hogy bal térdem külső része talán a szalag fáj néha belenyilal ez szokványos vagy tulerőltettem tudok tőle futni csak néha csinálja és ha megpihen utánna érzem kicsit majd mikor elkezdek futni mintha bejáródna majd néha ismét belenyilal!Tulerőltettem a térdszalagot de csak bal lábamon?Vagy atovábbi terheléstől elmúlik?segítséget kérek!Előre is köszi nektek!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

inkább túlerőltetésre gyanakszom. velem egyszer fordult elő, mikor edzetlenül túl hosszú kerékpárútra mentem és már fájtak a térdem hajlatánál levő külső ínak, szalagok (szintén bal láb) viszont nem volt mese, mert esteledett és haza kellett valahogy jutnom át a hegyeken...
a túlerőltetés miatt még évek után is visszajön. saját esetemből kiindulva pihentetést javaslok, de ebben a "sérülésben" nem vagyok járatos, időnként látok ilyen beírást a topikokon, de nem a tipikus futó sérülés.
imbolygó
Posts: 7
Joined: 2009 Jul 15 Wed, 9:09 am

Re: lábszár gond

Post by imbolygó »

Sziasztok
Én sem régóta futok rendszeresen kb.fél éve,és most kezdett a térdem nyilalagatni meg húzódik,nem fáj csak érzem,hogy van.Nem futok gyorsan,szerintem,inkább a beton?
"Sima" futócipőm van szóval nem speciális betonra való.Most szeretnék majd egy olyat.Javulni fog szerintetek a helyzet?
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

térdfájás

Post by Gabesz »

Szia imbolygó, a térdfájás a legtöbb kezdő futónál előjön. Az izmok hamar megerősödnek, emiatt egyre gyorsabban egyre többet lehet futni, viszont az ízületek csak lassabban szoknak hozzá a terheléshez , s egy-egy hosszabb futásnál a futás végén a térdeknél fájdalom jelentkezik.
Tehát általában csak a hirtelen megnövekedett terhelés miatt van a térdfájás.
Csökkentsd a terhelést és az aszfalt kerülése is jót tesz, s néhány hét után elmúlik s egy-két hónapig ne növeld a futás mennyiségét.
(természetesen ezek csak átlagos esetben mondhatóak el, feltételezve, hogy nincs nagy túlsúly, lábferdülés, nem volt mostanába gyulladásos megbetegedésed, nincs túlzott porckorong kopásod stb). Ízületek erősítésére esetleg még lehet szedni proenzi3-at vagy Béres porcerőt,.. még Limonádé Joe tud valami olcsóbb alternatívát (azonos hatóanyaggal) porcerősítésre, de nem jut eszembe a termék neve.
Érdemes még a folyadék bevitelre figyelni (nem csak a futás közben, hanem egész nap), hisz kiszáradás esetén az ízületekhez is kevesebb jut.
jymm
Posts: 1
Joined: 2009 Jul 15 Wed, 9:50 pm

Re: lábszár gond

Post by jymm »

Sziasztok!

A véleményeteket szeretném kérni. Futok már egy ideje, általában 6-10 km-es távokat. A problémám az, hogy kb. 4 km után a bal térdem belső oldalán a térdkalács alatt érzek tompa fájdalmat. Voltam vele ortopéd orvosnál, de nem mondott semmit csak azt, hogy fussak kevesebbet, meg írt fel CONDROSULF-ot, de az nem használt pedig szedtem pontosan. Más tevékenységeknél nincs baj a térdemmel, bár ropog. Ez a fájdalom viszont van már egy jó ideje és elég kellemetlen kezd lenni. Szeretnék hosszabb távokat is futni, de nem tudom, hogy belevágjak-e?
Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv mindenkinek!
imbolygó
Posts: 7
Joined: 2009 Jul 15 Wed, 9:09 am

Re: lábszár gond

Post by imbolygó »

Szia Gabesz.
Köszönöm a segítséget.Sajnos az azfaltot nem tudom kikierülni,ott tudok csak futni,vagy lemegyek az útszélére :lol: .
A Porcerőt szedem már egy hete kb.
Cipőt szeretnék majd venni ami kimondottan azfaltra való.Szerinted /szerintetek/van különbég cipő és cipő között?
Azt akarom ezzel kérdezni,hogy jobb ilyen spéci cipőben futni az aszfalton ,vagy majdnem mindegy?
És ha igen,milyet,hol? Jajj annyi kérdésem lenne még.
Magamról még annyit,hogy mindig szerettem mozogni valamit,most is tornázom még a futás mellett.
5-10 km futok mikor mennyire van időm ,hetente 2-3 alkalommal.
Túlsúly? Egy kicsi :oops: .Tényleg kb. :5kg.
Főállású anya vagyok,itthon nevelgetem a 3 gyerkőcömet.
Mégegyszer kösz az infót.Sziasztok.
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

jymm, az eseted nem szokványos, szerintem keressél másik orvost. Sportkorházat is megpróbálhatod, ott biztos nagyobb a tapasztalat.
A nem sportoló orvosok általában a futás felhagyására biztatnak, pláne akkor, ha nem tudják az okokat..
Esetedben addig járnám az orvosokat míg valaki meg nem állapít valamit.
Futás? Én valszeg nem hagynék fel vele, viszont a szervezet tudja a legjobban, hogy mi a határ és ha fájdalom jelentkezik, akkor meg kell állni.
Helyedben talán úgy próbálnék futni (pontosabban lassú tempóban kocogni), hogy gyakrabban és rövidebb távokat.
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

imbolygó, a kezdő futóknak is ugyanúgy szükségük van a jó cipőre (de lehet, hogy még jobban), mert ha nem megfelelő a cipő és emiatt összejön egy-két sérülés, akkor nagyon hamar hajlamosak azt mondani, hogy a futás ártalmas stb stb..
Amilyen cipőt ne vegyél: könnyű és versenycipő (ezek véknyak és nem edzésekre valók), illetve nagyon drágát se, mert árából vehetsz két cipőt is.
Mindenképpen ismert márkát vegyél (ne noname-t), azon belül mindegy , hogy melyiket.
Női cipők általában 2-4 ezer forinttal olcsóbbak, tehát olyan 17-25 ezer forintot kell rászánni egy cipőre, legjobb ha akciós cipőt veszel: az előző évi modelleket érdemes , az újak úgy se tudnak többet!
kerekes72
Posts: 9
Joined: 2009 May 29 Fri, 6:36 pm

Re: combhúzodás

Post by kerekes72 »

Sziasztok!
segítségeteket kérném!júni. 27-től edzettem egész juli.-végéig mígnem jobb combom fenékig meghúzódott ,szeretnék indulni a velencei tónál megrendezésre
kerülő 27km maratonkára van mögöttem 300km edzésmunka ,csak már egy hete pihenek a húzodással, és csak úsztam és kenegetem,ha hónap végére elmúlik a húzodás, de ha addig nem tudok futni ,van esélyem végigfutni .Edzések során 2ó-6perc alatt teljesítettem.A verseny aug.29-én lesz!
Előre is köszönöm a hozzászolásokat!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

szia kerekes, ha ebben a tempóban tudsz futni ilyen távot, akkor biztos, hogy körbe tudod futni a tavat.
Kérdés, hogy megelégszel egy lassabb tempóval vagy kockáztatod a sérülés kiújúlását.
idén lesz még sok verseny...
A versenyeket sohasem tudom lazára venni, mindig elkap a hév a rajt után, ezért inkább én kihagyom őket és szurkolok/vagy fényképezek.
Rtomi79
Posts: 2
Joined: 2009 Dec 09 Wed, 9:02 am

Nem tudok guggolni

Post by Rtomi79 »

Sziasztok

Nem régóta futok, kicsit fáj is a sípcsontom elől-belül - mintha maga a csont fájna -, a legnagyobb gondom viszont az, hogy nem tudok guggolni, mert ilyenkor eszméletlenül fáj a vádlimnak az a része, mintha nem lenne elég hely a bőröm alatt.
Van valakinek tanácsa? Pihenjek, nyújtsam, vagy folytassam?

Köszönettel Tamás
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

Tamás, mivel nemrég futsz ezért valszeg még a szervezeted nem szokott hozzá a terheléshez.
Edzések csökkentésével hamar túl leszel rajta, ha nem akarsz kondit veszteni, akkor keresztedzést javaslom, ami egyébként is jó a mozgás miatt.
Nyújtás edzés végén és a vádli beállásra a masszázs javasolható, valamint érdemes még elolvasni: sípcsont fájdalom.
Post Reply