lábszár gond

futás marathon running
futagabi
Posts: 1
Joined: 2011 Feb 13 Sun, 4:55 pm

Re: lábszár gond

Post by futagabi »

Sziasztok!

Elsőként azzal kezdeném, hogy új vagyok itt, de nagyon tetszik az oldal...

Azért regisztráltam, mer volna egy - két kérdésem, illetve szeretném, ha segítenétek nekem.

Én kb. 3 éve futok elég rendszeresen, heti 2-3 alkalommal, illetve alkalmanként 4-5 km-t teszek meg. A szörnyű számomra az, hogy korábban alkalmanként 6-8 km.-t futottam, de sajnos nagyon fáj a térdem, mégpedig oldalt-hátul.
Ezt a fájdalmat nem tudom másra fogni, úgyhogy biztos vagyok abban, hogy ez összefüggésbe hozható azzal, hogy a fájdalom megjelenésével együtt vásároltam egy jó (saucony) futócipőt.

Voltam orthopedia szakrendelésen, 1000 röntgen, de semmi rendellenesség, semmi ( orvosilag igazolható) elváltozás nem látható...

Nos, ebben kérném a segítségeteket, illetve szeretném, ha leírnátok tapasztalataitokat.
Lehet, hogy a drága futócipő nem automatice a jó futócipő?...

Köszi - Gabor _
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

imbolygó wrote:Lehet, hogy a drága futócipő nem automatice a jó futócipő?...
ez igaz! Több futóval is találkoztam már, aki a nagyon drága (30-40e forintos) futócipőre panaszkodott, mert nem jött be neki..

A leírásodból IT szalag ugrott be, ezt a két cikket ajánlanám, hátha ráismersz:
http://www.edzesonline.hu/cikk/2098/
http://www.vitalitas.hu/olvasosarok/onl ... 50/620.htm
Az első cikk érthetőbben leírja a probléma okát, a második a tanácsokban javaslatokban jobb.

Cipő: próbálj ki másik cipőt, ha nem akarsz sok pénzt költeni, akkor Nike futócipő tesztjein próbálgathatsz (persze csak Nike cipőt).
imbolygó
Posts: 7
Joined: 2009 Jul 15 Wed, 9:09 am

Re: lábszár gond

Post by imbolygó »

Sziasztok.
Régen jártam már erre,de most ,hogy újra futok /ami nagy öröm a számomra/eszembe jutott az oldal ahol mindig kaptam segítséget.Milyen cipőt vegyek? Meg ha fájt a térdem,meg ilyen -olyan problémáimra.
Szóval köszönöm a sok segítséget.
Készülök a vivicittára!!!!!!!!!!!!!
Igaz eddig,csak 10 km volt még a legtöbb amit futottam .66 perc .
Attól félek nehogy beérjen a záróbusz.Mindenképpen megfutom még addig a 12-öt.
Nagyon örülnék egy-két hasznos infonak a versennyel kapcsolatban.
Pl.:azon a héten mennyit fussak? mi az a nettó idő?
Bocs ,lehet hogy nem ide kellett volna írnom, most látom.
imbolygó
Posts: 7
Joined: 2009 Jul 15 Wed, 9:09 am

Re: lábszár gond

Post by imbolygó »

imbolygó írta:Lehet, hogy a drága futócipő nem automatice a jó futócipő?...
Én ilyet?
Szerintem nem írtam.
Mást viszont igen,ami válaszra sem érdemes.....!?
Mindegy,köszi mindenkinek.
Lucifer
Posts: 2
Joined: 2011 May 07 Sat, 8:01 pm

Re: lábszár gond

Post by Lucifer »

Sziasztok!

Most regeltem, nagyon tetszik ez a fórum! Lenne pár kérdésem!
Pár hete kezdtem futni. Kb az elmúlt 7 évben, ha nagyon muszáj volt, akkor mozogtam, ellustultam. Előtte versenyszerűen sportoltam, kézilabdáztam.
A lustaságból adódóan kb. 20 kg súlyfeleslegem van.
A férjemmel kb. 3 hete kezdtünk el futni, vagyis én kezdtem vele, ő rendszeresen sportol. Segít nekem, folyamatosan, fokozatosan terhel. Aztán az utóbbi 1 hétben azt vettem észre, hogy már alig 1 km lefutása után iszonyat fájdalom jelentkezik elől a sípcsontomban és a bokámban ,de csak a bal lábamban.
Ez lehet attól,hogy "sztrájkol" a szervezetem a hirtelen mozgás miatt?? Nem akarom feladni, szinte minden nap járunk futni és nagyon elszánt vagyok, na meg a másik dolog,hogy a munkám során, nőként is nagyon fontos a fizikai állóképesség na meg fogyni is akarok!Érdemes lenne inkább a futást kombinálni keresztedzésekkel? Úszás, kerékpár?
Köszi a segítséget előre is!
Lucifer
Posts: 2
Joined: 2011 May 07 Sat, 8:01 pm

Re: lábszár gond

Post by Lucifer »

Ja és még annyi, hogy szívritmus zavarom van, nem vészes, gyógyszerrel be van állítva, ehhez is fontos a mozgás, mert akkor 1-2 éven belül elhagyhatom a gyógyszert. Ami a lényeg, hogy alap helyzetben, terhelés nélkül is magas a pulzusom, átlag 90-100, most a gyógyszerrel 55-70 között van szerencsére és terhelésre is jó (terheléses EKG)
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

Lucifer , a kezdőknél ez tipikus jelenség. Többnyire túlerőltetés miatt van , itt olvashatsz róla: sípcsont csonthártyagyulladása.
Szívritmuszavar és magas pulzus: ebben csak az orvos adhat tanácsot, max a pulzusmérőt használatát tudom javasolni, hogy legyen visszajelzésed. Érdemes egy olyat beszerezni, ami rögzíti az adatokat és utólag is visszatudod nézni számítógépen.
Shadowspirit
Posts: 2
Joined: 2011 May 19 Thu, 4:23 pm

Re: lábszár gond

Post by Shadowspirit »

Sziasztok!

Egy problémával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Nemrég elhatároztam, hogy elkezdek a kerékpározás mellett futni, ellátogattam a Spuriba, ahol vásároltam is egy futócipőt. Az első és második futásommal 5-5 kmt futottam a Margit-szigeten, (szerintem) alapos bemelegítés után. Ekkor jelentkeztek a problémáim. Mindkét bokámban nyilalló fájdalmat kezdtem érezni, de nem futás közben. Mikor simán az egyik lábamra helyezem a súlypontomat nem fáj, csak akkor ha a külső, vagy a belső lábélemre próbálok állni. Ekkor picit megijedtem, és 2 hétig nem futottam, csak kerékpároztam, mert azon nem érzem a lábam :)

2 hét után mikor picit enyhültek a fájások (teljesen nem szűntek meg) újra futottam 5km-t, viszont ismét felerősödtek a bokafájdalmak. Ezután elkezdett a jobb bokám kattogni. Nem szeretném kikészíteni a bokámat, elmentem vele orvoshoz, aki azt tanácsolta, hogy "fussak, mert a futás jó". Illetve egyik ismerősöm is azt mondta, hogy neki is voltak hasonló fájdalmai mikor elkezdte, de elmúlt neki ahogy futott tovább. Az interneten viszont azt olvasom, hogy pihentetni kell, mert krónikussá válhat, és nem futhatok :(

Az lenne a kérdésem, hogy ez minden kezdővel előfordul? Szerintetek mit tegyek ilyen helyzetben? Fussak tovább, vagy esetleg teljesen ki kell pihennem ezt a fájdalmat? Futás közben nem fáj, bár lehet, hogy már nem természetesen rakom a lábaimat, hanem úgy, hogy nem fájjon. Ha pihentetni kell akkor milyen módszerrel segítsek a "gyógyulásban?"

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.
Üdv: Shadowspirit
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

Szia Shadowspirit, ez nem egy tipikus kedző futók tünete. A pihentetés a gyulladásos tüneteknél erősen ajánlott, de a boka fájdalma... hm
Próbáld meg kisebb adagokkal, például egy hónapon keresztül heti kétszer futsz kb 10, de maximum 15 percet. Nem jellemző az 5 km-es táv kezdő futóknál, de nyilván erős vagy, a bokád viszont nem bírja. (csak találgatni tudok: sokat kerékpározol SPD-s cipővel , erős a lábizomzat , viszont a boka oldalirányú terhelésnek nincs kitéve kerékpározás közben). Kiváncsi vagyok, írjál ..
Shadowspirit
Posts: 2
Joined: 2011 May 19 Thu, 4:23 pm

Re: lábszár gond

Post by Shadowspirit »

Szia Gabesz!

Nos kipróbáltam az orvos tanácsát, miszerint a futás jó, és 5 alkalommal futottam kisebb távokat. Az első 2 alkalom után csökkent a fájdalom, viszont a további 3 után mind a két bokám bedagadt. Nem nagyon, csak egy picikét, de nagyon zavaró volt. Továbbá a jobb térdemben is jelentkezett fájdalom, ami újdonság. Erre abbahagytam az egészet, nem akartam hogy rosszabbodjon a helyzet. Kb 2 hét elteltével a bokám teljesen "meggyógyult" a fájdalom megszűnt. A térdem viszont azóta is sajog, mikor lépcsőkön megyek mindig megérzem.

Azt hiszem felkeresek egy szakorvost, akihez elviszem a cipőmet is, lehetséges, hogy rosszat választottam? Azaz rossz cipő esetén előjöhet ilyen fájdalom? Egyébként a háziorvost elkerülném, tudtok egy olyan szakrendelést, vagy orvost akit ha felkeresek ténylegesen megvizsgálja a problémámat?

Nagyon rossz látni a cipőmet nap mint nap, szeretnék futni :)
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Gabesz »

Shadowspirit, túlsúlyról nem írtál így szokatlan az ízületeknél keletkező fájdalom.
Amikkel lehetne próbálkozni: vérképelemzés, talpbetét (futó és vagy utcai), új cipő.
Ha budapesti vagy akkor ajánlom a margitszigeti Nike futócipő tesztet, ahol kedvedre -vásárlás nélkül-, próbálgathatsz cipőket és segítenek is választani, igaz csak Nike cipők közül, de a választék még így is nagy.
nitrit
Posts: 1
Joined: 2011 Aug 12 Fri, 7:27 pm

Re: lábszár gond

Post by nitrit »

Sziasztok!

Sajnos én is egy sérüléssel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Fiatal egyetemista vagyok, évek óta rendszeresen sportolok, de úgy egy fél éve foci közben bekaptam egy csúnya sérülést, mely kb. 3hónap alatt elmúlt, addig pihentem, no mozgás. Utána én hülye, gondoltam most mindent be kell pótolni, és egyből letoltam majdnem 10 km-t, végén szinte semmi nyújtás, levezetés.. Másnap a jobb vádlim olyan volt, mint a beton, megint jó ideig pihentettem(plusz izomlazítók, magnézium-kalcium..) mire jobb lett, és legalább a sétánál meg rövidebb futásoknál nem fájt. De ezóta az eset óta egyszerűen képtelen vagyok minden nap futni, ill. hosszabb távokat nyomni, mert a jobb vádlim mindig beköt a futás után... Régen simán nyomtam a hosszabb távokat, ha netán jobban megéreztem, elmúlt, a mostani viszont makacsul tartja magát hónapok óta, mindig előjön a futások után... Remélem tudtok segíteni, köszi! :smile
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Éngyógytornám »

Szia Nitrit!

Nem írtad mi volt a sérülésed és melyik oldalon. De feltételezhető, hogy a hosszabb lábadozás alatt, kompenzációként alakult ki a két vádlid között némi különbség. Ennek a következménye lehet, hogy a jobb az sokkal jobban beköt.

Előszőr meg kellene nézni fenn áll-e valamilyen aszimmetria vagy egyéb staitkai eltérés. Utána lehet tovább lépni.

Üdv:
Dali
Posts: 2
Joined: 2011 Sep 03 Sat, 10:30 pm

?

Post by Dali »

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni! Elkezdtem futni járni, fél órákat futottam, nem gyors tempóban a focipálya körül, füvön, tehát nem betonon! 3. alkalom után a sípcsontom mellett, térdtől lefelé nagyon fáj mindkét lábszáram belül! Harmadik alkalommal így mentem el, hogy éreztem kicsit fáj a lábam, de gondoltam nem lesz gond, aztán a 2. kör után annyira fájt, hogy alig bírtam elmenni a padig, hogy leüljek, haza is kellett mennem. Nagyon aggódom, mert nem tudom mitől lehet, mindig bemelegítettem és nem hiszem, hogy gyorsan ill. megerőltetve futottam volna. Aki tud valami tanácsot adni, vagy tudja mitől lehet ez a lábfájás, azt kérem szépen legyen szíves nekem megírni, mert nem szeretném abbahagyni a futást, de most jó pár napig biztos, hogy nem fogok tudni futni és félek, hogy újra jelentkezni fog, ha futni fogok.
Mindenkinek köszönöm előre is a választ!
Szép estét, D.
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: lábszár gond

Post by Éngyógytornám »

Szia Dali!

Jó, hogy ilyen alaposan megfigyelted a tüneteket.

A fájdalom a sípcsonti izom lefutását követi (shin splints).
Amit ki kell deríteni, hogy a panasz hátterében van-e valamilyen lábstatikai probléma. Ha nincs, akkor valószínű a jól ismert módszerek borogatás, pihentetés, nyújtás, stb. és a boka alapos bemelegítése illetve a mértékletes terhelés segít.

Ha statikai eltérés van, a test előbb utóbb azt is "megtanulhatja" kompenzálni, azaz a fájdalom spontán módon megszűnhet, de annak későbbi sérülés lehet az ára. Így azt érdemes időben korrigálni és nemcsak a futócipőt esetleg talpbetétet, hanem a lépésmintát is annak tudatában kialakítani, rögzíteni.

Jelezz majd, hogy vagy, szép napot:
Post Reply