Segítségre van szükséged?

futás marathon running
Post Reply
baddi
Posts: 3
Joined: 2008 Jan 18 Fri, 8:43 am

Segítségre van szükséged?

Post by baddi »

Gondod van, érdekel valami? Tedd fel kérdésed.
Ha tudunk segítünk, megosztjuk veled tapaszatalatainkat a cipőválasztástól az edzésekig.
Baller
Posts: 2
Joined: 2010 Oct 04 Mon, 9:31 am

Re: Segítségre van szükséged?

Post by Baller »

Sziasztok!

Nem tudom, hátha ide is illik a kérdésem amit a nike+ fórumon már feltettem, idézem:

"Vettem egy nike sport kit csomagot ipod nano-hoz, az lenne a kérdésem, hogy az edzésprogram átvihető-e az ipod nanora?
A kérdés azért lényeges mert kezdő futó vagyok és a nike edzés program azt írja elő, hogy 3 percet fussak és 5-öt gyalogoljak.
Nekem elég furcsának tűnik hogy esetleg állandóan az órámat kell lesnem...
Logikus lenne ha az ipod figyelmeztetne a "ritmus váltásokra".
Szóval a konkrét kérdés, áttölthető a nike edzés program az ipodra? és ha igen akkor miként?

Választ előre is köszönöm.

Ui.: sajnos nem tudok angolul és a nike oldalán ezért nem tudtam információhoz jutni."
Etlergyerek
Posts: 1
Joined: 2010 Nov 01 Mon, 8:58 pm

Re: Segítségre van szükséged?

Post by Etlergyerek »

Sziasztok!
GPS órát tervezek venni,mert terepen futok,és szeretném mérni az időt és a távolságot.
Milyen típusokat tudnátok ajánlani?
Sajnos nincs rá túl sok pénzem....
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Segítségre van szükséged?

Post by Gabesz »

Garmin Forerunner 305 ? Régen 100e forint volt az ára, most az ebay.hu -n 37500 szállítással...
rolandgyorgy
Posts: 2
Joined: 2011 Feb 21 Mon, 10:21 pm

Re: Segítségre van szükséged?

Post by rolandgyorgy »

Sziasztok!

Tavaly nyáron kezdtem el futni a szigeten szóval elég kezdő vagyok a témában.
Szeretném ésszel csinálni a dolgot, illetve pulzusméréssel kontrollálni az edzéseket.
Valaki össze tudná foglalni nekem röviden, hogy mire kell odafigyelni pulzusmérésnél, hogyan tudok fejlődni?
Előre is köszi a segítségetek.
Roland
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Segítségre van szükséged?

Post by Gabesz »

Szia Roland!

Nem írtad, hogy miben szeretnél fejlődni: sebesség, távolság..

Nagyon nagy vonalakban:
Ne fusd mindig ugyanazt a távot ugyanazon ( kezdőknél gyakran max ami a csövön kifér) sebességgel, azaz
váltogasd a futásaid: legyen könnyű, hosszú, fartlek iramjáték, piramis / harmadoló, terep és sík, ...

Pulzus, pulzusmérés

Teljesítmény növléshez legjobb ha aerob - anaerob zóna határán futsz.
Kiinudlónak:

"A pulzusmérés az egyszerűbben megoldható. Három fő pulzuszóna van : aerob, anaerob és maximum. Ezeket a zónákat alábbi módszerrel lehet kiszámolni:

Nézzük egy 25 éves sportoló példáját:

Kalkulált maximum pulzus:
220 - életkor= (220-25)= 195

Munkapulzus:
Maxpulzus - Nyugalmi pulzus (ez esetünkben 52, de kevésbé edzett embereknél ez 60-65 körül lehet) 195-52 = 143

A nyugalmi pulzust ébredési pulzusnak is szokás nevezni, mert ébredés után kell mérni, még mielőtt felülnénk az ágyban.

Aerob pulzus zóna:
Munkapulzus x 0.6 + Nyugalmipulzus = 138
Munkapulzus x 0.8 + Nyugalmipulzus = 166

Anaerob pulzus zóna:
Munkapulzus x 0.9 + Nyugalmipulzus = 181
Munkapulzus x 0.95 + Nyugalmipulzus = 188

Az edzettség növekedésével egyre intenzívebb mozgás vagy erőkifejtés szükséges az anaerob tartományú anyagcsere fenntartásához.
"

A képletben a legnagyobb hibalehetőség és szórás a max pulzus meghatározásánál van, azt legjobb ha azt kiméred. Természetesen a nyugalmit is ki kell mérni, de az jóval egyszerűbb feladat.

Kezdőként hogyan érhetsz el a legnagyobb sikereket a pulzusmérővel? Meghatározod, mi az a pulzus (tapasztalati úton), amin a félmaratont, maratont végig tudod futni és nem futod el a verseny elejét.. (a pulzus nem egyenletes egész idő alatt, a verseny vége felé már növekszik).

A zónákat lehet tudományosabban és biztosabban is meghatározni a laborban , ma már sok cég kínál rá megoldást.
rolandgyorgy
Posts: 2
Joined: 2011 Feb 21 Mon, 10:21 pm

Re: Segítségre van szükséged?

Post by rolandgyorgy »

Köszönöm Gabesz a kimerítő választ, hasznát fogom venni az biztos.
Mind sebességben de inkább távolságban és állóképességben szeretnék fejlődni.
Heti 2-3 alkalommal, 30-40 perces edzés szerinted elegendő?
A napokban próbálom beszerezni a pulzusmérőmet, én egy Sigma PC 25.10-es és egy Polar FS3C között vacilálok, te melyiket ajánlanád?
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Segítségre van szükséged?

Post by Gabesz »

Roland, az edzés mennyiség elegendő, tavasszal emelheted háromra is (amiből egy az laza futás).
Órák: azonos ár (16e körül), azonos tudás. Bármelyik jó lehet.
Esetleg még olyan szempontból kereskednék, hogy mennyivel lenne drágább egy olyan, amin az edzés adatok utólag a számítógépre letölthető és kiértékelhető.
Zirmus
Posts: 1
Joined: 2011 Jun 25 Sat, 6:36 am

Re: Segítségre van szükséged?

Post by Zirmus »

Sziasztok!

Két hónapja kezdtem intenzíven futni. Hetente 3 vagy 4 alkalommal. 5-8 kilit.
elméletileg normál lábam van (nem dől se kifelé, sem befelé :D ). Viszont a bal bokám elől meg szokott fájdulni. De ez általában csak a pihenő napokon jelentkezik. Ezenkívűl gyakran zsibbad, és begörcsöl. Mi lehet a gond? Én már arra is gondoltam, hogy lehet túl szorosra húzom a cipőfűzőt?
A másik dolog, hogy szeretnék szeptemberben félmaratont futni. Ha vannak ez ügyben jó tanácsok, esetleg edzőpartner, az nagyon jó lenne.
Előre is köszi :)
Mindenkinek jó futást :D
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Segítségre van szükséged?

Post by Gabesz »

Zirmus, a túl szorosra kötött cipőfűző már nekem is okozott gondokat: lábfejem fájt tőle és zsibadt (rossz vérellátás). A futócipőt csak a sprinterek szokták nagyon szorosra kötni. Lazítsd ki annyira, hogy a sarkad még stabil maradjon és ne csúszkáljon.
Félmaratonon akkor indulj el, ha edzés képpen sikerrel teljesítel egy 15-17 kilométeres távot.
Edzéstervek:
félmaratoni edzésterv.
Illteve itt is találsz még: Nike edzéstervek. A 2 órán belülit nézd meg és a hátralevő hetek számától kezd.

Írd meg , hogy hol futsz, úgy könnyebb lesz futótársat találnod! :)
alexusa
Posts: 2
Joined: 2022 Jun 16 Thu, 8:54 am

Re: Segítségre van szükséged?

Post by alexusa »

I highly recommend this article because it contains useful information that I was looking for. I want to thank you for your effort for sharing it with many people including me. sedecordle wordle
Post Reply