fájdalmak

futás marathon running
Bernadettl
Posts: 4
Joined: 2012 Mar 15 Thu, 2:14 pm

fájdalmak

Post by Bernadettl »

Sziasztok!
Én még kezdőnek számítok futás terén. Többször is elkezdtem már, de pár nap futás után fájdalom jelentkezett a vádlim belső részénél. Nyújtani mindig szoktam, de azon a részen nem segít.
Van egy tippem, hogy mi okozhatja, ugyanis gerincferdülésem van, az egyik lábam rövidebb a másiknál, és arra gondoltam, hogy a rossz terhelés miatt. Vagy esetleg bokasüllyedés miatt..
Szeretek futni, de ez így nem élvezhető.
Ha ismertek valamiféle "praktikát", vagy megoldást a problémámra, kérlek segítsetek.

Üdv,
Berni
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Gabesz »

Szia Berni, az itten felsorolt tünetek mennyire illenek rád: fájdalom az achillesben? Bár az meg furcsa, hogy a belső oldalon, ami a futóknál nem általános... talán ez: csonthártyagyulladás. Szóval elsőre akár túlerőltetésnek is tűnhet.. Mit jelent a "pár nap futás után fájdalom" ? Mikor kezdted a futást, milyen gyakran és mennyit futsz?
Bernadettl
Posts: 4
Joined: 2012 Mar 15 Thu, 2:14 pm

Re: fájdalmak

Post by Bernadettl »

Már több alkalommal nekikezdtem...legutóbb szombaton. Egyébként heti rendszerességgel járok a konditerembe, csak a futást mellőztem, pont a lábfájás miatt. Általában 1 órát töltök futópadon, és ebből fél óra a futás, amit mindig úgy osztok be, hogy jól essen. Szombaton voltam, vasárnap, és szerdán...és a szerdai után már fájtak a lábaim. A vádlimnál, belül, kicsit lejjebb. Az achillesemnél nem fáj. Nem tudom mi lehet :/
Bernadettl
Posts: 4
Joined: 2012 Mar 15 Thu, 2:14 pm

Re: fájdalmak

Post by Bernadettl »

Most néztem a csonthártyagyulladásos cikket, hát pont azokon a helyeken fáj..
Tornado86
Posts: 12
Joined: 2012 Mar 04 Sun, 1:50 pm

Re: fájdalmak

Post by Tornado86 »

Bernadettl wrote:Most néztem a csonthártyagyulladásos cikket, hát pont azokon a helyeken fáj..
Szerintem nézesd meg, ha pedig konditerembe is jársz, fordítsd befele a lábfejeidet, mikor ülõ vagy álló vádlit végzel, ez megerõsíti a vádli belsõ oldalát izületestõl. Nekem is jelentkezett ez a jelenség, végül az a nem tudom mennyire tudományos módszer oldotta meg, hogy 1 szombatonként amúgyis esedékes kocsmázás során termeltem be a sereket, amíg elmúltak a fájások + rá még egyet, azóta a nyoma se jött elõ, pedig a magam 105 kg körüli testsúlyával nem igazán vagyok 1 pehelysúlyú ember.
Bernadettl
Posts: 4
Joined: 2012 Mar 15 Thu, 2:14 pm

Re: fájdalmak

Post by Bernadettl »

:DD köszi a segítséget
Zsu83
Posts: 1
Joined: 2012 Mar 27 Tue, 10:10 am

Re: fájdalmak

Post by Zsu83 »

Sziasztok,

Új vagyok itt a fórumon, de nagyon tetszik, hogy hasznos segítségeket adtok egymásnak. Remélem, én is ilyesmit fogok kapni. :)
Évek óta futok aszfalton, vagy futópadon. Viszont minden esteben, csak 5-6 km-t futok/alkalom. 2 hete mentem a Margit - szigetre, hogy kipróbáljam ott is magam. Első alkalommal 2 kört (~10 km) futottam. Második alkalommal is ugyan ennyit. Viszont a második alkalom után a bal térdem belső oldalán a térdkalács alatt kezdtem érzni tompa fájdalmat. 3 nap pihi után újra megpróbáltam a futást annak ellenére,h még picit fájt a térdem. Ezzel azt sikerült elérnem, hogy most már nem picit fáj.
Tudna valaki segíteni, hogy ennek mi lehet az oka, és mit tanácsos tennem? (Vasárnap szeretenék menni 12 km-es versenyre.)

Segítségeteket előre is köszönöm.
Üdv.,
Zsu
Tornado86
Posts: 12
Joined: 2012 Mar 04 Sun, 1:50 pm

Re: fájdalmak

Post by Tornado86 »

Zsu83 wrote:Sziasztok,

Új vagyok itt a fórumon, de nagyon tetszik, hogy hasznos segítségeket adtok egymásnak. Remélem, én is ilyesmit fogok kapni. :)
Évek óta futok aszfalton, vagy futópadon. Viszont minden esteben, csak 5-6 km-t futok/alkalom. 2 hete mentem a Margit - szigetre, hogy kipróbáljam ott is magam. Első alkalommal 2 kört (~10 km) futottam. Második alkalommal is ugyan ennyit. Viszont a második alkalom után a bal térdem belső oldalán a térdkalács alatt kezdtem érzni tompa fájdalmat. 3 nap pihi után újra megpróbáltam a futást annak ellenére,h még picit fájt a térdem. Ezzel azt sikerült elérnem, hogy most már nem picit fáj.
Tudna valaki segíteni, hogy ennek mi lehet az oka, és mit tanácsos tennem? (Vasárnap szeretenék menni 12 km-es versenyre.)

Segítségeteket előre is köszönöm.
Üdv.,
Zsu
Azt hiszem, nagy segítséget jelentene ha tudnám azt is, mibõl és mennyit eszel, bár eléggé valószínûtlennek tartom, hogy kevés lenne a szénhidrát vagy épp túl sok a fehérje (gondolok itt napi 3-4 gramm/tskg feletti adagra), szóval szerintem próbálkozz 1 erõnléti edzés utáni combnyújtással, valamint térdmasszírozással, esetleg beiktatva 1 szaunázást vagy 1 45-50fokoz vízben történõ hosszas áztatást. Remélhetõleg nem kell megröntgenezni, hogy túlóvatoskodja az orvos a regenerálódást, melynek következtében használhatatlan lesz jó darabig. Sok sikert a versenyhez!
User avatar
DannyL
Posts: 2
Joined: 2012 Mar 02 Fri, 8:42 am
Location: Veresegyház - Budapest

Re: fájdalmak

Post by DannyL »

Arról nem beszélve, hogy ha amíg a térded nem gyógyul meg, addig nem kéne "ráfutni", mert attól ritkán gyógyul meg. :)
Fél-maraton után nekem is cudarul megfájdult a térdem így pihentetnem kellett. Most ér véget a héten az 1 hónapos pihim. Jövő héten ugrik a majom a vízbe.

A cipő is lehet az oka a térdfájásodnak.
beloberland
Posts: 3
Joined: 2012 Apr 26 Thu, 10:28 am

Re: fájdalmak

Post by beloberland »

Sziasztok!

Laci vagyok Pécsről.
Közel 40 éve sportolok, 10 évig középtávfutó voltam, majd mai napig labdarúgó vagyok.
Még sosem volt ilyen problémám.
Kb. 2 hete bal lábam achilese enyhén fájni kezdett egy mérkőzés alkalmával. Mivel teljesen
enyhe dologról volt szó, tovább játszottam. Természetesen a következő mérkőzéseket is végig hajtottam, de
mára a fájdalmaim lényegesen erősödtek. Arra a pontra jutottam, hogy a további meccseket egyenlőre ki kell hagyjam.
Szeretném kérdezni, hogy az effajta ín húzódásoknak mennyi a gyógyulási ideje és milyen otthoni terápia javasolt.
Megnéztem a lépcsőn végezhető erősítő gyakorlatot, ezzel kapcsolatosan szeretném kérdezni, hogy ez a húzódás első napjától végezhető-e
vagy várni kell míg enyhülnek a tünetek.

Köszönöm, hogy írhattam s várom hozzáértő, megtisztelő válaszotokat
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Berni és Mindenki!

A fájdalom elmúltáig nem kéne terhelni senkinek.

Utána az Achillesre fokozatos nyújtásos azaz excentrikus gyakorlatok mehetnek. Meg kell nézni nincs-e lábstaikai ok a háttérben.

A gerincferdülés, bokasüllyedés, stb. mind staikai problémák. Egyénileg meg kell nézni, hogy okoz-e változást a funkcióban (járás, futás) és ha igen, akkor hogyan tudjuk azt korrigálni.

Akinek egyszer már volt panasza annak nem csak fokozatosan, hanem változatosan is kellene edzeni. Azaz változatos terep, iram, távok az edzésen belül. Közben pihenők és azok közben szintén változatos gimnasztika. Füvön, homokon javaslom edzésnek és terápiának is a mezítlábas futást. Ilyenkor próbáljatok előlábbal talajt fogni. Természetesen ezt is mértékkel.

A nyújtásnál a többször keveset többet ér mint az egyszerre sok. Azaz napközben is lehet 1-2 szintentartó gyakorlatot beiktatni a programba.

Írjatok, kérdezzetek! Hajrá!
Csaba03
Posts: 2
Joined: 2012 May 03 Thu, 12:41 pm
Location: Miskolc

Re: fájdalmak

Post by Csaba03 »

Sziasztok!

Segítséget, tanácsot szeretnék tőletek kérni, mert pár hete elkezdetem futni (kocogni), amit nagyon megszerettem, de sajnos probléma merült fel.
Elhatároztam, hogy rendszeresen eljárok futni heti 3 alkalommal, aszfalton.
Az első 4 alkalommal kb. 20-25 percet kocogtam. Semmi negatív hatást nem tapasztaltam. Múlt hét csütörtökön úgy éreztem többre van szükségem, így kb. 40 percig kocogtam. E közben sem éreztem még semmi kellemetlenséget. Viszont másnap el kezdett fájni mindkét sarkam. Gondoltam túlerőltettem a lábamat, egy kicsit kihagyok. 6 nap pihentetés után a fájdalom nagyon lassan csökkent. Szerdán már csak minimálisan fájt, ezért gondoltam egy könnyű 20 perc kocogást megengedhetek magamnak. Mára megint nagyon fájnak a sarkaim, főként járás, terhelés közben.
Enyhén bokasülyedésem van, ezért futáshoz is hordok lúdtalpbetétet. A bemelegítésre és lazításra nagy gondot fordítok. A futáshoz vettem egy futócipőt, ami nem egy csúcsmodell, hanem egy általános futócipő (16000Ft volt). Lehet, hogy ezzel lehet a baj?
Nem szeretnék lemondani a kocogásról, de jelenleg a séta is fájdalommal jár.

Mit csinálhattam rosszul?
Volt már másnak is sarok fájása futástól?
Valami jó tanács, hogy kerülhetem el?
User avatar
Éngyógytornám
Posts: 141
Joined: 2011 Jul 18 Mon, 5:11 pm
Location: Budapest
Contact:

Re: fájdalmak

Post by Éngyógytornám »

Szia Csaba!

Sajnos a csonthártya emlékezik, ha egyszer fáj, akkor legközelebb ha mindent pontosan ugyanúgy csinálsz, akkor hamarabb fog fájni.

Érdemes lenne ezért, a tempót, terepet, távot folyamatosan variálni, többféle futóstílust kipróbálni mielőtt nagy és monoton menetekbe kezdesz. Szerintem így az elején az egybe 40 perc pont ezért egy kicsit sok.
Ha olyan talajon futsz ahol lehet, még rövid mezítlábas futásokat is be lehet iktatni.

Amúgy nem minden lúdtalpbetét alkalmas futáshoz. De legfőképpen jó lenne látni a lábad, hogy a statikai eltérések vannak-e a panaszaid hátterében.
A betét mellett/helyett lehet, hogy vmi kiegészítő tréning is szükséges lenne, amit szintén csak egy vizsgálat után lehet összeállítani.

Üdv: Barna
Csaba03
Posts: 2
Joined: 2012 May 03 Thu, 12:41 pm
Location: Miskolc

Re: fájdalmak

Post by Csaba03 »

Kedves Barna!

Kicsit megkésve, de nagyon köszönöm válaszodat. A sarokkal kapcsolatos panaszaim elmúltak, ami szerintem annak köszönhető, hogy egy kicsit visszavettem. Nem várom el magamtól a gyors teljesítmény javulást, csak lassan fokozatosan fogom növelni a távot.
Több helyen olvastam a fokozatosság fontosságáról a sportokkal kapcsolatban, most meg is tapasztaltam.

Üdv.
cirmy
Posts: 1
Joined: 2012 Jun 18 Mon, 10:54 am

Re: fájdalmak

Post by cirmy »

Sziasztok!

Én 12 évig kézilabdáztam, azóta mióta abbahagytam a futással foglalkozok. Eddig csak hobbiszinten futogattam heti szinten 3-4szer kb 4-5 km-t(alkalomként), de most ebben az évtől komolyabban foglalkozok vele. A szeptemberi félmaratonra készülök. Heti szinten 30-40 km-t futok, most már hogy itt a jó idő kint, de ha esik akkor bent futópadon. Pár napja elkezdett fájni az achilles inam a jobb lábamban. Szinte majdnem biztosra veszem hogy a sok futás miatt kicsit meg lett terhelve, ráadásul ahol futok az eléggé dombos rész szóval ott még jobban kell erőltetni.Olvastam hogy közép-és hosszútáv futóknál ez gyakran jelentkezik. Nem annyira nagy a fájdalom, de azért érezhető. Ettől még ugyanúgy edzhetek? Mert nem nagyon tudok kihagyni heteket max egy két napot, nemsokára itt van szeptember és a verseny:) Nekem még soha nem volt ilyen féle problémám, remélem orvosolható.
Köszönöm előre is a választ.
Szilvi
Post Reply