Tartalom:
Magyarok szereplése
Futások
Ugrások

Baji Balázs országos csúcsbeállítása, majdnem eb-csúcs rúdugrásban, eredmények - mérlegen a fedett pályás kontinensviadal

Péntektől vasárnapig a svédországi Göteborg városában rendezték meg a fedett pályás Európa-bajnokságot. Akik az Eurosport műsorát választották, jól döntöttek, hiszen számos érdekes, ill. kiemelkedő esemény történt az idén…

Magyarok

Kezdjük rögtön a számunkra legfontosabbal! A hetek óta egyre jobb és jobb formába lendülő Baji Balázs a negyedik helyezést szerezte meg Kiss Dániel 7,56-os országos csúcsának beállításával a 60 méteres gátfutás döntőjében! Az időeredmény értékét tovább növeli, hogy a pénteki 60 gáton előfutamot és középdöntőt is rendeztek, tehát Bajinak összesen háromszor kellett futnia aznap. Az atléta a versenyt követően elmondta, hogy bár tartalékolt a futamokon, de ha nem kell ennyit futni, még ennél is jobb lehetett volna a végső eredmény. Kazi Tamás 800 méteren előfutamában 1:51:77-tel harmadik lett, így sajnos nem jutott tovább. Minczér Albert 3000-en nem jutott tovább futamából (8:17:25), a betegség után levő Bene Barnabás pedig kiállt ezen a távon. A hétpróbás Szabó Attila két számot követően sérülés miatt volt kénytelen feladni a versenyt, a Favorit AC fiatal tehetsége, Szabó Márk 7,62 – vel a 16. helyen végzett. Márton Anita 17,22 m –rel a 12. lett a selejtezőben.

Baji Balázs és Kiss Dániel azonos idővel (7, 56) tartják a gátfutás országos csúcsát
A képen Baji (balra) és Kiss – immár egy idővel (7,56) tartják a gátfutás országos csúcsát… (Fotó: Nemzeti Sport)

Futások

A fedett Eb egyik sztárja a szabadban 400 gáton sikereket elérő Shakes-Drayton lett, aki a vasárnapi programban a délelőtti 400 métert és a délutáni 4X400 méteres váltót is megnyerte az angol csapattal. Drayton egyébként mindvégig uralta a négyszáz fináléját, és meggyőző fölénnyel, a világ idei legjobb idejével (50:85) nyert. A váltó 3:27:56-os ideje pedig Európa bajnoki csúcs. Férfi 800 méteren a lengyel Adam Kszczot megvédte (1:48:69) Európa-bajnoki címért, nyolcszázon erre 1971 óta nem volt példa. Nőknél ugyanezt a számot az ukrán Nataliya Lupu nyerte (2:00:26), miközben női háromezren a portugál Sara Moreira (8:58.50) egy bátor, erős iramot felvállaló futással győzedelmeskedett. Női hatvan síkon hihetetlenül szorosan alakult a befutó, időbe telt, mire a szakemberek a célfotót átböngészték és kibogarászták… Az aranyat minimális különbséggel Tezdzhan Naimova érdemelte ki. Az 1000 méteres junior világbajnoknő mögött azonos idővel az ukrán Mariya Ryemyen végzett (7:10), míg a bronzérem 1 századdal lemaradva a francia Myriam Soumare-é lett.

SAILER, Verena GER 7:16

60 méteres síkfutás szoros befutójaA női 60 sík szoros befutója… (A Reuters fotói.)

A nemrég Stockholmban 1500 méteren minden idők második legjobb idejét, 3:58:40-et futó Abeba Aregawi volt az Eb-n a hazaiak egyik nagy aranyesélyese. Az etiópiai születésű svéd lány ennek megfelelően már a táv elején az élre állt, és előnyét egyre növelve, utcahosszal meg is nyerte a versenyt (4:04:47). A férfiak 60 méteres síkfutásában a lengyel Jimmy Vicaut és a brit James Dasaolu egyaránt 6:48-at ért el, ami egyébként a világ idei legjobb időeredménye - a célfotó alapján a francia nyert. A férfi 60 gáton, ahol Baji országos csúcsot futott, az orosz Sergey Shubenkov 2013 legjobb idejét érte el (7:49).

A házigazdák sztárja Abeba Aregawi, 1500 m – en utcahosszal nyert…A házigazdák sztárja Abeba Aregawi, 1500 m – en utcahosszal nyert…

Ugrások

A női magasugrás izgalmasan alakult, miután a favoritnak számító, idén már 2 métert is ugró olasz Alessia Trost idejekorán, 192 cm-en búcsúzott a versenytől. A folytatásban a házigazdák két kiváló ugrója, Ebba Jungmark és Emma Zold Tregaro a spanyol Ruth Beitia-val meccselt – végül a spanyol lány nyert 199 cm-rel. (A spanyol hölgy 33 életévével eddig a legidősebb Európa-bajnok magasugrásban…) Női hármasugrásban Olha Saladuha 14, 88 méterre repült, ezzel több, mint fél méterrel megelőzve a második helyezettet… Férfi távolugrásban különösen izgalmas verseny alakult, hisz a házigazdák fiatal ugrója, Michel Torneus rögtön első ugrására a világ idei legjobbját ugrotta (8,27m). Erre az ugrásra azonban az orosz Aleksandr Menkov szinte azonnal válaszolt (8,28m), majd a negyedik sorozatban sikerült még pár rövidke centiméterrel növelnie az előnyét (8,31m). Női távolugrásban az orosz Darya Klishina 7:01-gyel, egyéni és a világ idei legjobbjával győzött. Az Európa-bajnokságok történetében ez volt az első alkalom, hogy egy hölgy „átugrotta” a hét métert. Ugyanígy szenzációsan ugrott hármasugrásban az olasz Daniele Greco, aki szintén a világ idei legjobbját produkálta, és több mint fél méterrel jobbat ugrott korábbi egyéni csúcsánál! Férfi magasban Sergey Mudrov (235 cm), női rúdban pedig a brit Holly Bleasdale (472 cm) nyert. Érdemes még megemlíteni, hogy a rúdugrást a francia Renaud Lavillenie 601 centiméterrel (ez is világranglista első idő 2013-ban) nyerte. A rúdugrásból egész kis dráma kerekedett, hiszen Lavillenie megpróbálta a 607 cm-t is. A léc rezgett, de nem esett le, a francia ujjongva jött le a szőnyegről. De hiába, mert kiderült, hogy a léc ugyan fennmaradt, de egyik vége rezgés közben szabálytalanul elmozdult a tartóállványról, így az ugrást (amivel a francia Bubka után a második legmagasabbra ugró ember lett volna a világon), a bírók elvették.