Az atlétikai világbajnokság első két napja – Moszkva

A moszkvai Luzsnyiki Stadion ad otthont a tizennegyedik atlétikai világbajnokságnak. A vébé jubileum is egyben, hisz most 30 éve, 1973-ban rendeztek először atlétikai világbajnokságot. A Luzsnyiki jelentős múltra tekint vissza, rendeztek már itt nyári olimpiai játékokat, jégkorong-világbajnokságot és Bajnokok Ligája döntőt is. A stadion befogadóképessége jelenleg 86 ezer fő körül mozog.

Luzsnyiki stadionaz 1980-as olimpia idejében Luzsnyiki atlétikai stadion
A Luzsnyiki stadion – balra az 1980-as olimpia idején, jobbra felújítva napjainkban

Szombat

Női maratoni futásban szombaton már „döntőt” rendeztek, tízpróbában pedig elkezdődött a férfiak két napos nagy menetelése. Magyar szempontból mindenképpen fontos megemlíteni, hogy az első napon 800-as előfutamából sikeresen továbbjutott Kazi Tamás, 1:46.48-as idővel.

A magyar idő szerint délben rajtoló női maratonistákat 30 fokos meleg várta a jórészt a Moszkva folyó partján kijelölt maratoni útvonalon. A 2:23-as maratoni idejével nem éppen favoritnak számító 37 éves kétgyermekes családanya, Valeria Straneo határozottan kezdett, és hamar az élre állt. Néhányan követték ugyan, de szépen lassan felőrölte a mezőnyt, beleértve a nagyreményű kenyaiakat és etiópokat is (Meselech Melkamu, Feyse Tadese, Valentine Kipketer, Lucy Kabuu). Csak a „stabilan” 2:20 alatti maratonista Edna Kiplagat tudta követni az olaszt. Negyven kilométernél viszont Straneo fájdalmat érzett a lábában, és látványosan előre engedte Ednát. Innentől maradt köztük vagy száz méter különbség, Edna 2:25:44-gyel szakította át a stadionban a célvonalat.

Edna Kiplagat (jobbra) a tavalyi londoni maratonon…Edna Kiplagat (jobbra) a tavalyi londoni maratonon…

Férfi tízezer méteren a legnagyobb favorit a férfi olimpiai bajnok, a szomáliai születésű angol, Mo Farah volt. Az egyenletesnek mondható, erős tempót a kenyaiak és az etiópok vezették fel, ötezer méternél 13.49.95-öt mutatott az óra. 6 és 9 km között 2:43-as és 2:49-es ezrek között váltakozott az iram. A maradék 3 körre vagy tizennégyen fordultak éremeséllyel, aztán Mo Farah az élre állt, és az utolsó 800 méteren egy folyamatosan fokozódó hajrával, végig az élen futva nyerte meg a versenyt (27:21.71). Farah utolsó 400 métere 54 másodperc, ezt a második helyen végző etióp Ibrahim Jelian már nem bírta el.

tízezer méteres futás videó betöltése...

Videó: a férfi tízezer hajrája

Tízpróbában a fiúknál az első nap és öt szám (100m, távol, súly, magas, 400m) után az amerikai Ashton Eaton vezet, mögötte a junior világbajnok, Gunnar Nixon, a harmadik helyen pedig Michael Schrader.

Vasárnap

A második napi programban a tízpróbázók a második ötpróbás blokkot (110 gát, diszkosz, rúd, gerely, 1500m) teljesítették. Az első nap után vezető Ashton Eaton tovább erősítette pozícióját, és végül igen kiváló, 8809 pontos teljesítménnyel zárt a második helyen végző német Michael Schrader előtt.

Tirunesh Dibaba Usain BoltBalra Tirunesh Dibaba, jobbra Usain Bolt

Emellett még öt számban rendeztek döntőt a vasárnapi napon: 20 km-es férfi gyaloglás, női távol, női diszkosz, női 10000m, férfi 100 m. Női távolugrásban a kétszeres szabadtéri világbajnok amerikai, Brittney Reese ismét remekelt, a második sorozatban ugrott 7.01-el sikerült megelőznie a 6.99-et ugró Blessing Okagbare-t. 20 km-es gyaloglásban született meg a hazaiak első aranyérme - igen szoros küzdelemben Alexander Ivanovnak sikerült legyűrnie a kínai Ding Chen-t (1.20:59, ill. 1:21:09). Diszkoszvetésben a női versenyben a horvát Sandra Perkovic győzőtt (67.99m). Teljesítménye roppant kiegyensúlyozott volt, hisz mindhárom döntőbeli dobásával nyert volna… A második helyen a francia Mélina-Robert Michon végzett(66.28m). A női 10000 méteres versenyt az etióp Tirunesh Dibaba nyerte (30:43.35), a kenyai Gladys Cherono és honfitársa Belaynesh Oljira előtt. Dibaba 9500 méternél indította el hajráját és fokozatosan növelte néhány méterre előnyét a célig. A mindig oly nagy érdeklődéssel várt 100 méteres férfi síkfutás döntőjében Usain Bolt idei legjobbjával, 9.77-el magabiztosan győzött. A jamaicai mögött az amerikai Justin Gatlin lett a második (9.85), a harmadik pedig a szintén jamaicai Nesta Carter (9.95). A középdöntőből Kazi Tamásnak sajnos már a döntőbe nem sikerült továbbjutnia férfi 800 méteren (1:46.40). Meglepetést tartogatott a számunkra a 110 méteres gátfutás, ahol Baji Balázs szenzációs futással megjavította egyéni legjobbját (13.36)!!